Povijanje beba: Kako umiriti bebu i omogućiti joj kvalitetniji san

Foto: GettyImages

Swaddling, odnosno povijanje djece koristi se već jako dugo. Iako je jedan period bilo zapostavljeno, sada se vraća na velika vrata i uvelike dobiva na popularnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koja je svrha swaddlinga?

Iako se možda na prvu čini kako je swaddling samo još jedan od oblika „ušminkavanja“ bebe za fotografiranje, prava svrha potpuno je drugačija.

Glavna svrha swaddlinga jest umirivanje djeteta. Naravno, važno je znati pravilno umotati bebu, savjetuje portal trudnoca.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novorođenčad još uvijek nije svjesna svojih pokreta, pa se često događa da pokretom vlastite ruke beba probudi sama sebe. Ujedno se nerijetko i uplaši, pa je potrebno duže vremena da uspijete umiriti bebu. Zamotana beba ne može u povoju imati nagle pokrete rukama pa ćete uz swaddling svakako primijetiti manji broj iznenadnih buđenja. Osim što će se roditelji bolje odmoriti, kvalitetniji san svakako je velika prednost i za dijete.

Uz to, swaddling pruža bolju potporu djeteta, pa će često preplašeni roditelji biti mnogo sigurniji prilikom držanja bebe u naručju ili stavljanja u krevetić.

Swaddling se pokazao i kao dosta uspješna metoda olakšavanja grčića kod beba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada se može prakticirati?

Swadling je moguće prakticirati od rođenja pa sve do 4-5 mjeseci starosti bebe, odnosno do perioda kada se beba u ležećem položaju počne samostalno okretati na bok. Tada beba ima uspostavljenu rutinu i svjesnija je svojih pokreta, pa swaddling gubi svoj prvotni smisao.

Što vam je sve potrebno za swaddling?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve što vam treba jest dovoljno velika tetra pelena ili dekica i malo strpljenja dok u potpunosti ne izvježbate kako pravilno zamotati bebu. Na tržištu postoje brojni dodatci za swadling (poput dekica i vreća s čičkom ili drukerima koji sprječavaju da se beba odmota) i iako je zamotavanje nešto lakše ako je materijal rastezljiv, isti posao može jednako dobro odraditi i obična tetra pelena.

Kako pravilno zamotati bebu pročitajte na Frendica.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.