Čitajmo svojoj djeci: vodič prema dobi

Foto: Thinkstock

Neka se Vaše dijete od malih nogu zaljubi u čitanje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koristi čitanja

Čitanje je ovisnost koju bi roditelji trebali poticati mnogo prije prvog rođendana svog djeteta. Nema boljeg načina zbližavanja, kaže Patricia Cowan, koordinatorica američkog nacionalnog programa „Uzmi i čitaj“, projekta u kojem se djeci daju knjige prilikom posjeta liječniku. Kada čitate djeci, ona dobivaju Vašu punu pažnju, a to najviše vole. Ništa drugo – nijedna televizijska emisija niti igračka – nije bolje od toga.

Čitanje maloj djeci također je odličan način da ih okružite zvukovima i ritmovima govora, što je ključno za razvoj jezika. U jednom ispitivanju na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Brown u Providencu, Rhode Island, djeca u dobi od 18 do 25 mjeseci čiji su roditelji rekli da im godinu dana redovito čitaju, govore i razumiju više riječi nego djeca kojoj roditelji nisu čitali. Teško je dokazati jesu li takve prednosti trajne, ali mnogi su roditelji uvjereni kako rano izlaganje knjigama čini dugoročnu razliku, jer potiče vještine govora u djece, kao i njihovu želju da nauče čitati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imajući to na umu, evo vodiča za djecu različite dobi koji će Vam pomoći da razvijete ljubav svog djeteta prema knjigama.

Savjeti za čitanje djetetu

Foto: Thinkstock

Od rođenja do 12 mjeseci

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od rođenja do 6 mjeseci: Budući da se vid novorođenčeta još uvijek razvija, odaberite knjige s malo ili nimalo teksta i s velikim ilustracijama visokog kontrasta boja. Također možete odabrati knjige s interaktivnim dijelovima, kao što su lutkice, ogledalca ili rupice za virenje, preporuča dr. Pamela High, autorica istraživanja o čitanju sa Sveučilišta Brown i tamošnja profesorica pedijatrije. Što je više načina na koje i Vi i Vaše dijete možete uživati u knjizi, to bolje. Ako želite, također čitajte svome djetetu iz knjiga za odrasle i časopisa. Cilj nije da ovako mala djeca razumiju riječi. Za novorođenčad je kod čitanja najvažnije da čuju ton Vašeg glasa i priviju se uz Vas.

7 do 12 mjeseci: U dobi od 6 mjeseci, mala djeca mogu početi shvaćati neke od riječi koje im čitate, kaže dr. sc. says Cosby Rogers, profesor ljudskog razvoja na Politehničkom institutu Virginije. Najznačajnije su riječi imena i stvari iz svakodnevnog života – riječi kao „pesek”, „mama”, „tata”, „mlijeko” ili „bočica.”

Najbolje su knjige sa samo jednim predmetom ili likom za pojedinu dobnu skupinu; kada dijete čuje kako imenujete nešto što prepoznaje, to učvršćuje njegovo znanje vokabulara i polako mu pomaže da shvati da ilustracije predstavljaju stvarne predmete i bića. Pokazujte na slike za koje dijete pokaže zanimanje. I glumite ono što čitate, mimikom lica, rukama i glasom. Neka Vam dijete odgovara tepanjem, savjetuje dr. Rogers. Ovaj „razgovor “pomaže djetetu da nauči čekati na red da nešto kaže i uči ga kako se usredotočiti na istu stvar kao i netko drugi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još jedan savjet: budući da djeca u ovoj dobi znaju biti gruba prema svojim igračkama, držite se slikovnica od debelog kartona koje mogu podnijeti grubo postupanje, pa čak i žvakanje. Također su dobre knjige od platna ili vinila, iako okretanje stranica može biti nešto teže za malo dijete.

Od 13 do 24 mjeseca

13 do 18 mjeseci: Sada možete početi uvoditi knjige koje imaju rečenicu-dvije po stranici. Što se više glupirate dok glumite priču, to bolje. Primjerice, ako čitate o životinjama, oponašajte njihovo glasanje. Vaše će dijete misliti da je to jako smiješno, kaže Cowan. Prije ili kasnije, počet će i samo proizvoditi zvukove „muu” ili „bee”, a Vi ćete padati s kauča od smijeha.

Pozovite dijete da sudjeluje tako da postavite pitanja poput: „Što kaže pas?” ili „Vidiš li mačka?” Zatražite od svog djeteta da pokaže na stvarne primjere onoga što je nacrtano („Gdje ti je nos?”) U ovoj dobi možete pokazati više slika stvari na koje dijete ne nailazi svaki dan. Također, u dobi od 15 do 18 mjeseci, Vaše će dijete možda moći odgovarati na pitanja jednom rječju, stoga pružite djetetu prilike tako da pitate: „Što je to?” Ako dijete odgovori, možete potaknuti vokabular tako da proširite djetetov odgovor: „Da, auto. To je veliki zeleni auto.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

19 do 24 mjeseca: Mnogoj maloj djeci poznata rutina čitanja pruža osjećaj sigurnosti i smiruje ih. Isto vrijedi i za poznate knjige. To objašnjava zašto, počevši od dobi od otprilike 18 mjeseci, djeca znaju tražiti istu knjigu ponovo i ponovo i ponovo – i zašto Vam neće dozvoliti da promijenite svoje čitanje ni za jedan „mjau” ili „vruum.” Stručnjaci smatraju kako to pomaže djeci da shvate i zapamte nove riječi.

*Napisala: Melissa Balmain

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.