Zašto se u svijetu rađa više dječaka nego djevojčica?

Znanstvenici su već ranije potvrdili da se dječaci i djevojčice ne rađaju u jednakom omjeru, iako se donedavno mislilo suprotno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neke zablude

Prije dvije godine u Njemačkoj prema podacima tamošnjeg statističkog zavoda rođeno je 349.820 dječaka i 332.249 djevojčica, dakle, omjer je 51-49 posto, “u korist dječaka.”

Donedavno su stručnjaci smatrali da pri oplodnji nastaje više muških zametaka. Omjer spolova pri začeću zapravo, ako ćemo iskreno, bio je u stvarnosti nepoznat i uglavnom se radilo o spekulacijama i istraživanjima koje ne možemo nazvati stopostotno pouzdanim, objavili su znanstvenici u američkom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, navodi npr.org. Drugim riječima, to što su stručnjaci “smatrali” pokazalo se u velikoj mjeri netočnim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaključci koji su drugačiji od očekivanja

Radi se o timu zaista uglednih znanstvenika pod vodstvom Stevena Hechta Orzacka, predsjednika Istraživačkog instituta Fresh Pond u Cambridgeu, koji je, zajedno sa svojim kolegama, s Oxforda i Harvarda proučio dosad najveću bazu podataka o omjeru spolova i to od začeća do rođenja, na takav način uspjelo im je izvući neke zaključke, koji pomalo mijenjaju neke “percepcije”.

Znanstvenici su istraživali podatke od tri pa do šest dana starih zametaka koji su nastali u klinkama za oplodnju. Nadalje, znanstvenici su detaljno pretražili podatke o induciranim pobačajima i plodovima koji su bili podvrgnuti amniocentezi te podatke iz američkih baza o broju smrti fetusa i broju živorođenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaključak je za neke bio neočekivan, a on je da je omjer spolova pri začeću otprilike isti, dakle, 50 – 50, no, kasnije se malo, ali ipak, razlikuje.

Mada sam mortalitet po spolovima varira u pojedinim fazama trudnoće, tako je mortalitet muških plodova češći u početku. Pretpostavlja se da je to zbog većeg broja genetskih abnormalnosti. No, ukupno gledajući, istraživači su zaključili da je tijekom čitavog ciklusa izgubljeno više ženskih plodova.

Proučavali podatke na 30 milijuna živorođenih

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kod ženskih plodova vjerojatnost da budu pobačeni kasnije u trudnoći je deset posto, što je puno, tvrdili su stručnjaci u istraživanju objavljenom prošle godine u časopisu BMC Medicine. Do tog podatka znanstvenici su došli proučavajući podatke o 30 milijuna živorođenih diljem svijeta.

Znanstvenici nastavljaju s istraživanjima

Zaključak istraživanja britanskih i američkih znanstvenika bio bi da je omjer spolova pri začeću jednak, no u svijetu se rađa nešto više dječaka od djevojčica jer u maternici preživi više muških zametaka.

Rad na istraživanju Orzack i njegovi kolege planiraju nastaviti, da bi ustanovili zbog čega je na početku trudnoće mortalitet muških plodova veći i zašto se u kasnijim fazama gestacije taj omjer mijenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.