Premijer Tihomir Orešković u svom je obraćanju Hrvatskom saboru u četvrtak ustvrdio da je pravi razlog za rušenje njegove Vlade to što je zbog zaštite nacionalnih interesa počeo raditi na rješenju spora Ina-MOL kroz nastavak arbitraže i početak novih pregovora, što nekima nije odgovaralo.
“Nije tajna da se moji stavovi oko Ine, LNG-a i energetskog sektora bitno razlikuju od stavova nekih članova Vlade i da sam ih čvrsto branio jer sam duboko svjestan važnosti koju Ina i energetski sektor imaju za našu ekonomiju i borio sam se se da zaštitim naše vitalne interese”, rekao je Orešković.
Karamarko ignorirao pozive na suradnju
Osvrnuo se i na navode da je traženjem ostavke svojih potpredsjednika izgubio povjerenje onih koji su ga izabrali, kazavši je kako je to učinio jer je “neizvjesnost zbog mogućeg sukoba interesa Tomislava Karamarka postali preveliki teret za aktualnu Vladu”.
Odbacio je i optužbe o odsutnosti volje za suradnju s predstavnicima političkih snaga koji su mu dali povjerenje. “Pokušao sam aktivno komunicirati sa gospodinom Karamarkom no, na žalost, zadnja dva mjeseca ignorirao je moje pozive i nije pokazivao interes za gospodarske teme i reforme”, poručio je.
Laž je i tvrdnja da nije vodio računa o krajevima iz kojih iseljavaju mladi, kaže Orešković, jer je njegov prvi službeni posjet bio upravo u Slavoniji.
“Posebno mi je neshvatljiva teza da se nisam bavio gospodarstvom i financijama”, rekao je Orešković podsjećajući kako je prije preuzimanja položaja bio na sastanku sa stotinjak investitora koji drže veliki dio hrvatskoj javnog duga.
Od prvog dana mu je, kaže, u fokusu gospodarski rast. “Zaposlenost raste, plaće rastu, izvoz raste i svi indikatori idu u pozitivnom smijeru”, rekao je Orešković podsjećajući da je Vlada prestavila nacionalni program reformi sa 60 mjera za pokretanje Hrvatske.
“LNG, o kojem pričamo već 10 godina – ova Vlada u roku tri mjeseca definirala je novu strategiju za plutajući LNG i taj strateški projekt će staviti Hrvatsku na energetsku mapu Europe”, dodao je.
Rušenje Vlade zbog zbog spora Ina-MOL
“Kako objasniti da mi je pored ovakvih optužbi ponuđeno da budem potpredsjednik Vlade za investicije i financije. Pokazao sam vam da su neosnovani svi navedeni razlozi”, istaknuo je Orešković.
Pravi razlog za rušenje Vlade je, tvrdi, što je zbog zaštite nacionalnih interesa počeo raditi na rješenju spora Ina-MOL kroz nastavak arbitraže i početak novih pregovora što, kaže, nekima nije odgovaralo.
“Ostat će zabilježeno, ako vi tako odlučite, da je ova Vlada pala radi osobnih interesa pojedinaca, pokušao sam to spriječiti i to je moja jedina krivnja. Ja sam svoju dužnost obavljao časno i u najboljem interesu Hrvatske i ponosan sam na sve što sam učinio”, poručio je.
“Za sve propuste prihvaćam odgovornost. I mogu mirno reći da sam dao sve od sebe i zahvaljujem se na podršci Domoljubnoj koaliciji i Mostu koju su me predložili na ovu časnu dužnost. Na vama je, dragi zastupnici, odgovornost da donesete odluku hoćete li srušiti Vladu. Danas se piše povijest. Duboko se nadam da će Hrvatska naći svoj pravi put i da ćemo ostvariti naš potencijal što zaslužuju oni koji su dali živote i zdravlje za Hrvatsku. Visoka je cijena plaćena za slobodu i demokraciju i to ne smijemo zaboraviti. Nek dragi Bog čuva Hrvatsku”, završio je svoje izlaganje Orešković nakon čega je uslijedio niz replika.
