Hrvatska i Cipar pozitivni su primjeri koji su vrlo blizu ispunjenja formalnih kriterija za ukidanje viza, neovisno o odluci europskih institucija o uvođenju viza za američke građane, rekao je američki veleposlanik pri EU-u Anthony Gardner, priopćio je u četvrtak hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu (EP) Tonino Picula.
Gardner je tako odgovorio na pitanje hrvatskog eurozastupnika o uvođenju viznog reciprociteta za preostalih pet zemalja članica EU-a koje još uvijek trebaju vizu za SAD. Uz Hrvatsku to su Bugarska, Cipar, Poljska i Rumunjska.
Dvogodišnji rok za primjenu viznog reciprociteta istekao je 12. travnja, pa je Europska Komisija od Vijeća EU-a i EP-a zatražila da do 12. srpnja predoče svoj stav o daljnjim akcijama. U slučaju većinske podrške u Vijeću i Parlamentu, jedna od mogućnosti je i uvođenje viza za američke građane za putovanje u EU.
“Neke od pet zemalja su pokrenule službeni postupak, dok su ostale sklonije kompromisnom dogovoru. Osobno, slobodno kretanje građana smatram preduvjetom za slobodno kretanje roba i usluga”, rekao je Picula u razgovoru s Gardnerom u Strasbourgu.
Američki veleposlanik istaknuo je da se nada da će se izbjeći neefikasan i skup proces međusobno ponovnog uvođenja viza koji bi zasigurno imao posljedice i na ostale dimenzije transatlantskih odnosa, stoji u priopćenju.
Zastupnik Picula i još jedanaest eurozastupnika predali su Vijeću i Komisiji pisanu izjavu o postizanju potpunog viznog reciprociteta EU-a sa SAD-om u kojoj su ukazali na diskriminaciju u odnosima SAD-a i Unije i upozorili da bi to moglo ugroziti pregovore o Transatlanskom trgovinskom i investicijskom partnerstvu (TTIP).
Pisana izjava je iduća tri mjeseca dostupna za potpisivanje zastupnicima u EP-a i treba skupiti barem polovicu potpisa nakon čega se objavljuje u zapisniku i prosljeđuje institucijama EU-a, navodi se u priopćenju.