Povišena temperatura kod djece, osobito beba mlađih od godine dana, zabrinjavajući je simptom za sve roditelje, a uz simptome poput povraćanja ili osipa na vratu, može biti znak i ozbiljnijih tegoba, poput meningitisa.
Kada se dijete čini toplim, kad je mirnije, plačljivo, slabijeg apetita ili kada postoje drugi znaci bolesti kao što su povraćanje, proljev, kašalj, osip ili drugo, potrebno je izmjeriti tjelesnu temperaturu. Povišena tjelesna temperatura navodi na povećani oprez i traženje njezinog uzroka, a potrebno je pripaziti na hidrataciju tijekom njenog trajanja.
Vrućica zahtijeva povećani oprez kod dojenčadi
Visoka temperatura u mlade dojenčadi može biti znak težih infekcija. Ne preporuča se odlagati posjet liječniku jer su drugi znakovi teških i po život opasnih infekcija u toj životnoj dobi često prikriveni, a bolest se može naglo pogoršati već tijekom nekoliko sati.
U starije djece, ako je temperatura viša od 40 °C, preporuča se istoga dana potražiti liječničku pomoć jer također može biti znakom težih bakterijskih infekcija. Tresavice (jako drhtanje) u vrijeme porasta temperature i/ili loše opće stanje djeteta svakako nalažu neodložni posjet pedijatru.
Povišena temperatura nije bolest, nego simptom
Povišena temperatura je prirodna, obrambena reakcija organizma i nije bolest sama po sebi, ona je simptom bolesti, odnosno nekog upalnog zbivanja, virusnog ili bakterijskog podrijetla.
Kada se savjetuje snižavanje temperature antipireticima (čepićima, sirupima, tabletama), time se ne podrazumijeva i izlječenje od osnovnog uzroka bolesti, upozoravaju iz Plive.
Kada snižavati temperaturu?
Značajnom temperaturom koju treba snižavati smatra se ona od 38,5 °C mjerena ispod pazuha, oralno ili ušnim toplomjerom te rektalno od 39 °C. Dodatni simptomi koji mogu pratiti povišenu temperaturu, ovisno o uzroku, mogu biti: znojenje, tresavica, glavobolja, bolovi u mišićima, manjak apetita, dehidracija, opća slabost.
Ako se primijeti da dijete ima visoku temperaturu, treba ga odmah razodjenuti i dati mu lijek za snižavanje temperature primjeren dobi.
Nema strogih pravila o snižavanju vrućice, neki autori preporučuju snižavanje i nižih stupnjeva vrućice (rashlađivanjem i eventualnim davanjem lijekova) dok drugi kao jedino mjerilo za snižavanje postavljaju neugodu koju dijete iskazuje zbog nje.
Djeci koja su vrlo živahna i dobro raspoložena unatoč višoj temperaturi od navedene ne treba davati lijek za snižavanje temperature. Nasuprot tome, ako dijete klone i prestane uzimati tekućinu možemo započeti snižavati temperaturu i prije nego dosegne načelno preporučene vrijednosti.
Od lijekova je najpogodniji i najmanje štetan paracetamol te ibuprofen, pri čemu se treba strogo pridržavati uputa o količinama koje se mogu dati. Ako se primijeti da dijete ima visoku temperaturu, treba ga odmah razodjenuti i dati mu lijek za snižavanje temperature.
Konvulzije su izrazito opasne
Nakon rođenja djeteta nastavlja se proces sazrijevanja mozga i do pete ili šeste godine značajnije je osjetljiv na visoku temperaturu koja uz pridruženi manjak tekućine može uzrokovati febrilne konvulzije (u narodu poznato kao “fraz”).
To je napad grčeva pri čemu dijete ne diše, poplavi i izgubi svijest. Može trajati nekoliko sekundi do nekoliko sati. Nakon dugotrajnijih napada mogu se pojaviti znaci oštećenja mozga različitog stupnja.
Jednako tako, rano davanje lijekova za snižavanje temperature ne umanjuje izglede za ponovnu pojavu febrilnih konvulzija.
Dijete možemo rashladiti tuširanjem ili kupanjem u kadici. Najpogodnije je napuniti kadicu s vodom temperature oko 37° C i pustiti da se dijete u njoj igra oko 20 minuta i polagano hladi.
Trljanje alkoholom se ne preporuča iz više razloga. Prvo, alkohol naglo ohladi površinu kože i izazove sužavanje krvnih žila te je daljnji učinak hlađenja vrlo slab. Osim što je taj postupak izrazito neugodan može biti i štetan jer jedan dio alkohola prodire kroz kožu, a drugi dio dospijeva u organizam putem udisanja alkoholnih para i nikako se ne preporuča djeci.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/plivazdravlje.hr