Ovo su najpopularnija hrvatska imena za djecu u posljednjih sto godina

Foto: GettyImages

Darivanje imena djetetu izrazito je važna i često vrlo teška odluka. Po hrvatskom zakonu ime ne može biti bez riječi, kao ni skraćenica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kakvo god ime odabrali, roditelji moraju voditi računa o nekoliko stvari. Provjerite značenje imena jer iako ime može odlično zvučati, možda vam se neće svidjeti značenje. Vodite računa slaže li se ime s prezimenom (dobro bi bilo izbjeći rimu ili da ime završava istim slovom s kojim počinje prezime). Također uz dugačka prezimena bolje idu kratka imena i obrnuto.

“Živimo u vrijeme kad se sve skraćuje pa tako i osobna imena. Poanta je da budu zvučna, pamtljiva i lako razumljiva. S druge strane, neki inzistiraju na tome da je ime posebno i da nisu konvencionalni pa onda biraju i takva imena. Tu je naravno i globalizacija gdje nam je sve dostupno pa majke “pokupe” zanimljiva strana imena”, pojasnio je za 24 sata psiholog prof. Ivan Modrušan.

Najčešća muška imena

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U posljednjih 100 godina zastupljenost imena za dječake se mijenjala, a ovo su najpopularnija imena:

1900.-1949.

Ivan, Josip, Stjepan, Franjo, Nikola, Milan, Petar, Ante, Marko, Antun

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1950.-1999.

Ivan, Josip, Željko, Marko, Ivica, Tomislav, Mario, Damir, Stjepan, Goran

Ukoliko je zaključiti prema statističkim podacima – najčešća stoljetna hrvatska imena za dječake su: Ivan, Josip i Marko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najčešća ženska imena

U posljednjih 100 godina zastupljenost imena za curice se također mijenjala. Evo kako:

1900.-1949.

Marija, Ana, Kata, Dragica, Ljubica, Milka, Marta, Katarina, Anka, Marica

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1950.-1999.

Marija, Ivana, Ana, Mirjana, Marina, Vesna, Martina, Sanja, Kristina, Maja

Najpopularnija dječja imena u posljednjih deset godina pročitajte na Frendica.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.