U kontekstu splitske seksualne afere u koju su upleteni bivši splitski gradski vijećnik stranke Centar Luka Baričić i Bojan Ivošević, donedavni dogradonačelnik Splita, istražili smo je li punoljetnim osobama u Hrvatskoj dozvoljen seks s maloljetnicima. Odgovor na to pitanje je pozitivan, ako je riječ o maloljetnicima starijim od 15 godina. Gordana Buljan Flander, psihologinja i psihoterapeutkinja, osnivačica i bivša ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba smatra da ta granica treba biti 16 godina.
> Kerum: Puljku su dobro došla ova dva redikula da zamagli priču s gđom Ramljak
> Ivošević tvrdi da ne postoje nikakve eksplicitne slike: Oglasio se i Baričić
Buljan Flander nije željela komentirati aktualnu aferu u Splitu, no za Narod.hr komentirala je aktualnu zakonsku regulativu u kontekstu svog bogatog iskustva.
“Ne ulazeći u konkretan slučaj, kao stručnjakinja koja 40 godina radim s djecom i mladima, smatram da djeca s 15 godina nisu dovoljno zrela za davanje zrelog pristanka na spolni odnos. Kada bih ja o tome odlučivala, granicu bi dignula na 16 godina. Zašto? Zato što sam imala puno mladih osoba koje su namamljene na seksualne odnose od osoba koje imaju neku poziciju moći, osoba koje su im obećavale da će od njih napraviti zvijezde, manekenke…”, kaže nam Buljan Flander.
Obično su žrtve ona djeca koja imaju loše odnose sa svojim roditeljima, nemaju puno dobrih vršnjačkih odnosa, a takve se sada, kaže, namamljuje putem društvenih mreža.
“Kada sam radila istraživanje 2019. godine koliko mladih u prvom i trećem srednje ‘sexta’, tj. šalje, prima i prosljeđuje seksualno eksplicitne sadržaje, ispalo je da to radi njih 60 posto”, napominje.
Kaže da to rizično ponašanje dovodi i do ucjena kojim se iznuđuju još eksplicitnije fotografije i videi, a ako se to ne napravi, te će fotografije završiti kod roditelja, nastavnika…
Danas, kaže, oni koji žele namamiti maloljetnike, ne moraju više ići oko škola ili igrališta… “Dovoljno je stvoriti prijateljstvo preko društvenih mreža i onda to kreće u seksualnu fazu. To su nove platforme koje olakšavaju pristup maloljetnicima. Vrlo je često upravo mamljenje putem društvenih mreža”, dodaje.
Kazneni zakon
Kazneni zakon bavi se spolnom zloporabom djece od članka 158. do članka 166. U članku 162. stoji i sljedeće: “Tko radi zarade ili druge koristi dijete namamljuje, vrbuje ili potiče na pružanje spolnih usluga, ili organizira ili omogući pružanje spolnih usluga s djetetom, a znao je ili je morao i mogao znati da se radi o djetetu, kaznit će se kaznom zatvora od tri do dvanaest godina….
Tko koristi spolne usluge djeteta koje je navršilo petnaest godina uz davanje bilo kakve naknade ili protučinidbe, a znao je ili je morao i mogao znati da se radi o djetetu, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do osam godina.”
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.