“Uopće nema dileme, vi ste pokojni”, replicirao je Oreškoviću HDSSB-ov Branimir Glavaš, pozvavši ga da u Saboru kaže što se u SOA-i događalo u protekla tri mjeseca.
Tko je htio SOA-u upregnuti u svoje osobne i stranačke interese
“Je li bilo zlouporabe od pojedinaca iz redova vaše Vlade, tko su ti ljudi, kakvih je zlouporaba bilo, to Sabor mora znati i ne možete otići odavde dok to ne kažete. Saboru i javnosti dužni ste otkriti tko je htio ovladati i upregnuti SOA-u u svoje osobne i stranačke interese”, rekao je Glavaš ocjenivši da je pozadina inicijative Oreškovićeve smjene to što nije dopustio manipulaciju SOA-om.
Njegov stranački kolega Josip Salapić čestitao je Oreškoviću na hrabrosti, ocijenivši kako bi mu bilo lakše da je podnio ostavku. “Čestitam vam na hrabrosti što ste došli na ovakav način iz biznisa koji ste radili, da vas netko na kraju političkog puta šutne bez obrazloženja”, rekao je Salpić koji također smatra da bi Orešković trebao Sabor izvijestiti o događajima u SOA-i.
“Ne slažem se s tim da SOA postane nečiji kućni savjet i da se s Agencijom šutamo, nju treba štititi”, rekao je Salapić.
I nezavisna Gordana Rusak vladajućima je spočitnula da “brane nešto što se ne može obraniti i žele sunovratiti niz liticu mnogo toga”. “Ne štitite interese građana, nego osobne interese”, rekla je Rusak.
Nakon očitovanja premijera, otvorena je rasprava po klubovima.
Milanović: SDP će glasovati za opoziv Oreškovića i odlazak Vlade
SDP-ovi zastupnici u Saboru će glasovati za opoziv premijera Tihomira Oreškovića, najavio je predsjednik te stranke Zoran Milanović tijekom rasprave o HDZ-ovu prijedlogu da se Oreškoviću izglasa nepovjerenje.
“Slučajna država” kao mračna stvarnost
“SDP će glasovati za odlazak ove Vlade, formalno premijera, ali sa ciljem da ode cijela Vlada kako bi hrvatska nacija što prije mogla izaći na izbore. Za izbore smo spremni, ali nismo sretni zbog toga jer u ovoj situaciji nitko ne može biti sretan”, rekao je Milanović u ime Kluba SDP-a.
Ocijenio je da se zemlja nalazi “u jednom čudnom, levitirajućem stanju”. “Ne znamo ni gdje smo ni kamo idemo i kad sam prije nekoliko godina govorio o slučajnoj državi, bio sam kritiziran, mada znate na što sam mislio, a sada to, na žalost, izgleda kao neka mračna stvarnost koju živimo. Ne možemo biti slučajna država i da bismo to prestali biti moramo ići na izbore što prije”, poručio je Milanović.
Uvjeren je da nakon opoziva Vlade nema razloga da se odmah ne raspusti i Sabor i “prekine s ovim neredom i neradom”. Iako ističe da među zastupnicima iz svih stranaka ima vrijednih i profesionalnih ljudi, Milanović smatra da im trenutne političke okolnosti ne dopuštaju da rade.
Za izbore spremni
“To se nikakvim preslagivanjem neće promijeniti. Rekoh, za izbore spremni, ili pripravni, ne sretni. Tko će dobiti, odlučit će hrvatski politički narod, jedna od opcija – SDP, HDZ, partneri. Bez umanjivanja njihova značaja, vrijednosti i doprinosa, mi ćemo pokušati okupiti najširu narodnu, progresivnu koaliciju i ići po povjerenje za jednu narodnu vladu, što smo glavom, dušom i srcem vjerujem htjeli biti i bili cijelo vrijeme”, poručio je Milanović.
