Pitajte desetak kuhara kako se tvrdo kuhaju jaja i dobit ćete desetak različitih odgovora. Ali, pitajte desetak kuhara kako oguliti tvrdo kuhana jaja, i dobit ćete… priče o frustraciji. Za hranu koja se čini tako jednostavnom za napraviti (to su samo jaja + voda!), kuhana jaja mogu čovjeka iživcirati – osobito kada je u pitanju guljenje. Ponekad se teško gule, te na ljuski ostaju komadići bjelanjaka. Kako to izbjeći? – savjetuje www.bonappetit.com.
1. Nemojte koristiti super svježa jaja
Najsvježija jaja s farme bit će teže oguliti – to je stvar njihove posebne kemije. Takva domaća jaja najbolje je koristiti za ‘jaje na oko’, kajganu i omlete. Prilikom kuhanja koristite kutiju kvalitetnih, ali malo starijih jaja, poput onih iz trgovine.
Možete koristiti jaja izravno iz hladnjaka ili jaja sobne temperature. Neki tvrde da korištenje hladnih jaja može uzrokovati pucanje ljuske jaja zbog toplinskog udara. S druge strane, ako se koriste jaja izravno iz hladnjaka, na taj način se štedi vrijeme.
2. Ubacite jaja u kipuću vodu
Jaja koja se dodaju u lonac s kipućom vodom, umjesto da prokuhaju zajedno s hladnom vodom u loncu, lakše će se oguliti. Osim toga, ova metoda omogućuje preciznije mjerenje vremena.
Jaja treba lagano spustiti u kipuću vodu, za što može poslužiti rupičasta žlica. Zatim ih treba smanjti temperaturu i lagano ih kuhati, kako se ne bi kucala u loncu.
Skuhajte do osam jaja u u loncu od dvije litre.
3. Namjestite timer
Namjestite timer: sedam minuta ako želite čvrste bjelance i gnjecave žumanjke, ili deset minuta ako želite tvrdo kuhana jaja.
4. Koristite ledenu kupku
Jaja stavite pod hladnu vodu kako biste zaustavili proces kuhanja.
5. Ogulite jaja pod vodom dok su još topla
Jaja gulite pod vodom jer će na taj način ljuska brže skliznuti. Pomaže i ako razbijete jaje na najdebljem kraju, gdje ćete pronaći zračni džep, i gulite odande.
Sva jaja koja nećete koristiti odmah držite neoguljena – tako će trajati dulje! – i čuvajte ih u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku do tjedan dana.