Istraživanje pokazalo da oko polovica žena radi pobačaj pod pritiskom okoline

pobačaj
iStock

Od žena koje se odluče na pobačaj, svaka druga žena je pod “snažnim” ili “vrlo snažnim” pritiskom da učini pobačaj, pokazuje to istraživanje IMAS-a koje je zatražila austrijske građanska inicijativa za obitelj #fairanderen, prenosi Glaube. Istraživači su ispitali više od 1000 Austrijanaca o neplaniranim trudnoćama i pobačajima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

75 posto ispitanika navodi da je sve veći društveni pritisak na parove da se izvrši pobačaj kada je nerođenom djetetu dijagnosticiran invaliditet. Gotovo 23 % ispitanika ima poznanike koji su napravili pobačaj, od toga 51 % smatra da je obiteljsko okruženje ili partner trudnice vršio jak pritisak da se trudnica odluči na pobačaj, izvještava Idea Schweiz.

Petra Plonner, predsjednica #fairanderen, nije iznenađena ovakvim ishodom. “Pritisak na žene često je ogroman. Više se ne radi o tome da se rađa što više djece već o njihovu pobačaju.”

Predsjednica Austrijskog društva za pedijatriju i adolescentnu medicinu, prof. Daniela Karall (Innsbruck), rekla je da je neshvatljivo da još uvijek nema pouzdanih podataka o pobačajima u Austriji: “Postoji mnogo dezinformacija o toj temi i s procijenjenih 30 000 pobačaja godišnje, ne možemo si dopustiti da pogledamo u drugu stranu.” Hitno su potrebni statistički podaci i istraživanje motiva o pobačaju kako bismo mogli pružiti ciljanu i bolju pomoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uobičajena rečenica: “Odluka je isključivo vaša – prekid trudnoće ili dijete”  s eksplicitnim imenovanjem samoodlučivanja  često dovodi do suprotnog: trudnice  ostaju same. „Na njima je, u najvećem stupnju preopterećenja, sav teret odluke“ primjećuje Margit Haider, voditeljica Odjela za odrasle i obitelj biskupije Innsbruck.

>Aktivistica za pobačaj priznala: ‘Napuhale smo brojke da bismo legalizirale pobačaj u Meksiku’

77 posto austrijskog stanovništva željelo bi bolju podršku ženama koje su trudne da bi se odlučile za život djeteta, piše Glaube. 84 posto željelo bi više potpore za parove čijoj je bebi dijagnosticiran invaliditet. 80 posto ispitanika zalaže se za uvođenje razdoblja za razmišljanje za žene koje žele pobaciti.

”Uvjeren sam da bi dijete danas bilo živo da sam preuzeo odgovornost”

Kršćanska pro-life organizacije Kaleb apelira na muškarce koji su spriječili pobačaj trebali bi javno podijeliti svoja iskustva. “Želimo pokazati da muškarci preuzimaju odgovornost za svoje pogreške, za život i obitelj”, piše organizacija na svojoj web-stranici. Ne želimo šutjeti o optužbama na račun žena koje ne vide izlaz, a zapravo su ih njihovi muževi doveli u tu dilemu tjerajući partnericu da bira između njih ili bebe, piše ova organizacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>U Arizoni sud stao na stranu života: Vraćen zakon koji zabranjuje gotovo sve pobačaje

U tu svrhu organizacija poziva muškarce da pošalju video u kojem svjedoče o svojim iskustvima.

Thomas Schulte, pokretač kampanje “Muškarci govore o pobačaju”, kaže za Ideu da suočavanje s vlastitom prošlošću može dovesti do spoznaje, iscjeljenja i oprosta. Govori iz iskustva jer je prije 30 godina natjerao svoju partnericu na pobačaj. ”Uvjeren sam da bi dijete danas bilo živo da sam preuzeo odgovornost”, kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.