Replicirao mu je Mostov Miro Bulj, koji je Milanovićeve riječi o “slučajnoj državi” protumačio kao uvredu za branitelje. “Hrvatska nije slučajna država, ona je stečena u obrambenom Domovinskom ratu i ovo su ružne riječi”, rekao je Bulj, na što mu je Milanović uzvratio optužbom da izvrće njegove riječi i “prodaje jeftinu muljažu”.
Za opoziv premijera glasovat će i SDSS, čiji je Milorad Pupovac ocijenio kako je ovakav kraj Vlade bio neizbježan.
Oreškovićeva Vlada bez manjinske politike
Tvrdi kako je Oreškovićeva Vlada prva koja u svoj program nije integrirala manjinsku politiku. “Nije tragedija što danas imamo opoziv, ali bit će ako to ponovimo za mjesec dana ili tri mjeseca, jer Hrvatska ovu vrstu eksperimenta iz ekonomskih i političkih razloga sebi više ne smije dopustiti”, rekao je Pupovac.
Dodao je i kako će SDSS “biti spreman podržati novi početak, nove politike i nove ljude”.
Opoziv će podržati i drugi zastupnici nacionalnih manjina, a predsjednik njihova kluba Furio Radin ustvrdio je da je Vlada “dala krila konzervativnoj struji, nacionalistima, konzervativnim idejama u obrazovanju, diskriminaciji na osnovi spola, roda, medijskom sužavanju prostora i afirmaciji politika koje su trebale nestati 1945.”.
Za ekstremističke stavove posebno je prozvao ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, a Oreškoviću zamjera što je “stao na Hasanbegovićevu stranu”.
Predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak poručio je kako se opozivom Vlade daje šansa da kurikularna reforma ide dalje, te da se u fokus politike i javnosti vrate industrija, izvoz, zapošljavanje i investicije.
“Da zaboravimo zadnjih osam mjeseci sramoćenja političkih elita, jer smo bili isključivo na naslovnicama sa političkim previranjima”, rekao je Vrdoljak.
Opoziv eksperimentalne Vlade
Opoziv Tihomira Oreškovića je, ističe, u suštini opoziv “cijele eksperimentalne Vlade i njezina dva koalicijska partnera HDZ-a i Mosta”. “Stoga je potpuno nebitno obrazloženje podnositelja zahtjeva koje smatram besmislenim i neistinitim”, poručio je Vrdoljak.
Uvjeren je da je Vlada prouzročila paralizu države na svim razinama i teško narušila ugled Hrvatske. “Ni jedna od najavljivanih reformi nije napravljena niti pripremljena, a ona glavna kurikularna je spriječena i iz slijepo ideoloških razloga zaustavljena”, rekao je.
Naglasio je da se s Oreškovićem smjenjuje i ministre Šustara i Hasanbegovića te potpredsjednika Vlade Tomislava Karamara, a za Oreškovića kaže da je u tome “kolateralna žrtva, isto kao što je bio i kolateralni premijer”.
Laburisti neće biti za opoziv Oreškovića
Laburisti neće dići ruku za izglasavanje nepovjerenja premijeru Tihomiru Oreškoviću, istaknula je u četvrtak u ime Kluba laburista u Saboru Nansi Tireli, ustvrdivši da su za situaciju u kojoj se našla Hrvatska odgovorni i HDZ i Most, a ne samo premijer.
Trebalo bi se glasovati o povjerenju cijeloj Vladi, a ne samo premijeru koji ne može biti sam odgovoran za situaciju u kojoj se našla Hrvatska. Od ovoga se ne mogu amnestirati ni HDZ ni Most, poručila je Tireli.
Laburisti će biti i za samoraspuštanje Sabora, kako bi se prijevremeni parlamentarni izbore održali što prije.
