(VIDEO) Zrinka Vrabec Mojzeš tvrdi kako u Hrvatskoj traje ‘orbanizacija koja je počela 2013. godine s dvije kolone u Vukovaru’

Foto: snimka zaslona

Mađarski premijer Viktor Orban uvjerljivo vlada Mađarskom. Njegova je politička karijera temeljena na otporu MMF-u, Europskoj Komisiji i Sorosu, a odbio je provoditi strukturne reforme i uvoziti izbjeglice. Njemu uz bok stoji i Poljska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O tome je u emisiji HRT-a Studio 4 govorila Zrinka Vrabec Mojzeš, kolumnistica Nacionala. Na pitanje hoće li i može li Hrvatska nakon novih izbora dobiti nekog novog Orbana i koliko je to realno u našim prilikama rekla je da su izbori još uvijek daleko i da ne zna hoće li biti prijevremenih izbora te da orbanizacija u Hrvatskoj već traje.

“Bila sam na sjednici u Strasbourgu na kojoj je usvojeno izvješće o Orbanu. Izvjestiteljica je jasno pobrojala razloge zašto bi se u slučaju Mađarske aktivirao članak 7 kako bi joj se oduzelo pravo glasa u Europskom vijeću. Ono što je bilo indikativno – dvije trećine europskih pučana, a HDZ je članica, je glasovala za izvješće, iako je izvjestiteljica dolazila iz redova zelenih. Manfred Weber, koji je istaknut, glasovao je za izvješće, pa onda Elmar Brok, koji se smatra jednim od desnijih članova europske pučke stranke glasovao je za izvješće jer je rekao da im je važnija obrana temeljnih europskih vrijednosti i ljudskih prava od stranačke pripadnosti. Zanimljivo je kako su HDZ-ovi europski zastupnici glasovali protiv izvješća s vrlo čudnim objašnjenjima zbog partikularnih interesa. To je vjerojatno dodvoravanje Orbanu zbog situacije INA-MOL Time se Hrvatska svrstala uz bok zemalja koje se već i na europskoj razini svrstavaju uz Orbana, smatra.

Prema tvrdnjama Vrabec Mojzeš, “orbanizacija Hrvatske je počela 2013. godine s dvije kolone u Vukovaru”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U Europskom parlamentu početkom godine predstavljeno je izvješće o bolesnim demokracijama pred odborom za pravosuđe. U njemu su kao bolesne demokracije, u kojima počinje vladati tzv. neliberalna demokracija, predstavljene Mađarska, Poljska, Hrvatska i Srbija kao zemlje kandidatkinje. Mislim da nije lijepo da se nalazimo u tom društvu. Orbanizacija je po meni počela 2013. godine s dvije kolone u Vukovaru”, rekla je Vrabec Mojzeš.

Tko je Zrinka Vrabec Mojzeš

Podsjetimo, Zrinka Vrabec Mojzeš bivša je savjetnica za društvenu djelatnost, bivšeg hrvatskog predsjednika, Ive Josipovića, a u fokusu javnosti našla se 2015. godine zbog visine primanja i činjenice da su joj građani ista osigurali još šest mjeseci po isteku mandata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, kao savjetnica predsjednika za društvena pitanja imala je oko 17.500 kuna plaće, što je vrlo zanimljiva svota s obzirom da je njen glavni zadatak bio da se pojavljuje na mjestima na koja predsjednik nije mogao otići, ili iz nekog razloga nije htio osobno ići, koja su povezana s raznim društvenim događanjima. Za usporedbu to je veća plaća nego što je ima ministrica kulture.

Od 1985. – 1995. radila je kao vanjska suradnica u različitim programima Televizije Zagreb, a zatim i Hrvatske Televizije. Od 1998. – 2009. radi kao urednica i voditeljica emisija “Corps Diplomatique” i “Abeceda europskih integracija”, koje se bave diplomacijom, međunarodnim odnosima i europskim integracijama na Radiju 101, a zaim od d 2000. uređuje i vodi političko-satiričke emisije Radija 101, kao i brojne političke intervjue. Od 1995. – 1998. obnašala je dužnost glavne urednice Radija 101.

Smjenom Uprave Radija 101 29. listopada 2009. godine, dakle, nekoliko mjeseci prije nego što je Zrinka Vrabec Mojzeš kao savjetnica predsjednika otišla na Pantovčak, smijenjena je Uprava radio postaje zbog neprimjerenog načina na koji je radio postaja vođena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nova Uprava obznanila je da je zatekla dugove koji su veći od 15 milijuna kuna, što je za radio postaju dug od kojeg se nije moguće oporaviti. Bilo je zapravo prekasno da bi se Stojedinica bezbolno izvukla. Podsjetimo, od tih 15 milijuna kuna 8 milijuna bilo je na ime neuplaćenog doprinosa za zaposlenike i poreza na dodanu vrijednost. Drugim riječima, ukupni gubitak je bio na visini od 19 milijuna kuna, nova Uprava podigla je i neke kaznene prijave. Govorilo se, s obzirom na raskoš, i način trošenja novaca, da je zapravo kroz godine ”oprano” preko 20 milijuna kuna.

Zrinka Vrabec Mojzeš: Od Stojedinice, preko Pantovčaka do HRT-a?

Suočena s takvom situacijom, Zrinka Vrabec Mojzeš odlazi na Pantovčak kao savjetnica novog predsjednika, Ive Josipovića. Postala je savjetnica predsjednika, iako je bila suvlasnica tvrtke koja je državi dugovala milijune, a zbog čega su neki drugi dobivali otkaz na Pantovčaku nakon samo nekoliko tjedana ”savjetovanja”.

Posljednja činjenica u nizu, a koja puno toga govori o Zrinki Vrabec Mojzeš, je i ta da je sudjelovala u prosvjedu protiv Vlade Tomislava Karamarka, zajedno sa bratom Vesne Pusić, Zoranom Pusićem, i Nenadom Stazićem. Na ovom prosvjedu najviše je bio spominjan tadašnji ministar kulture Zlatko Hasanbegović s kojim se Vrabec Mojzeš obračunala u članku pod naslovom “Od raspusta do kampanje” objavljenom u Nacionalu, u kojem je uvredljivo pisala o njemu, ali i o njegovoj obitelji, što je osudio čak i HND.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hasanbegović zbog Vrabec Mojzeš traži od pravobraniteljice zaštitu svoje djece!

Vrabec Mojzeš – Josipovićeva savjetnica se s neistomišljenicima obračunava napadajući im djecu

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.