Kod djece koja boluju od celijakije često se laboratorijskim testiranjima može otkriti nedostatak vitamina i drugih nutrijenata u organizmu, izvijestila je njemačka udruga pedijatara – Profesionalna udruga liječnika za djecu i mlade (Berufsverband der Kinder und Jugendarzte), čiji je cilj roditeljima, odgajateljima, pedijatrima i ostalim zainteresiranima ponuditi najnovije informacije o zdravlju mladih i djece.
BVKJ upozorava da su nadzor i kontrole pedijatara ključne.
Uz redovnu provjeru tjelesne težine, rasta i cjelokupnog razvoja djeteta, roditelji bi, po naputku djetetova pedijatra trebali redovito provjeravati razinu mikronutrijenata u organizmu.
Razina vitamina D, vitamina A, željeza i folne kiseline često je niska kod djece koja boluju od celijakije.
Glutenska enteropatija ili celijakija nasljedni je imunološko-posredovani poremećaj koji karakterizira trajna netolerancija organizma na gluten, bjelančevine pšenice, ječma i raži, a ponekad i zobi. Jedna je od najčešćih gastroenteroloških bolesti.
Riječ je o doživotnoj bolesti crijevnih resica. Naime, na unutarnjoj strani tankoga crijeva nalaze se mnogobrojne sitne, oku nevidljive izrasline, crijevne resice. Njihova je zadaća upijati hranjive tvari iz crijevnoga sadržaja. Da bi uredno funkcionirale i na taj način hranile cijeli organizam, resice moraju biti mnogobrojne i zdrave.
Navedene vrste žitarica sadrže proteinsku tvar gluten koji, kada dođe na crijevnu resicu, kod bolesne djece uzrokuje reakciju netolerancije ili nepodnošljivosti. Takva reakcija onemogućuje resice u obavljanju njihove uloge pa ne upijaju važne prehrambene tvari, poput vitamina i minerala. One se stolicom odstranjuju iz organizma zbog čega se kod djeteta razvija bolest.
Bolest se mora kontrolirati, a liječnik će savjetovati je li djetetovoj prehrani potreban neki dodatak, i ako jest – koji, stoji u naputku BVKJ-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.