Dr. Natalija Kanački ministru Bauku: Hoćemo li i na parlamentarnim izborima imati ‘birače duhove’?

Foto: narod.hr

Reagirajući na pozivanje ministra Bauka na veće uključivanje građana u odlučivanja na gradskoj razini, dr. Natalija Kanački, članica Upravnog odbora U ime obitelji podjsetila je ministra Bauka na razne načine na koje već 3 godine na dražvnoj razini nastoji isključtii građane iz odlučivanja o Hrvatskoj – i na izborima i kroz referendume. Njezin komentar donosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Podsjećamo da je ministar Bauk od svih referendumskih inicijativa tražio prikupljanje 450.000 potpisa za raspisivanje državnog referenduma tumačeći Ustavnu odredbu da se 10% potrebnih potpisa birača računa od ukupnog broja birača u RH i inozemstvu. Da je takvo tumačenje bilo pogrešno, potvrdila je i odluka Ustavnog suda RH koja je ustanovila da se 10% računa samo od ukupnog broja birača u RH kojih je 4,042.522 prema Registru birača, što također nije stvaran broj radi neusklađenosti Registra birača sa stvarnim brojem birača za što je udruga U ime obitelji podnijela tužbu Europskom sudu za ljudska prava, rekla nam je članica organizacijskog odbora udruge U ime obitelji, Natalija Kanački.

Da registar birača do danas nije usklađen sa stvarnim brojem birača, vidimo i po nedavnim izborima za predsjednika Republike Hrvatske gdje je bilo 3.825.964 birača s prebivalištem u RH, što je još uvijek prevelik broj. Hrvatska javnost bi voljela znati što se radi po tom pitanju obzirom da se bliže parlamentarni izbori te hoćemo li i na njima imati barem 250.000 ‘birača duhova’.

Također, Ustavni sud je usprkos uvjeravanjima ministra Bauka da je postavljanje ćiriličnih ploča u Vukovaru suglasno s Ustavom, ipak presudio da je to postavljanje bilo protuustavno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čini se da su ministrova tumačenja Ustava često proizvoljna pa se pitamo koliko građani u njih imaju povjerenja.

Pozivamo ministra Bauka da kaže koliko je promjena imena ulica i trgova provedeno prema odluci Ustavnog suda na koju se poziva u posljednjih 25 godina, a koliko nije, te nam objasni hoćemo li tražiti izjašnjavanja građana kako bi se i te promjene imena uskladile s Ustavom? Kada i o čijem trošku ćemo ih održati? Sukladno tome, možemo li tražiti izjašnjavanje građana o mogućoj promjeni imena Trga maršala Tita u Zagrebu, što je inicijativa velike skupine građana Zagreba? Pod pretpostavkom da se Ustav tumači jednako za sve građane”, zaključuje Kanački.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.