Upozorila je da HDZ s prijedlogom novog mandatara sprema novi eksperiment. “Za cijelo vrijeme trajanja ovog cirkusa slušamo kako će nam s novim mandatarom biti bolje, a oni su nas doveli u ovu krizu. “Ne želimo HDZ-u držati ljestve” u daljnjim političkim trgovinama, poručila je Tireli.
Ustvrdila je i kako se u pozadini “cijele ove farse” odvijalo su se urušavanje socijalne države “pod palicom HDZ-a i Mosta”, poput poskupljenja zdravstvenih usluga, zaustavljanja kurikularne reforme i rasprodaje državne imovine.
“Predlažem predsjedniku Sabora Željku Reineru da uvrsti u dnevni red prijedlog o samoraspuštanje sabora kako bi se svi zastupnici koji su za izbore mogli za to i izjasniti te da se građanima pruži prilika da odluče tko će ubuduće voditi ovu zemlju”, poručila je.
Šuker: Prijelomna je otkazana sjednica VladePredsjednik Kluba HDZ-a Ivan Šuker izjavio je u četvrtak u Hrvatskom saboru kako je otkazana sjednica Vlade prije dva tjedna, nakon što se ministar financija Zdravko Marić vratio iz Lonodna, s porukom da su investitori predložili veću kamatnu stopu za zaduživanje, “prelomila” HDZ u odluci da premijer Tihomir Orešković ne radi dobro svoj posao.
“Ministar financija vjerojatno je usmeno izvijestio premijera što se dogodilo u Londonu i, po meni, premijer je morao sjednicu početi tom konstatacijom i tako poslati poruku svima koji mogu ili ne mogu funkcionirati da nemaju pravo da svi hrvatski građani plaćaju veću kamatnu stopu”, rekao je Šuker.
Hrvatska zaslužuje nižu kamatnu stopu
Umjesto toga, kaže, sjednica je otkazana, zapravo premijer je otišao, a da nitko nije obrazložio zašto. Ta je sjednica jedna od vrlo bitnih stvari za zahtjev za Oreškovićevo razrješenje, naglašava.
Šuker ističe da Hrvatska po svemu u ovom trenutku ne zaslužuje veću kamatnu stopu od 2,5 do maksimalno 2,75 posto. “Međutim, neke belosvjetske rejting agencije i neki drugi koriste situaciju da zarade na onima koji naprosto novce moraju uzeti”, ustvrdio je.
Upozorio je i da Hrvatska danas ima skoro 10 milijardi manje prihode nego 2008. godine, a na kamate iz državnog proračuna odlazi skoro 11 milijardi kuna. Ovo je bila idealna prilika da taj iznos smanjimo, jer su smo mnoge kredite dizane u godinama kad su kamate “otišle u nebo” mogli refinancirati s dvostruko manjim kamatnim stopama, rekao je šef HDZ-ova Kluba.
Svoj prijedog o Oreškovićevu opozivu, “pojačao” je i analizom odredbi Zakona o Vladi koje proteklih mjeseci nisu poštivane. Da su se te odredbe poštivale, vjerojatno ne bi došlo do disfunkcionalnosti Vlade, zaključuje.
Primjećuje i da se u Hrvatskoj, koja se često voli pozivati na dosege demokracija, ti dosezi ne poštuju. “Ovdje većina koja ga je predložila za mandatara u jednom je trenutku rekla da više nema povjerenja u njega i traži da odstupi. Svugdje vani bi to bilo potez da odstupi, ali u Hrvatskoj ne”, istaknuo je Šuker.
Ivan Sinčić (Živid zid) na spominjanje demokratskih standarda, uzvraća kako bi to što je napravio predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko u bilo kojoj normalnoj zemlji bilo nenormalno. Karamarko je trebao davno prije to shvatiti, trebao dati ostavku, poručio je Sinčić.
Nezavisni Stipe Petrina pita Šukera koja to ozbiljna parlamentarna većina ili relativni pobjednik izbora može u roku od tri sata izabrati premijera, je li to odlučeno na tijelima relativnog izbornog pobjednika ili je “što je opće poznato, to kadrovsko rješenje došlo izvan Hrvatske”.
