Jeste li svjesni posljedica koje na dijete ostavljaju neograničeno korištenje mobitela i računala?

Foto: Lars Plougmann/flickr

Američka pedijatrijska akademija preporučuje roditeljima da djeci ograniče korištenje mobitela i računala s pristupom internetu na dva sata dnevno te da ih izbace iz njihovih soba, prenosi Daily Mail.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izloženost medijima vodi na krivi put

Ova preporuka kod djece će zasigurno izazvati kolutanje očima ili čak podsmijeh, no utjecajna pedijatrijska grupa upozorava roditelje kako neograničeno korištenje medija s pristupom na internet može imati ozbiljne posljedice. Naime, prekomjerno korištenje takvih medija povezuje se s nasiljem, cyberbullyingom, problemima u školi, pretilošću, nedostatkom sna i nizom drugih problema.

“Korištenje medija nije glavni uzrok tih problema, ali roditelji pojma nemaju koliko snažan utjecaj izloženost medijima može imati kod njihove djece”, tvrdi dr. Victor Strasburger, glavni autor nove preporuke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rijetki su roditelji koji postavljaju ograničenja

Ova se preporuka odnosi na svu djecu, a nastavak je dugogodišnje preporuke Akademije o zabrani stavljanja TV-uređaja u dječje sobe i ograničavanja gledanja istog na dva sata dnevno.

Iz preporuke je isključeno korištenje interneta i kompjutera radi učenja i pisanja školske zadaće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanja su pokazala da djeca od 8 do 18 godina prosječno provedu i više o 7 sati dnevno koristeći neki od medija za zabavu. Previše je djece koja šalju poruke iz kreveta nakon gašenja svjetla, uključujući seksualno eksplicitne slike, a malo roditelja ima pravila oko korištenja spomenutih medija.

Oko tri četvrtine djece između 12 i 17 godina imaju mobitele, gotovo svi tinejdžeri šalju poruke, a puno male djece imaju mobitele s pristupom internetu.

Preporuku sigurno neće poslušati svi roditelji, a ima i djece koja će pronaći način kako da je zaobiđu, no treba svakako dobro razmisliti o njoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.