10 načina pripreme hrane – od najgoreg do najboljeg!

metode pripreme hrane
Foto: Depositphotos

Najbolje tehnike kuhanja one su koje daju okus jelu, zadržavajući pritom vitamine i hranjive tvari iz namirnica, navodi portal eatthis.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Najzdravije metode kuhanja pomažu zadržati prirodnu nutritivnu korist hrane”, kaže Michele Smallidge iz School of Health Sciences. Smallidge smatra da su pečenje, dinstanje i sotiranje u maloj količini vode ili ulja zdrave opcije kuhanja. Također objašnjava da pečenje zapravo može pomoći pojačati okus hranjivih tvari nekog povrća.

Smallidge predlaže da često mijenjate svoje metode kuhanja. “Ukratko, redovito mijenjajte način kuhanja, ali pazite da budu zdravi. Ne zaboravite izostaviti zasićene masti – maslac, margarin, vrhnje ili mast i stavljajte previše soli.”

Što tehniku ​​kuhanja čini lošom?

Najgore su one tehnike kuhanja koje povećavaju zasićene masti i sol. “Prženje, pečenje na roštilju i dimljenje, s dodanim masnoćama i slanim začinima, a posebno kada je hrana izgorjela, mogu biti štetni”, ističe Smallidge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Konzumiranje hrane pripremljene ovim metodama povećava rizik od srčanih bolesti i rizik od raka. Američki institut za istraživanje raka objavio je preporuke za kuhanje i pečenje kako bi smanjio proizvodnju ovih svojstava i tvari koje potiču rak”, kaže ona. Ovo je popis načina kuhanja poredanih od najgore do najbolje.

10. Duboko prženje

Prženje hrane može biti jedan od najnezdravijih načina pripreme hrane. Kad god pržimo ili jedemo prženu hranu – posebno prženu u dubokom ulju – to nikada nije dobro za zdravlje ili liniju.

9. Dimljenje hrane

Dimljenje hrane, posebno mesa, može imati ozbiljne negativne učinke na vaše zdravlje ako se jede redovito. Prema jednoj studiji, znanstvenici su otkrili povezanost između raka crijevnog trakta i česte konzumacije dimljene hrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
8. Pečenje na roštilju

Pečenje na roštilju čini hranu ukusnom, a također može pomoći zadržati hranjive tvari i smanjiti masnoće. Međutim, važno je ne peći meso ili druge namirnice do točke izgaranja ili pougljenja. Prema istraživanju koje je proveo Harvard Health, pečenje na roštilju može izložiti hranu kemikalijama koje uzrokuju rak, a koje se nalaze u dimu.

7. Prženje na zraku

Prženje na zraku odlična je alternativa običnom prženju. “Možete pržiti koristeći mrvicu zdravog ulja, npr. ulje avokada, kako bi hrana imala okus pržene bez previše masnih kalorija.”

6. Mikrovalna pećnica

Mikrovalna pećnica čini dobar posao očuvanja vitamina C u hrani, kao i drugih hranjivih tvari koje se često gube u procesu zagrijavanja. Istraživači su proveli studiju u kojoj su otkrili da mikrovalna pećnica i kuhanje na pari mogu najbolje sačuvati flavonoide koji se nalaze u brokuli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
5. Pirjanje

Pirjanje je ukusan način pripreme namirnica, poput povrća i mesa, ako želite zdraviju alternativu. Međutim, važno je imati na umu koje sastojke koristite tijekom pirjanja. Istraživanje provedeno u Španjolskoj pokazalo je da pirjanje brokule s maslinovim uljem ili suncokretovim uljem pomaže boljem zadržavanju sadržaja vitamina C u povrću.

4. Pečenje hrane

Ova metoda kuhanja može pomoći u pojačanju okusa hrane, a istovremeno povećava njezin nutritivni sadržaj. „Pečenje povrća, uz malo ulja i prstohvat soli, zaista može istaknuti okus i povećati dostupnost nutrijenata kao što su beta karoten, likopen (karotenoid koji može pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti) i kalcij.

3. Sous vide (dugotrajno kuhanje na niskim temperaturama)

Ova metoda ne samo da zadržava vlagu, nego i rezultira sočnim jelom. Neinvazivna temperatura kuhanja pomaže u očuvanju vitamina topivih u vodi, kao što su vitamin C i B.

2. kuhanje u instant loncu

Jedan od najjednostavnijih i najzdravijih načina pripreme hrane. “Instant kuhalo osvaja nagradu za kuhanje zdravih juha i čilija doslovno ubaciš sastojke, pritisneš gumb i to je to.” – kaže Smallidge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
1. Kuhanje na pari

Prema istraživanju koje je provelo Sveučilište Cornell, povrće kuhano na pari, poput mrkve, paprike i kupusa, može pomoći u dobivanju više antioksidansa u usporedbi s onim kada se to isto povrće konzumira sirovo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.