HDZ-ova inicijativa nije motivirana lošim kreditnim rejtingom nego obavještajnim sustavom
Branimir Glavaš (HDSSB) odbacuje Šukerovo uvjeravanje da je HDZ-ova inicijativa motivirana lošim kreditnim rejtingom. “Niste spomenuli problem prodaje državnih obveznica čiji je pokušaj propao zadnji puta zbog političke nestabilnosti Vlade u kojoj je HDZ glavni stup”, kaže Glavaš.
Šukeru zamjera da nije spomenuo “nemilosrdnu borbu mjesecima” za ovladavanjem obavještajnoj sustava, od SOA-e do MUP-a. “To je ključ nestabilnosti Vlade, to je uzrok zbog čega se ova Vlada ruši i demontira nakon četiri mjeseca”, ocjenjuje Glavaš.
Josip Salapić (HDSSB) kaže da je mučno gledati kako se premijera mijenja kao da je “krpa”. “Treba biti obrazloženje i razlog a ne općenito ovo što ste vi rekli”, rekao je Šukeru.
Miro Bulj (Most) poručuje Šukeru da je njegov uspjeh kao bivšeg ministra financija bilo zaduživanje koje je dovelo državu na sadašnju razinu, odlazak mladih i propast poljorpivrede. “Vi jednostavno morate kazati glasno i jasno, a ne sramotiti se, mi rušimo ovu Vladu u kojoj smo sada i mi provociramo još veću nestabilnost i još veću financijsku nesigurnost Hrvatske”, poručio je Bulj.
Šimić: Most neće sudjelovati u preslagivanju
Miroslav Šimić, predsjednik Kluba Mosta u Hrvatskom saboru izjavio je u četvrtak, uoči rasprave o povjerenju premijeru Tihomiru Oreškoviću, da Most neće sudjelovati u preslagivanju vlasti već će biti za nove izbore, te je pokazao potpise 12 Mostovih zastupnika koji će u slučaju izglasavanja nepovjerenja podržati raspuštanje Sabora.
“Malo je još šanse da se od te rasprave odustane, što bi mi iskreno htjeli. Ako se ne odustane, Most je jasan, nećemo sudjelovati u preslagivanju, bit ćemo za nove izbore”, poručio je Šimić i pokazao potpise 12 zastupnika iz Kluba Mosta koji će u slučaju izglasavanja nepovjerenja Oreškoviću podržati raspuštanje Sabora.
“To je ono što nas može čekati danas ako ova rasprava bude išla u smjeru kako je u srijedu najavljeno, a to je da se izglasa nepovjerenje premijeru Oreškoviću”, rekao je Šimić tumačeći kako je osnovni smisao tog poteza da se sruši Vlada u čijem je kreiranju Most sudjelovao i za čiji opstanak će se boriti.
“Definitivno, potvrđujem još jednom da Most ni u kojem slučaju nije za preslagivanje i rušenje Vlade danas, znači prijevremene izbore”, naglasio je Šimić.
Upitan je li netko iz HDZ-a od srijede poslijepodne kontaktirao Most, uzvratio je “mene nije” i ocijenio kako se danas može u Saboru očekivati “težak dan”.
HDZ je u srijedu ustrajao na odluci da Sabor u četvrtak izglasa nepovjerenje Oreškoviću. Predsjednik HDZ-ova Kluba Ivan Šuker potvrdio je kako će Sabor u četvrtak raspravljati i glasovati o prijedlogu HDZ-a da se premijeru izglasa nepovjerenje, nakon što se raspravi dva zdravstvena zakona.
Tepeš: Vlast će se presložiti
Potpredsjednik Hrvatskog sabora, HSP-AS-ov Ivan Tepeš ponovio je u četvrtak uvjerenje kako će se, nakon što padne aktualni premijer, a s njim i Vlada, vlast presložiti i stvoriti nova parlamentarna većina.
