Niste zadovoljni uvjetima u vrtićima i rezultatima upisa?

djeca vrtić
Foto: Depositphotos

Ako niste zadovoljni funkcioniranjem rada vrtića i rezultatima upisa uputite vaše nezadovoljstvo na pravo mjesto, a to je prema osnivaču vrtića i institucijama koje nadziru provođenje zakona i pravilnika. Udruga SIDRO pokrenula je ovih dana peticiju koju možete potpisati ovdje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djeca nisu sardine i ne može ih se samo nagurati koliko ih fizički stane u neki prostor. Nije dovoljno samo upisati djecu u vrtić važna je i kvaliteta boravka u vrtiću odnosno jaslicama jer prevelike grupe bez dovoljno prostora i odgojitelja znači i nemogućnost održavanja higijenskog minimuma i provođenja sigurnosnih standarda, da ne spominjemo pedagoški rad s djecom koji onda pada u drugi plan, a to znači i puno više bolovanja za većinu roditelja.

U vrtićima u kojima djeca borave u adekvatnom prostoru u kojem se odgojitelji mogu posvetiti pravilnom pranju ruku, higijeni nosa itd. bolesti se ne prenose tempom kojim danas haraju većinom vrtića. Isto vrijedi i za sve zabune oko odvođenja, dovođenja djece, velike i male ozljede, regresije i slično što sve otežava funkcioniranje djeteta u vrtiću, ali i otežava rad i funkcioniranje roditelja na poslu.

Što sa malom djecom 1 -3 godine  koja najviše pate u neadekvatnim uvjetima u jaslicama?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad Zagreb kao i neke druge lokalne vlasti sufinancira i predškolske ustanove, ali i certificirane dadilje koje su uložile puno truda u svoje obrazovanje i polaganje ispita, a koje su idealno rješenje za djecu do tri godine čija oba roditelja rade, a koje se, na žalost, nepravedno zanemaruje.

Obavijest o sufinanciranju djelatnosti dadilja iz sredstava Proračuna Grada Zagreba od 01. siječnja 2021. godine .

Obrasci o sufinanciranju djelatnosti dadilja iz sredstava Proračuna Grada Zagreba  2021. godini

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto novac za skrb o djetetu ne bi mogli dobiti roditelji ili član uže obitelji?

Vrtići se ne mogu izgraditi preko noći, ali se novac od subvencija za vrtiće koji nemaju uvjeta upisati više djece bez ugrožavanja njihovog zdravlja i sigurnosti može usmjeriti u subvencije za dadilje ili još bolje omogućiti roditeljima koji to žele i mogu da taj novac iskoriste kako bi se sami posvetili odgoju svojeg djeteta ili djece kod kuće. Mora li baka položiti neki ispit da bi mogla čuvati svoje unuke? Teta studentica bi vrlo rado umjesto čuvanja tuđeg djeteta uz faks pričuvala nećake, zašto ne? Možda bi iznos subvencije olakšao nekoj baki raniji odlazak u mirovinu kako bi pomogla čuvati unuke koji će se jednog dana birnuti za nju? Nije li to dvostruka ušteda za sustav?

Što kaže struka?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema svim pedagoškim standardima, ali i znanstveno dokazanim medicinskim saznanjima kod djece do tri godine najvažniji je stabilan i kontinuiran odnos s jednom osobom koja skrbi za dijete, idealno majkom ili članom uže obitelji, a tek u četvrtoj godini na važnosti dobiva potreba za socijalizacijom s drugom djecom.

“Dječji psihijatri uglavnom se slažu da je i davanje djeteta u jaslice loš način kako se dijete odgaja i odrasta. “Vrtić je u redu sa 3,5 ili 4 godine života, tada vrtići pridonose socijalizaciji djeteta, ali dok dijete nije formirano kao osoba s temeljem ličnosti onda vrtići nemaju puno smisla. Temelj osobnosti se formira do 3,5 ili 4 godine života. “(Izvor: JL, Ima samo 13 godina i dijagnozu depresije”, cijeli članak pročitajte ovdje)

Socijalizacija ili socijalizam?

Početna socijalizacija može se ostvariti u obitelji u igri s braćom i sestrama, ali i kroz normalan društveni život obitelji, druženjem s prijateljima u parkiću, kod kuće, u igraonici ili na drugim aktivnostima za djecu. Tek u školskoj dobi postaje važno identificiranje s vršnjačkom skupinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Forsiranje vrtića, posebno jaslica, relikt je komunističke prošlosti u kojoj uvijek postoji samo jedno rješenje za sve. Moderne “progresivne snage” u svim duginim bojama od crvene do zelene ponovno u masovnoj i što ranijoj kolektivizaciji djece vide svoju priliku za ranu indoktrinaciju i uništenje obitelji kao osnovne jedinice društva.

Ako smo sretni što danas možemo birati koju uslugu ili proizvod želimo kupiti za svoj novac i takvim odabirima posvećujemo puno pažnje, bilo bi dobro da malo više pažnje posvetimo odabiru adekvatne skrbi za svoju djecu osobito onu u najosjetljivijoj dobnoj skupini do tri godine. Posljedice ovih odluka su dalekosežne i dugotrajne ne samo za svako dijete nego i za društvo u cjelini.

djeca vrtić
Foto: Depositphotos

PETICIJA

UDRUGE SIDRO, RODITELJA, ODGOJITELJA (NOSITELJA ODGOJNO – OBRAZOVNIH PROCESA U DJEČJIM VRTIĆIMA), STRUČNIH SURADNIKA, RAVNATELJA I ZAINTERESIRANE JAVNOSTI ZA OSIGURAVANJEM USTAVOM RH I ZAKONIMA ZAJAMČENOG JEDNAKO DOSTUPNOG, JEDNAKO SIGURNOG I JEDNAKO KVALITETNOG

VRTIĆA ZA SVAKO DIJETE U HRVATSKOJ

Mi dolje potpisani, ovom peticijom bez odgode zahtijevamo:

1.     Dostupan vrtić svakom djetetu u Republici Hrvatskoj

2.     Hitno povećanje smještajnih kapaciteta

3.     Sigurnost u svim ustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja

4.     Zapošljavanje dva odgojitelja u svakoj smjeni u svakoj odgojnoj skupini

5.     Osiguravanje kvalitete programa RPOO zapošljavanjem stručnih kadrova

6.     Poštivanje svih važećih zakonskih i podzakonskih akata

7.     Izradu Strategije razvoja RPOO i zadovoljavanja potreba građana na nacionalnoj i na lokalnoj razini

Cijeli tekst i puno obrazloženje možete pročitati i potpisati ovdje

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.