Djeca su kada je hrana u pitanju puno izbirljivija od odraslih, međutim, i odrasli su nekad bili djeca, očito su ponešto naučili kad su s vremenom promijenili mišljenje. Naime, svojedobno je u sklopu istraživanja provedenog u Nestlé istraživačkom centru u švicarskom Lausanneu uspoređeno nekoliko vrsta namirnica i to na način da se uspoređuju one namirnice koje djeca biraju kada sudjeluju u pripremi obroka s onim namirnica za koje se mališani odlučuju kada u pripremama obroka ne sudjeluju. Radi se o pokušaju neke vrste stimulacije djece da vlastitom aktivnošću otkriju koje namirnice rado jedu, a koje ne i zašto je tome tako.
Pola djece kuhalo s roditeljima, pola se igralo
U samom istraživanju sudjelovalo je 47 roditelja s djecom u dobi od šest do deset godina, dakle, moglo bi se reći kako se radi o mališanima iz prvih godina škole, rani školarci. Dakle, navedeni broj roditelja s djecom pripremao je obroke od raznih vrsta namirnica, poput pohane piletine, tjestenina, raznih vrsta salata, cvjetača…
Prema postavkama istraživanja pola je djece pomagalo roditeljima u pripremi obroka, dok druga polovica to ipak nije činila, dakle, druga polovica djece uglavnom se zabavljala kroz igru. Djeca koja su kuhala sa svojim roditeljima pojela su znatno veći dio svog obroka i značajne količine povrća, što upućuje na zaključke da je uključivanje djece u pripremi obroka vrlo važno kako bi se kod djece razvila zdrava prehrambena navika, odnosno, kako bi djeca na kraju zavoljela povrće koje je iznimno zdravo, piše heatlh.com.
Razvija povjerenje između roditelja i djece
Podsjetimo, voditelj tima znanstvenika koji su proveli istraživanje, inače nutricionist, dr. Klazine van der Horst, ustvrdio je da ovakve metode treba što više primjenjivati jer pomaže djeci, roditeljima, ali i razvija povjerenje između roditelja i djece. Naime, djeca koja su sudjelovalo u pripremi obroka s roditeljima pojela su skoro 76 posto više salate i gotovo 27 posto više piletine nego ona djeca koja to nisu te su ukupno pojeli 25 posto više kalorija od djece koja su se tijekom istraživanja uglavnom igrala, što je značajan podatak i veliki postotak. Istraživanje je pokazalo da se na ovakav način jača samopouzdanje kod djece i osjećaj ponosa.
To je jako važno u današnje vrijeme pogotovo kada se mališani hrane lošije nego ikad ranije, drugim riječima, jako puno znači kada roditelji djeci poklanjaju više pažnje, pa makar se radilo o prehrani, jer se na takav način stvaraju dobre prehrambene i životne navike kod djece.
Sve to predstavlja kvalitetan oblik zajedničkog obiteljskog druženja. Jednako tako postoji i veza između ukupnog vremena koje se provede u pripremi obroka i vremena koje se provede za stolom, naime, istraživanje je pokazalo da djeca koja više vremena provode u kuhinji i više vremena posvećuju samom obroku i više u njemu uživaju, što, naravno, znači da se djeca uče aktivnostima koje će im kasnije biti korisne u životu te će više cijeniti rad od one djece koje možda nisu prošla takav i sličan put.
Tekst se nastavlja ispod oglasa