Blanka Vlašić jača od bolova: Hrvatska sportska heroina osvojila broncu!

Hrvatska sportska kraljica, unatoč bolovima, osvojila je brončanu medalju preskočivši 197 centimetara u skoku u vis.

Deseta je to jubilarna medalja za hrvatski sport na ovim Olimpijskim igrama u Riju, koje, nažalost, uskoro završavaju. Nažalost samo zato jer kakve su to Igre bile za Hrvatsku da su duže trajale možda bi naša mala, ali ponosna, zemlja osvojila i nekoliko medalja više. Koliko ulažemo u sport, a s obzirom koliko imamo stanovnika, u pravu su svi oni koji su zaključili da smo jedna izuzetno talentirana sportska nacija – velesila. To je neka druga tema, koja bi ipak uskoro morala doći na red. Zašto ne ulagati u onom što ipak donosi radost hrvatskom narodu, u čemu je Hrvatska uspješna?

No, vratimo se Blanki Vlašić, naime, vidljivo je bilo posebno u finišu borbe za medalje, dakle, u trenutku kada je ostala s još tri djevojke, da je blizu potrebnih 200 centimetara, što bi joj bilo dovoljno za zlato, no, uvijek bi je zakočio problem s ozlijeđenom nogom koja joj je pravila velike probleme budući da je nije mogla dovoljno brzo podići kad bi se našla iznad ljestvice, stoga bi ljestvicu rušila.

Neozlijeđena, posve zdrava Blanka 200 centimetara može preskočiti zatvorenih očiju i bez zaleta, tim je ova brazilska medalja, brončana zlatnog sjaja, veća. Druga je ovo olimpijska medalja za Blanku Vlašić koja je osvojila srebro 2008. godine u jednom čudnom finalu u Pekingu, tada je Blanki za srebro trebalo 205 centimetara, u Riju osam centimetara manje. Što je sport? Tako nepredvidiv, a ipak i ponekad pravedan.

Put Blanke prema medalji u olimpijskom finalu

Pod injekcijama protiv bolova, vidno šepajući i gotovo na rubu snaga, Blanka je načinila pravi podvig osvojivši broncu nakon što je u Pekingu 2008. bila srebrna. Zlato je osvojila Španjolka Ruth Beitia sa 197 cm, koliko je preskočila i drugoplasirana Bugarka Mirela Demireva.

Blanka je tako na sjajan način zaokružila hrvatsku olimpijsku priču u Rio de Janeiru osvojivši deseto odličje pri čemu drugu broncu nakon pet zlata i tri srebra.

Ana Šimić, druga Hrvatica u skoku u vis, nije izborila finale.

Blanka je postala tek sedma atletičarka koja je od 1928., kada se ženski vis našao na programu Igara, osvojila dvije medalje. Do sada su to uspjele samo Iolanda Balas (dva zlata), Ulrike Meyfarth (dva zlata), Sara Simeoni (zlato i srebro), Stefka Kostadinova (zlato i srebro), Hestrie Cloete (dva srebra) i Ana Čičerova (zlato i bronca).

Blanki su ovo bile četvrte olimpijske igre. U Sydneyju je nastupila kao 16-godišnjakinja osvojivši 17. mjesto s preskočenih 192 cm. U Ateni 2004. je zauzela 11. mjesto preskočivši 189 cm, a četiri godine kasnije u Pekingu je bila druga sa sjajnih 205 cm. U Kinu je stigla kao svjetska prvakinja iz Osake. preskočila je 205 cm, ali to nije bilo dovoljno za zlato. Istu visinu, ali iz manje pokušaja prekočila je Belgijanka Tia Hellenbaut. Blanka je jedina visašica u povijesti koja je na nekim OI prekočila 205, a nije osvojila zlato. U Londonu nije bila zbog ozljede. Nažalost, niti u Rio de Janeiro nije došla posve zdrava, no ipak je osvojila medalju.

U finalu je nastupilo čak 17 atletičarki koje su preskočile normu. Sve su bile uspješne i na početnih 188 cm, no šest ih je rušilo u prvom pokušaju među kojima je bila i naša Blanka. Međutim, na 193 cm je otpalo pet djevojaka. Blanka je ponovo rušili u prvom pokušaju, no drugi skok je bio ispravan.  Blanka je u drugom pokušaju preskočila i 197 cm, a tu su visinu preskočile još samo tri djevojke Španjolka Ruth Beitia, Bugarka Mirela Demireva i Amerikanka Chaunte Lowe. Blanka je uoči iduće visine na dva metra držala treću poziciju iza vodeće Španjolke i drugoplasirane Demireve. Kako dva metra nije preskočila niti jedna djevojka poredak više nije mijenjao.