Profesorica neurologije Vida Demarin: Zbog nje je Milan Bandić vraćen u zatvor

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić vraćen je u pritvor u Remetinec zbog tvrdnje USKOKA da je pokušao utjecati na svjedoke. Navodno se radi o pokušaju utjecaja na akademkinju Vidu Demarin koju je poticao na davanje lažnog iskaza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

USKOK sumnjiči Bandića da je od Demarin dva puta tražio da promijeni iskaz koji je dala istražiteljima te da potpiše dokumente za koje je znao da nisu istiniti, navodi HTV.

“Osnovano se sumnja da je okrivljenik, od prosinca 2014. do veljače 2015. godine, od svjedoka ispitanog u USKOK-u u kaznenom predmetu u kojem se protiv njega i više drugih okrivljenika vodi istraga u dva navrata zatražio da promijeni iskaz kao i da u vezi toga potpiše dokumente za koje je znao da nisu istiniti”, navodi se u priopćenju USKOK-a.

vida demarin

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema USKOK-ovom priopćenju Bandić je kao utemeljitelj i predsjednik Zagrebačke zaklade za pomoć osobama oboljelim od cerebrovaskularnih bolesti načinio i vlastoručno potpisao dokument u kojem je neistinito naveo da se sve slike i skulpture koje su donirane Zakladi pohranjuju i skladište na adresama na kojima su i pronađene tijekom pretraga.

Navodno je od Demarin tražio da potpiše kako umjetnine pronađene u njegovoj vikendici nisu njegovo vlasništvo, nego da su donirane Zagrebačkoj zakladi za pomoć osobama oboljelima od cerebrovaskularnih bolesti. Bandić tvrdi kako su umjetnine u njegovoj vikendici samo bile pohranjene. USKOK za taj dokument smatra da je krivotvoren te da služi kako bi se prikrilo podrijetlo imovine. Bandić ga je priložio u žalbi Vrhovnom sudu.

Gradonačelnik Bandić je 2005. godine, nakon što je pretrpio teški moždani udar i jedva ostao živ nakon dvomjesečne borbe sa bolešću, osnovao Zagrebačku zakladu za pomoć osobama oboljelim od cerebrovaskularnih bolesti. Kao prvu donaciju, Milan Bandić je darovao jednu svoju plaću. Za predsjednicu upravnog odbora Zaklade imenovana je prof. Vida Demarin, tadašnja predstojnica Klinike za neurologiju KB „Sestre milosrdnice“, kao svjetska stručnjakinja za cerebrovaskularne bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vida Demarin Sandra Bagarić

Zaklada je 2009. godine pomogla otvaranje suvremenog Centra za prevenciju moždanog udara u bolnici „Sestre milosrdnice“ te razne druge projekte za unaprijeđenje liječenja moždanog inzulta. Svake godine  u Vatroslavu Lisinskom se održava humanitarni koncert čiji prihodi idu u korist Zaklade.

Prof. Demarin bila je na pobjedničkoj kandidacijskoj listi Milana Bandića 2013. godine sa još 50 kandidata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Demarin je predsjednica tri  tri udruge – Hrvatskog društva za prevenciju moždanog udara, Zagrebačkog instituta za kulturu zdravlja, Udruge za neuropsihijatriju i Zagrebačke zaklade za pomoć osobama oboljelim od cerebrovaskularnih bolesti.

Mediji navode kako se sve tri udruge nalaze na istoj adresi na Kvaternikovom trgu te im je Grad Zagreb dodijelio prostor a korištenje veličine 654,63 četvorna metra uz naknadu od 3273,15 kuna bez PDV-a.

Osim toga, iz proračuna je na račun tih udruga uplaćivao i donacije. Prvo su u 2013. udruga za prevenciju moždanog udara i ona za neuropsihijatriju, dobile 90 tisuća kuna. Godinu kasnije sve udruge kojima je na čelu Vida Demarin dobile su 150.750 kuna, uglavnom na temelju natječaja iz područja promicanja zdravlja.

Više o karijeri prof. Vide Demarin

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Akademkinja Vida Demarin je liječnica, neuropsihijatrica, znanstvena savjetnica i redovita profesorica neurologije u trajnom zvanju Sveučilišta u Zagrebu, članica je i suradnica Hrvatske akademije znanosti i umjetnost.

Vida Demarin rođena je 15. 06. 1944. u Zagrebu. Diplomirala je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1969., specijalistički ispit iz neuropsihijatrije položila 1973. Magistrirala je 1979., doktorirala 1982. na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Izvanredni profesor postaje 1989., redoviti profesor 1991. i 1997.  postaje redovita profesorica u trajnom zvanju.

Predstojnica je Klinike za neurologiju od 1994. do 2011. Osnivač i voditelj 2 referentna centra Ministarstva zdravlja (za neurovaskularne poremećaje i  glavobolje).

Bila je i prodekan za nastavu na Stomatološkom fakultetu u Zagrebu od 2001.-2003.

Medicinska je ravnateljica je poliklinike Aviva od 2012. godine, te je ravnateljica Zagrebačkog instituta za kulturu zdravlja.

vida demarin

Voditeljica je kolegija Neurosonologija i Moždani krvotok – klinički pristup u okviru znanstvenog postdiplomskog studija Medicinskog fakulteta u Zagrebu i postdiplomskih tečaja prve kategorije u sklopu Medicinskog fakulteta.

Članica je i suradnica Hrvatske akademije znanosti i umjetnost od 2002., te redovita članica od 2010.

Prof. Demarin se subspecijalizirala za moždani udar i krvožilne poremećaje mozga. Pionir je doplerske dijagnostike u Hrvatskoj te u srednjoj i jugoistočnoj Europi. Svojim radom je unaprijedila neinvazivnu dijagnostiku cerebrovaskularnih poremećaja, najviše radi prevencije moždanog udara.

Demarin je objavila više od tisuću znanstvenih i stručnih radova, 83 knjige i nastavnih tekstova, te je održavala predavanja na međunarodnim i domaćim skupovima.

Dobitnica je nagrade “Ladislav Rakovac” HLZ-a 2001, Neurosonološke istraživačke grupe Svjetske federacije neurologa 2005. i Europskog društva za moždani udar 2003.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.