Političke igre: Hoće li izbor ustavnih sudaca prerasti u ustavnu krizu?

ustavni
Foto: Fah

Manje od mjesec dana je Hrvatskom saboru ostalo za kompletiranje sastava Ustavnog suda. Rok za izbor ustavnih sudaca je 7. prosinca, a pregovori između parlamentarne većine i manjine nisu ni počeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi čekamo izbor deset sudaca Ustavnog suda od njih trinaest. Ako ne bude izabrano tih deset sudaca, ostat ćemo na tri suca. To znači da više nema Ustavnog suda i da imamo ogroman problem u Hrvatskoj”, kaže profesor ustavnog prava Đorđe Gardašević.

> 62 kandidata za Ustavni sud: Što su neki od njih rekli o pobačaju, nacionalnim manjinama…

U Saboru su proteklih tjedana saslušana 63 kandidata za 10 pozicija sudaca kojima uskoro ističe mandat. Za izbor je potrebna dvotrećinska većina – odnosno dogovor vlasti i oporbe u kojem bi svakoj strani pripalo po pet kandidata. No, na pregovore vladajući ne zovu.

“To su, dakle, neke igre, odnosno igrice da bi se postigla što bolja pregovaračka pozicija, ali podsjetit ću da nas prošlost uči da se oni uvijek na kraju dogovore”, kaže Marija Selak Raspudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“HDZ i SDP, bratske stranke će donijeti dvotrećinskom većinom tko će biti ustavni suci”, vjeruje Miro Bulj.

HDZ nije htio komentirati sumnje oporbe u namjerno odugovlačenje, no bivši ministar pravosuđa još je prije poručio da je HDZ-u važno imati više sebi sklonih sudaca.

“Kao što je dosad bilo, da vladajuća većina ima više sudaca u ustavnom sudu”, otvoren je Ivan Malenica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Političke igre

I tu dolazimo do problema s dogovorom o pet sudaca sa svake strane. Među trojicom sudaca kojima mandat još traje, HDZ dvojicu smatra sebi sklonima pa bi tako imali većinu među 13 sudaca. No, čini se i da se HDZ boji da će bez prevlasti ostati u listopadu sljedeće godine, kada toj trojici mandat istekne. Jer, što ako se tada ne dogovore s oporbom pa ona opstruira dodatne izbore i s omjerom 5-5 Ustavni sud ostane bez prevlasti vladajućih?

> Bošnjaković je u Možemo ili HDZ-u?! Pogledajte njegove izjave o prizivu savjesti i pobačaju

HDZ bi tome mogao pokušati doskočiti tako da u idućih 20-ak dana predloži odabir samo četvero sudaca. Tako bi Ustavni sud, uz troje kojima mandat traje još nepunu godinu, imao minimum potrebnih sedam sudaca. Nakon toga, krajem sljedeće godine, moralo bi se birati nove suce jer u protivnom opet ne bi bilo kvoruma. I tada bi, obzirom da bi nedostajalo devet sudaca, HDZ mogao pokušati nametnuti omjer u svoju korist. Ustavni stručnjak kaže – izborom samo četiri suca forma bi bila zadovoljena, ali to je loša ideja.

“Sud prema osnovnom pravilu donosi odluke većinom od ukupnog broja sudaca, to je sedam od 13. Dakle, minimalno je da u sudu imamo sedam sudaca. Međutim, ni to nije sretno rješenje jer sud neke odluke donosi i većom većinom od tih sedam. Tada bi sve odluke trebale biti jednoglasne”, objašnjava Gardašević za N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A uz četvero sudaca punih razumijevanja za vlast i troje vrlo kritičnih prema njoj, takva odluka vjerojatno bi bila nemoguća misija u svim temama vezanima za izvršnu vlast.

Krajnji rok i način izbora

Inače, za izbor ustavnih sudaca potrebna je dvotrećinska većina svih zastupnika. Rok za izbor je 7. prosinca, kada istječe osmogodišnji mandat za 10 od 13 ustavnih sudaca.

> Navala na Ustavni sud: Među 47 prijavljenih ima i poznatih imena

Mandati su istekli sucima Andreju Abramoviću, Ingrid Antičević Marinović, Snježani Bagić, Branku Brkiću, Mariju Jelušiću, Lovorki Kušan, Josipu Leki, Davorinu Mlakaru, Rajku Mlinariću i Miroslavu Šumanoviću. Šestero od njih kandidiralo se za novi mandat.

To su Abramović, Brkić, Jelušić, Kušan, Mlinarić te Šumanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.