Globalna glad danas je veća nego 2015. godine, a svijet je daleko od ispunjenja ambicioznog cilja Ujedinjenih naroda da se do 2030. okonča glad, upozorava se u izvješću UN-a u petak.
Kako prenosi Jutarnji list, na pola puta do krajnjeg roka postavljenog za postizanje ciljeva Programa održivog razvoja do 2030., bilo je malo ili nimalo poboljšanja glede većine ciljeva povezanih s hranom i poljoprivredom, pokazuje izvješće Organizacije za prehranu i poljoprivredu objavljeno uoči samita UN-a o održivom razvoju u New Yorku idućeg tjedna.
“Trajni učinci pandemije koronavirusa, uz druge krize poput klimatskih promjena i oružanih sukoba, imaju široko rasprostranjene učinke”, navodi se u izvješću.
Napredak stagnira ili je čak poništen
“Napredak ostvaren u posljednja dva desetljeća stagnirao je, a u nekim slučajevima i poništen je”, dodaje se.
Globalna nesigurnost hrane naglo je porasla 2020. godine jer je pandemija poremetila tržišta hrane i povećala nezaposlenost, ali glad se nije vratila na razinu prije pandemije.
>Pandemija zastrašujuće povećala glad u svijetu i produbila jaz između bogatih i siromašnih
Oko 29,6 posto svjetske populacije, odnosno 2,4 milijarde ljudi, bilo je umjereno ili ozbiljno izloženo nesigurnosti hrane 2022. godine, što je porast u odnosu na 1,75 milijardi 2015. godine, upozorava se u izvješću.
Nije se smanjilo ni bacanje hrane
Pothranjenost je najgora na svjetskom jugu, a glad najviše raste u subsaharskoj Africi.
Nije bilo napretka ni prema cilju da se prepolovi bacanje hrane, što je ostalo na razini oko 13 posto od 2016.
Reuters je u studenome prošle godine izvijestio da je nedostatak globalnog napretka u bacanju hrane posljedica niskih javnih ulaganja, izostanka jasne politike i rastrošnih potrošačkih navika.
>Marijini obroci predstavljaju novi film ‘Nulta stopa gladi’ na Svjetskom danu mladih u Lisabonu
Svijet je daleko i od postizanja ciljeva zaštite ribljeg fonda, očuvanja šuma i smanjenja degradacije zemljišta, ali je postignut određeni napredak u pogledu učinkovitosti korištenja vode i suzbijanja nezakonitog ribolova.
Izvor: narod.hr