Kandidat desnice Călin Georgescu iznenađujuće vodi ispred premijera s lijevog centra Marcela Ciolacua i liberalke Elene Lasconi u prvom krugu predsjedničkih izbora u Rumunjskoj, prenosi Politico.
> Rumunji danas biraju predsjednika: Evo najvažnijih informacija
Rumunjski “ultranacionalist”, kako ga naziva Politico, Călin Georgescu trenutno je na putu da uđe u drugi krug predsjedničkih izbora, prema privremenim rezultatima od nedjelje, s više od 99,9% obrađenih biračkih mjesta.
Georgescu vodi s 22,93% glasova
Prema djelomičnim rezultatima, Georgescu vodi s 22,93% glasova. Slijede ga premijer s lijevog centra Marcel Ciolacu i reformistička kandidatkinja Elena Lasconi, oboje s 19,16%. Još jedan kandidat desnice, George Simion, zaostaje s podrškom od 13,87%.
Rana izlazna anketa sugerirala je da će Lasconi ući u drugi krug predsjedničkih izbora, no Georgescu je zabilježio rast dok je brojanje glasova nastavljano u nedjelju navečer, nagovještavajući rezultat koji bi mogao preokrenuti rumunjsku političku scenu. Privremeni rezultati podložni su promjenama kako pristižu novi glasovi.
> Rumunjska oglašava opasnost zbog ruskih dronova, na onaj koji je pao u Zagrebu nitko nije trepnuo
„Gospodarska neizvjesnost nametnuta rumunjskom narodu tijekom 35 godina danas je postala neizvjesnost za političke stranke“, rekao je Georgescu u prvoj reakciji nakon zatvaranja birališta. Rezultat je nazvao „nevjerojatnim buđenjem“ rumunjskog naroda.
Georgescu, izrazito religiozan i nacionalno orijentiran, vodio je kampanju s ciljem smanjenja oslanjanja Rumunjske na uvoz, pružanja podrške poljoprivrednicima te povećanja domaće proizvodnje hrane i energije.
Georgescu: Ratom u Ukrajini manipuliraju američke vojne kompanije
Također je tvrdio da EU i NATO ne zastupaju ispravno rumunjske interese. Izjavio je i kako je rat Rusije u Ukrajini, susjednoj zemlji Rumunjske, manipuliran od strane američkih vojnih kompanija.
Godine 2022. izjavio je da je američki proturaketni štit smješten u rumunjskom selu Deveselu dio politike konfrontacije, a ne mirovna mjera. Ruski predsjednik Vladimir Putin iznosio je slične tvrdnje.
Tada je rekao da nema potporu iz Rusije, ali da se osjeća bliskim njezinoj kulturi. Putina je opisao kao „čovjeka koji voli svoju zemlju“.
Georgescu je također izjavio da se divi Mađarskoj jer zna kako pregovarati na međunarodnoj razini.
Georgescu je sveučilišni profesor i međunarodni konzultant za održivi razvoj, koji je više od desetljeća radio za razne organizacije Ujedinjenih naroda.
Iskoristio je TikTok kako bi okupio glasače oko sebe, piše Politico.
Georgescu se suočio s oštrim kritikama zbog svojih komentara u kojima je izražavao podršku rumunjskom Legionarskom pokretu iz 20. stoljeća. No, odbacio je optužbe da je antisemitski nastrojen.
> Rumunjska bi mogla postati najveći proizvođač plina u EU
U Rumunjskoj je predsjednik šef države
Tijekom proteklog desetljeća, više je puta kružilo da bi Georgescu mogao postati premijer za različite stranke, uključujući AUR Georgea Simiona.
Odaziv birača u zemlji i među rumunjskom dijasporom iznosio je 52,5%. To je nešto više od 51,2% zabilježenih na prethodnim predsjedničkim izborima 2019. godine.
Drugi krug predsjedničkih izbora zakazan je za 8. prosinca, nakon parlamentarnih izbora u Rumunjskoj koji će se održati sljedeće nedjelje.
Lasconi, čelnica Saveza za spas Rumunjske, pozvala je Rumunje koji žive u Kanadi i SAD-u, gdje su biračka mjesta još uvijek bila otvorena, da izađu na izbore. „Sudbina Rumunjske ovisi o vama“, poručila im je u videu objavljenom na Facebooku. Dodala je i kako prozapadna orijentacija Rumunjske također ovisi o njihovom glasu.
Rumunjski politički sustav sličan je onom u Francuskoj, gdje je predsjednik šef države, vrhovni zapovjednik i predstavlja zemlju u inozemstvu. Predsjednik imenuje premijera na temelju rezultata parlamentarnih izbora. Premijer vodi vladu i zadužen je za proračun zemlje.