Istraživanje koje su proveli psiholozi na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Washington dokazalo je kako je kazna ipak mnogo učinkovitija od nagrađivanja djeteta za dobro ponašanje ili neke druge tehnike odgoja, navodi parenting.com.
Tako su znanstvenici ispitanicima davali kaznu ili nagradu nakon donošenja određenih odluka, kako bi vidjeli što ima jači utjecaj na djecu, odnosno hoće li ponoviti taj izbor ili ne. Pokazalo se da nagrada čini ispitanike sklonijima da ponove prethodni izbor, a učinak je jači ako se nagrada svaki put povećava. S druge strane oni koji su dobili kaznu imali su manju vjerojatnost da će opet napraviti isti izbor.
Tako su psiholozi zaključili kako kazne mnogo snažnije utječu na mozak, tako što su negativne povratne informacije mnogo učinkovitije od pozitivnih povratnih reakcija u modificiranju djetetovog ponašanja. Nije važna ni jačina povratne informacije, s obzirom da djeca imaju tendenciju da reagiraju na isti način bez obzira koliko snažna je reakcije, dok god je ona negativna.
Evolucija je pokazala jednostavnost – ljudi imaju urođenu tendenciju da izbjegavaju kaznu ili opasne situacije, dok nagrade ipak imaju manje utjecaja.
Ovo istraživanje je pokazalo da je postoji učinkovitost kod negativnih povratnih informacija, no važno je napomenuti da svako dijete i situacija zahtijeva različite tehnike. Zato nemojte dopustiti da vam cilj bude kažnjavanje djeteta kako biste dobili željeno ponašanje jer kazna u konačnici ne može dijete naučiti životnu lekciju koju mu želite prenijeti. Zato razgovarajte s djetetom svakako mu budite kvalitetan uzor.
Tekst se nastavlja ispod oglasa