“Da, da. Preslagivanje, odnosno stvaranje nove većine”, odgovorio je Tepeš na novinarsko pitanje vjeruje li u preslagivanje vlasti.
“Naš stav je poznat – SDSS u Vladi ‘ne'”, uzvratio je Tepeš upitan za mogućnost suradnje s tom strankom.
Pozivamo sve koji žele poduprijeti Vladu, ja očekujem i kolege iz Mosta, da to bude što veća potpora novoj Vladi, rekao je Tepeš.
HDSSB će biti suzdržan
HDSSB-ov Branimir Glavaš poručuje da dva zastupnika te stranke neće glasovati ni za rušenje ni za “očuvanje” premijera Oreškovića, bit će suzdržani.
“U uspjeh preslagivanja Vlade ne vjerujem. Dakle, Hrvatska pred sobom ima nužne izvanredne izbore”, kaže Glavaš i procjenjuje da će izbori biti u ranu jesen.
“To je sukob ljevice i desnice preko leđa čovjeka koji je imao dobru namjeru pomoći Hrvatskoj. Sada je iskorišten s jedne strane, s druge strane, ljevici ide u prilog da se ta Vlada raspadne”, objašnjava Glavaš zašto će HDSSB biti suzdržan.
Nije otkrio hoće li HDSSB potpisati prijedlog za samoraspuštanje Sabora?
Još se nismo ništa dogovorili, Josip Salapić je putu, sad će doći, pa ćemo to iskoordinirati. Mi imamo samo dva zastupnika. Ništa bitno, kaže zastupnik.
Karamarko i HDZ-ovi ministri neće biti u Saboru za vrijeme rasprave o Oreškoviću
Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko i HDZ-ovi ministri neće doći u Hrvatski sabor kada se na dnevnom redu nađe rasprava o opozivu premijera Tihomira Oreškovića, potvrdio je Hini glasnogovornik HDZ-a Ivan Jabuka .
HDZ ustrajava na odluci da Sabor u četvrtak izglasa nepovjerenje Oreškoviću i to nakon što objedinjeno raspravi izmjene zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i o zdravstvenoj zaštiti koje je predložila Vlada.
Predsjednik Hrvatskoga sabora Željko Reiner izjavio je da se premijer Tihomir Orešković, po saborskome Poslovniku, nema pravo obratiti Saboru tijekom rasprave o prijedlogu njegova opoziva jer se Vlada nije o tome očitovala, ali će mu to ipak omogućiti.
Miroslav Šimić, predsjednik Kluba Mosta u Hrvatskom saboru izjavio je uoči rasprave o Oreškoviću da Most neće sudjelovati u preslagivanju vlasti već će biti za nove izbore, te je pokazao potpise 12 Mostovih zastupnika koji će u slučaju izglasavanja nepovjerenja podržati raspuštanje Sabora.
Šimić: Oreškovića je doveo HDZ misleći da se neće snaći u njegovim političkim igrama
Šef Kluba zastupnika Mosta Miroslav Šimić ustvrdio je u četvrtak kako je Tihomira Oreškovića doveo HDZ kako bi mu on bio ulaznica u vlast jer je smatrao da se on neće snaći u HDZ-ovim političkim igricama te će mu mimo njega i Mosta sve doći u ruke.
“Kad se pokazalo da nije tako, sad Vas ruše kao i ovu Vladu jer žele ‘golu vlast’ bez kamenčića u cipeli”, rekao je Šimić u četvrtak u Saboru zahvaljujući u ime svoje stranke Oreškoviću na suradnji.
“Danas su Vam pojedini ljudi priredili jedan od težih dana u životu, a Vi ćete se braniti kao častan čovjek od svih tih podmetanja. Oni koji Vas na krajnje nekorektan način opozivaju pozvali su Vas na ovo mjesto da preko Vas dođu do vlasti. Tomislav Karamarko nije bio prihvatljiv ni nama ni javnosti za premijersko mjesto. HDZ, kao ni druga strana, nije dobio izbore. Mi smo tražili rješenje po kojem njihova politički izgubljena pozicija neće biti nagrađena mjestom koje na izborima nisu zaslužili – mjestom premijera”, rekao je Šimić u raspravi o Oreškovićevom opozivu.
