22. lipnja 1940. – Hitler u vagonu prihvatio ponižavajuću predaju Francuza

Na današnji dan 22. lipnja 1940. Adolf Hitler osobno je prihvatio predaju Francuske u Drugom svjetskom ratu. Za lokaciju gdje će se predaja obaviti namjerno je odabrao šumu Compiègne, isto mjesto na kojem se Njemačka morala predati na kraju Prvog svjetskog rata. Hitler je čak naredio da se iz muzeja donese vagon u kojem je 1918. potpisana za Njemačku ponižavajuća predaja, i u tom vagonu je sad ponižena Francuska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hitler je čak sjeo u isto sjedalo na kojem je sjedio francuski maršal Foch kad je 1918. prihvaćao predaju. Da bi dodatno ponizio francuskog generala Charlesa Huntzigera, koji je potpisivao predaju, Hitler je nakon pročitane preambule osorno napustio vagon i prepustio feldmaršalu Keitelu da riješi preostale formalnosti.

Među visokopozicioniranim nacistima koji su promatrali Hitlerov trijumf u Compiègneu bili su Hermann Göring, Rudolf Hess i Joachim von Ribbentrop. Potrebno je razumjeti da je Hitlerova osvetnička gesta imala korijen u poniženju koje je čitava Njemačka doživjela 1918. pri predaji u Compiègneu.

Naime, Njemačka se u Prvom svjetskom ratu predala na ponižavajući način, pa su mnogi Nijemci predaju shvatili kao izdaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To poniženje bilo je jedan od glavnih uzroka Drugog svjetskog rata. Naime, Nijemci su bili ogorčeni što su olako izgubili Prvi svjetski rat, pa su željeli još jedan rat kao priliku za revanš protivnicima. To je dovelo do pojave ekstremnog nacional-socijalističkog pokreta koji je iznjedrio Adolfa Hitlera i izazvao Drugi svjetski rat, najveću katastrofu na europskom tlu uopće od koje se Europa nikada nije u potpunosti oporavila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.