Bivša savjetnica za društvenu djelatnost, bivšeg hrvatskog predsjednika, Ive Josipovića, Zrinka Vrabec Mojzeš ovih je dana ponovno došla u središte pažnje javnosti, no ovaj puta zbog visine primanja i činjenice da su joj građani ista osigurali još šest mjeseci po isteku mandata.
Naime, kao savjetnica predsjednika za društvena pitanja imala je oko 17.500 kuna plaće, što je, priznati ćete, vrlo zanimljiva svota s obzirom da je njen glavni zadatak bio da se pojavljuje na mjestima na koja predsjednik nije mogao otići, ili iz nekog razloga nije htio osobno ići, koja su povezana s raznim društvenim događanjima. Za usporedbu to je veća plaća nego što je ima ministrica kulture.
Budući da je iz izvora bliskih HRT-u, tportal doznao kako bi Vrabec-Mojzeš mogla novo radno mjesto naći upravo na našoj javnoj televiziji, donosimo vam pregled njezine karijere.
Osnovne crtice iz života
Zrinka Vrabec Mojzeš diplomirala je na Katedri za engleski jezik i književnost te na Katedri za povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu magistrirala je temom “Javna diplomacija i mediji” na poslijediplomskom studiju “Međunarodni odnosi”.
Počinje raditi u redakciji “Kulture” na tada novoosnovanom “Omladinskom radiju” 1984. godine, a u svom radnom stažu radila je u gotovo svim aspektima radijskoga novinarstva – kao urednica, voditeljica, producentica i reporterka.
Od 1985. – 1995. radila je kao vanjska suradnica u različitim programima Televizije Zagreb, a zatim i Hrvatske Televizije. Od 1998. – 2009. radi kao urednica i voditeljica emisija “Corps Diplomatique” i “Abeceda europskih integracija”, koje se bave diplomacijom, međunarodnim odnosima i europskim integracijama na Radiju 101, a zaim od d 2000. uređuje i vodi političko-satiričke emisije Radija 101, kao i brojne političke intervjue. Od 1995. – 1998. obnašala je dužnost glavne urednice Radija 101.
Vrabec Mojzeš članica je Hrvatskoga novinarskog društva, Atlantskog vijeća Hrvatske, Savjetodavnog odbora Akademije za politički razvoj u Hrvatskoj i potpredsjednica SEEMO Boarda (South East Europe Media Organization) sa sjedištem u Beču.
Kako smo već spomenuli, bila je savjetnica za društvena pitanja bivšeg predsjednika Ive Josipovića.
Radio 101 – to sam ja
Ukoliko se malo vratimo u povijest Zrinke Vrabec Mojzeš sjetiti ćemo se iz sredine devedesetih i takozvanog događanja naroda kada je oko 80 000 ljudi u Zagrebu prosvjedovalo za spas Stojedinice, koja je navodno bila ugrožena, dok su prosvjed podržali, što je posebno zanimljivo, i neki strani veleposlanici u Republici Hrvatskoj, poglavito američki veleposlanik.
Iz vremena dok je vedrila i oblačila Stojedinicom ostalo je zapamćeno koliko se zapravo radilo o isključivoj osobi koja je svojom isključivošću iritirala gledatelje, nije bilo realne šanse da se glas kritike čuje na postaji Radio 101 kada je ona vodila emisije, kritičari su promptno isključivani iz etera, posebno je bila osjetljiva prema liku i djelu drugog hrvatskog predsjednika, Stipe Mesića, čiji je bila najveći obožavatelj u Hrvatskoj i koga nitko nije smio kritizirati dok je ona o tome, kao voditeljica i urednica emisija na Stojedinici, odlučivala.
Proglasila živog Račana mrtvim
Neki su voditeljicu i urednicu Stojedince smatrali omiljenom, barem oni koji su joj bili podređeni, i barem javno, iako je ona oduvijek zapravo pokazivala jasnu odbojnost prema onima koji su se usudili drugačije misliti. Naime, poznata su njena iživljavanja nad gostima u studiju, ali i običnim slušateljima koji su se javljali u eter i bili promptno ‘skidani’ iz etera. S vremenom je zapravo postalo jasno da se Vrabec Mojzeš pretvorila u suprotnost samoj sebi, pokušavajući od sebe napraviti medijski spomenik, i zaštitni znak nekoć popularne radijske postaje.