HDZ-u je poručio kako će od 12 Mostovih zastupnika dobiti “ništa” za preslagivanje nove Vlade.
Njegovo je izlaganje izazvalo nezavisnog Stipu Petrinu, a prepucavanje je izmaklo kontroli zbog čega je Petrina na kraju, na zahtjev predsjednika Sabora Željka Reinera, udaljen iz sabornice.
“Fino vaše riječi danas izgledaju u sabornici kad je kraj izvjestan. No recite vi i vaših čvrstih 12 zastupnika znate li i jedan slučaj u svijetu da je na čelo došla osoba koju niste znali ni dva sata. Ja za dva sata ne mogu kupiti ni odjelo. Kakav je to moral? ‘Ko s vragom tikve sadi u podne popodne mu se obiju o glavu”, rekao je Petrina.
Predsjedavajući Reiner na to ga je upozorio kako njegov način obraćanja nije primjeren Saboru, na što je Petrina nastavio dobacivati iz klupe zbog čega je udaljen iz sabornice uz opasku Reinera da “u ovom ozbiljnom trenutku radi sprdačinu od Sabora”.
HDZ-ov Domagoj Milošević kazao je kako je njemu osobno žao “što trenutna kombinacija stručne i političke Vlade nije dala željene rezultate”.
“Moramo pogledati istini u oči i priznati si da ovako više ne ide. U ime HDZ-a zahvaljujem gospodinu Oreškoviću na trudu i radu u proteklom razdoblju”, poručio je.
Prozvao ga je međutim zbog izostanka suradnje s HDZ-om. “To ne možemo prihvatiti jer po broju mandata imamo najviše odgovornosti prema hrvatskim građanima”, rekao je.
Oreškoviću je zamjerio jer se, kaže, nije snašao i nije se dovoljno bavio vitalnim politčkim pitanjima, gospodarstvom i socijalnim pitanjima.
“Hrvatska nije korporacija, a interesi korporacija često se ne podudaraju s interesima države. Učestale telefonske sjednice pa i ona o rasprodaji državne imovine, ponašanje poput otkazivanja sjednice Vlade zbog sastanka u SOA-i pokazala je da ne razumijete u potpunosti naš parlamentarni politički sustav”, poručio mu je Milošević u ime HDZ-a.
Silvano Hrelja poručio je da će Klub HSU – Stipe Petrina glasovati za opoziv premijera i pad Vlade jer su bili „avantura i eksperiment koji moraju prestati“.
Ustvrdio je kako se danas u Saboru odvija igra „Izbacimo uljeza“. Ovo je slika hrvatskog apsurda, a oni koji su premijera doveli na vlast sada mu okreću leđa, ustvrdio je Hrelja.
I Klub Milana Bandića 365 bit će za opoziv premijera, rekao je u ime tog kluba Milivoj Špika, koji se zauzeo da na vlast dođe nova opcija koja će raditi u korist građana.
Poručio je i da od prijevremenih izbora ne treba bježati, ali i da oni nisu prva opcija.
„Novim izborima možda bi se mijenjao broj zastupnika u pojedinim opcijama, ali odnosi će ostati isti“, rekao je Špika te pozvao na okupljanje svih koji su spremni podržati osobu koju će za mandatara predložiti relativni izborni pobjednik.
I Prgomet traži samoraspuštanje Sabora
Zastupnicima koji zahtjevaju da Sabor raspravi prijedlog o samoraspuštanju u srijedu se priključio i Drago Prgomet (Hrid) .
