Aktivistica za pobačaj priznala: ‘Napuhale smo brojke da bismo legalizirale pobačaj u Meksiku’

pobačaj
Foto: snimka zaslona, fah, Fotomontaža: Narod.hr

Utjecajna meksička feministkinja Marta Lamas u videosnimci iz 2016. godine, koja je ovih dana postala viralna, priznaje kako je sudjelovala u preuveličavanju brojki žena koje su umrle u ilegalnim pobačajima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tada smo, sjećam se, mi žene govorile ‘100.000 žena umire od tajnih pobačaja’. Ispada da je u cijeloj zemlji umrlo 100.000 ljudi, muškaraca i žena od svih bolesti. Napuhale smo brojke”, rekla je Marta Lamas, jedna od osnivačica Grupe za informiranje o reproduktivnom izboru (GIRE) i profesorica na Nacionalnom sveučilištu Meksika (UNAM).

U videu panel rasprave “Razgovor o feminističkom pokretu”, koju je organiziralo Metropolitansko autonomno sveučilište, Lamas je rekla da je GIRE smatrala “malim instrumentom” za traženje “radikalnog cilja” – dekriminalizacije pobačaja.

> Mađarska ide k zaštiti života: Prije odluke o pobačaju majke su obavezne poslušati otkucaje srca bebe

”Video datira od 25. listopada 2016., ali je posljednjih dana postao viralan nakon što ga je platforma Steps for Life podijelila na Instagramu, prenosi CNA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Frida Espinosa, suosnivačica pro-life platforme Juventud y Vida A.C. (Mladi i život) kasnije je to podijelila na Twitteru.

Ustrajnosti feminističkih organizacija kao što je GIRE, pod upravom tadašnjeg čelnika Vlade Federalnog Distrikta (sada ustrojenog kao Vlada Mexico Cityja), Marcela Ebrarda, dekriminaliziran je pobačaj do 12. tjedana trudnoće u glavnom gradu zemlje.

> Tomašević i Dolenec (Možemo) intenzivno se bave jednim od svojih najvećih ciljeva – da se život nerođenog djeteta može prekidati i u KB Sv. Duh

Pod upravom sadašnjeg predsjednika Meksika, Andrésa Manuela Lópeza Obradora, i uz potporu njegove političke stranke, Morena, osam drugih država donijelo je zakone koji dekriminaliziraju pobačaj, slične onima u Mexico Cityju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ebrard je trenutno tajnik za vanjske poslove Lópeza Obradora i jedan od mogućih kandidata da ga naslijedi na predsjedničkim izborima 2024. godine.

Što je GIRE i koliki ima utjecaj?

GIRE je osnovan prije 30 godina, konsolidiran kao jedna od najvećih i najmoćnijih platformi za pobačaj u Meksiku.

Prisjećajući se početaka – Lamas je rekla da je GIRE započela zajedno s Patriciom Mercado, sadašnjom senatoricom stranke Građanski pokret.

Samo jedna od zaklada koja financira GIRE, Zaklada MacArthur, dodijelila je 250.000 dolara 1994. godine, dvije godine nakon osnutka, za “podržavanje programa javnog obrazovanja o reproduktivnim izborima u Meksiku”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od tada, novac koji je samo Zaklada MacArthur dodijelila GIRE-u iznosi više od 2,5 milijuna dolara.

> Bidenova administracija osuđena zbog prisiljavanja katoličkih liječnika na izvršavanje pobačaja i operacija ‘promjene spola’

Još jedna od financijskih zaklada koje financiraju GIRE, Zaklada William & Flora Hewlett, dala je organizaciji blizu 1,8 milijuna dolara od 2000. godine.

Feministička metoda: laganje

U razgovoru s ACI Prensa, novinskom agencijom, Pilar Rebollo, čelnica meksičke ispostave udruge Steps for Life, istaknula je kako ovaj video, iako nije nov, otkriva istinu o industriji pobačaja, i dodala kako skupine koje se zalažu za pobačaj posljednjih godina kao tobožnje informacije šire neistine o ženama koje su zbog pobačaja završile u zatvoru.

Posebno je cinično što je u tom razgovoru među feministkinjama normalno, prirodno i humoristično priznati da lažu i pretjeruju, ističe Rebollo.

A “strašno” je – i podjednako cinično – što se GIRE, šireći dezinformacije, naziva Grupom za informiranje o reproduktivnom izboru, zaključuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.