U takvim okolnostima događaju se velike, za novinare jedva oprostive pogreške, naime, građani se još uvijek sjećaju izravnog javljanja u eter Zrinke Vrabec Mojzeš kada je plačnim glasom Ivicu Račana proglasila mrtvim, iako je bivši predsjednik SDP-a i hrvatske Vlade bio živ te je umro mjesec dana nakon što ga je ona ”sahranila”. Ispričala se, neuvjerljivo, stručna javnost je njen gaf osudila, ali se sve brzo zaboravilo.
Prekretnica i slom
S vremenom je Radio 101 postao svrha sam sebi, živjelo se daleko izvan granica mogućnosti, o čemu se nitko na Stojedinici nije usudio govoriti javno, a iskreno govoreći nije niti želio. Uostalom, zašto bi, s obzirom da se živjelo kao da je Radio 101 neka moćna američka radio postaja?
Zaposlenici nekih drugih radijskih redakcija su otvoreno zavidjeli onima sa Stojedinice koji su na posve besmislene događaje na luksuznim lokacijama odlazili kao na finale Wimbledona, vozili su skupe automobile na leasing i protiv svih pravila novinarske struke te etike vodili svoje marketinge unutar svojih redakcija.
Strmoglavi pad
U ”najboljim godinama” za Stojedinici, koje su se pokazale i najgore za budućnost, trošilo se skoro 100 000 eura godišnje samo za prezentaciju, što je za jednu radio postaju u Hrvatskoj itekako previše. Da ne spominjemo snimanje filmova o utjecaju i veličini Radio 101, postaje koja je imala zanimljivu slušanost u svoje vrijeme, ali koja nije imala takav utjecaj kakav se mislilo, i na kakav se misli iz današnje perspektive. Treba li reći tko je u tim promotivnim dokumentarnim filmovima imao glavnu ulogu i tko je bio u središtu svega kao ”bard” Stojedinice? Naravno, Zrinka Vrabec Mojzeš, koja nikada ništa nije prepuštala slučaju kada je trebalo sebe staviti na prvo mjesto.
Zanimljivo je iz tog vremena spomenuti, što su i sami bivši zaposlenici priznali, da su honorar dobivali na ruke i taj honorar u odnosu na ostale radijske postaje u hrvatskoj nije bio mali. Budući da je Stojedinica, kao zagrebačka radio postaja, zapošljavala čak i fonotekare rastrošnosti je morao doći kraj, i došao je, pad koji je uslijedio bio je strmoglav.
Spas na Pantovčaku
Smjenom Uprave 29. listopada 2009. godine, dakle, nekoliko mjeseci prije nego što je Zrinka Vrabec Mojzeš kao savjetnica predsjednika otišla na Pantovčak, smijenjena je Uprava radio postaje, razlog, dakako, neprimjeran način na koji je radio postaja vođena.
Nova Uprava obznanila je da je zatekla dugove koji su veći od 15 milijuna kuna, što je za radio postaju dug od kojeg se nije moguće oporaviti. Bilo je zapravo prekasno da bi se Stojedinica bezbolno izvukla. Podsjetimo, od tih 15 milijuna kuna 8 milijuna bilo je na ime neuplaćenog doprinosa za zaposlenike i poreza na dodanu vrijednost. Drugim riječima, ukupni gubitak je bio na visini od 19 milijuna kuna, nova Uprava podigla je i neke kaznene prijave, govorilo se, s obzirom na raskoš, i način trošenja novaca, da je zapravo kroz godine ”oprano” preko 20 milijuna kuna.
Restrukturiranjem smanjeni su troškovi, a veći je broj zaposlenika dobio otkaz. Suočena s takvom situacijom, Zrinka Vrabec Mojzeš odlazi na Pantovčak kao savjetnica novog predsjednika, Ive Josipovića. Postala je savjetnica predsjednika, iako je bila suvlasnica tvrtke koja je državi dugovala milijune, a zbog čega su neki drugi dobivali otkaz na Pantovčaku nakon samo nekoliko tjedana ”savjetovanja”.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: Ivan Lovrić/narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.