“Govoriti o tome tko ima 76 ruku, a ne o politici, kadrovima i programima je štetno. Hrid će glasovati za opoziv Vlade i pozivam predsjednika Sabora da sazove sjednicu na kojoj će se raspravljati o samoraspuštanju”, rekao je Prgomet tijekom saborske rasprave o HDZ-ovu prijedlogu opoziva premijera Tihomira Oreškovića.
Prijedlog samoraspuštanja Sabora u proceduru su prvi uputili Hrvatski laburisti, nakon čega je potpise za to počeo prikupljati SDP, uz podršku preostalih članica nekadašnje koalicije Hrvatska raste.
Poseban zahtjev uputio je čelnik Živog zida Ivan Vilibor Sinčić, potporu raspuštanju Sabora najavio je i HDSSB. Svoje su potpise kuvertirali i zastupnici Mosta i najavili da će ih aktivirati ako Sabor razriješi premijera Oreškovića.
Po Ustavu, Sabor se raspušta odlukom većine svih zastupnika, odnosno sa 76 glasova, a ostanu li navedeni klubovi i zastupnici pri svojim najavama, samoraspuštanje bi u ovom trenutku moglo podržati 77 zastupnika.
Sinčić: Neuspjeli eksperiment tehnokratske vlade
Saborski zastupnik Živog zida Ivan Vilibor Sinčić poručio je u četvrtak kako smo svjedoci “neuspjelog eksperimeta tehnokratske Vlade” u koju je premijer Tihomir Orešković ušao “i sam znajući kako bi to moglo završiti”.
“Previše je tu bilo interesa i na kraju smo došli do krize do koje smo došli” ustvrdio je Sinčić u saborskoj raspravi o opozivu premijera Oreškovića. Premijeru je zamjerio jer, kako je kazao, građani nisu vidjeli nikakvu ozbiljnu reformu.
Korupcija u sudstvu će i dalje biti velika, nismo vidjeli ni monetarnu, ni reformu uprave, a i dalje ćemo imati isti broj općina županija i gradova, nabrajao je Sinčić.
“Nemate pravo ponovno nas izvrgavati eksperimentu“, poručio je HNS-ov Goran Beus Richembergh vladajućoj većini, prozvavši ih da su jedno govorili kada su Oreškovića dovodili na vlast, drugo mislili, a „treće je ispalo“.
Izvrgnuli ste nas eksperimentu, a cijelu hrvatsku javnost tretirali ste kao pokusne kuniće, rekao je Richembergh i pozvao vladajuće da vrate mandate i daju narodu priliku da se izjasni na novim izborima.
Premijerovo obraćanje ocijenio je predizbornim govorom, u kojemu se Orešković htio prikazati žrtvom, rekavši da se može očekivati da će sudjelovati na idućim izborima samo se još ne zna s kojom opcijom.
Manjinski zstupnik i predstavnik romske manjine Veljko Katazi poručio je kako će podržati prijedlog za opoziv premijera obrazlažući to općom situacijom u društvu zadnjih mjeseci, aposebno zadnjih tjedana.
“Nije bilo povoda da vam dam punu podrušku imajući u vidu opću situaciju i odnos Vlade prema nacionalnim manjinama i njihovim zastupnicima”, rekao je dodajući kako je odluku donio u konzultacijama s predstavnicima nacionalnih manjina koje zastupa.
Izglasano nepovjerenje
Na kraju je rasprave, u četvrtak poslijepodne, Sabor je izglasao nepovjerenje Tihomiru Oreškoviću.
Za odluku o iskazivanju nepovjerenja glasovalo je 125 zastupnika, 15 ih je bilo protiv, a dva suzdražana.
“Došao sam s najboljim namjerama da pomognem svojoj domovini, dao sam sve od sebe i vjerujem da će budućnost biti bolja za Hrvatsku”, rekao je prije opoziva Orešković.
U kratkom obraćanju, Orešković je izrazio nadu da su hrvatski građani danas dobili jasnu sliku o razlozima ove političke krize.
Tekst se nastavlja ispod oglasa