Obiteljsko ljeto: Kako se ponašati tijekom putovanja i ljetovanja ako imate malu bebu?

Ljeto je počelo, vrućine koje posljednjih dana izazivaju podosta problema, posebno kod kroničnih bolesnika, naprosto ljude tjeraju da potraže osvježenje gdje god je to moguće. Naravno, kad financijske mogućnosti dopuštaju najbolje je otići na obiteljski vikend prema moru. Ništa kao more ne osvježava čovjeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne vodite bebe na more dok ne navrše barem tri mjeseca

U slučaju da imate malo dijete, bebu kako se ponašati? Pitanje je to na koje mnogi roditelji traže odgovor.  Treba li je voditi na more i kada, u kojoj dobi, budući da su djeca osjetljiva na sunce, ali i na slanu vodu? Liječnici savjetuju da bebe ne bi trebalo voditi na more barem dok ne navrše tri mjeseca. Naime, nakon navršenih tri mjeseca beba počinje samostalno držati glavu, roditeljima je lakše nositi bebu, a i manje su mogućnosti da se beba ozlijedi. Ne trebamo vam ni naglašavati koliko jer važno da budete pažljivi.

Idealni mjesec za ljetovanje s bebom je rujan, putujte zrakoplovom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Idealno vrijeme kada bi s bebom roditelji trebali ići na more je zapravo rujan, koji je po mnogima najugodniji mjesec u godini, tada temperature, posebno u popodnevnim satima, nisu toliko visoke, nema ni velikih gužvi na plažama. More je u rujnu najmirnije, u većini slučajeva najbolje za kupanje.

Što se tiče samog putovanja na more sve ovisi o financijskim mogućnostima koje obitelj ima, dakako, i o odredištu na koje putujete, za bebu je prijevoz zrakoplovom najudobniji. Ukoliko se odlučite na put zrakoplovom i vodite bebu sa sobom važno je da prilikom polijetanja i slijetanja bebi date da pije mlijeko ili čaj, naime, to će smanjiti osjećaj bebi pritiska u ušima koji zna biti neugodan i zbog čega beba može zaplakati.

Putujete automobilom, autobusom…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naravno, ukoliko se odlučite na put osobnim automobilom ili autobusom, ovisno o vremenskim prilikama, važno je svakih tri sata napraviti pauzu, duža putovanja male bebe teže podnose, obično plaču te su nervozne. U automobilu je važno  imati posebnu sjedalicu za bebu, zbog sigurnosti, kao i zbog komfora.

Kada se putuje s nekoliko mjeseci starim djetetom važno je biti spreman, opremiti se sa svim stvarima koje mogu zatrebati, od putne ljekarne, koja bi trebala sadržavati lijekove za snižavanje tjelesne temperature, toplomjer,  do pumpice za nos, kapi za nos, sirup protiv alergije, preparat za zaštitu od ugriza raznih kukaca, i sl. Organizam bebe puno je osjetljiviji od organizma odrasle zdrave osobe.

Spomenimo da stručnjaci ne savjetuju korištenje raznih preparata za zaštitu kože od sunca za djecu sa faktorom zaštite 50, posebno ne za bebe koje su mlađe od šest mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaštititi sebe i bebu od sunca i vrućine

Naime, važno je da glava bebe bude pokrivena šeširom kako bi se zaštitila od sunca, također je važno da se koža bebe ne izlaže suncu osim kada bebu unosite i iznosite iz mora.  Stručnjaci upozoravaju na važnost ispiranja kože bebe običnom vodom svaki puta kada bebu iznesete iz mora, također je kožu potrebno obrisati ručnikom, ako beba ima šest mjeseci, i više, svaka dva sata treba na kožu nanijeti novi sloj kreme za sunčanje.

Tijekom izloženosti suncu, i jedno vrijeme nakon toga, beba može imati nešto slabiji apetit, međutim, to nije razlog za paniku, bitno je da se između obroka bebu ponudi sa nešto više tekućine. S vremenom će se ipak sve vratiti na staro.

Pomno planirati put i biti strpljivi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važno je da se putovanje pomno planira, da bude prilagođeno djeci i da se ne kreće na put po najvećim vrućinama, dakle, na put bi se trebalo krenuti u jutarnjim satima, do 10 sati najkasnije, ili u popodnevnom terminu, ali ne prije 17 sati.

Također je važno “naoružati” se strpljenjem, briga za djecu prva je briga svakog roditelja. Tko više dijete može voljeti od mame i tate?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.