Prestanak pušenja prije trudnoće može spasiti život bebe

Foto: Fah

Prestanak pušenja tek tijekom prvog tromjesečja trudnoće je povezan s većim rizikom za smanjeni opseg glave djeteta, utvrđeno je u istraživanju provedenom u Finskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici sa sveučilišta u Kuopiju su se koristili podacima prikupljenima od 1,4 milijuna majki i njihove djece.

Pušenje tijekom prvog tromjesečja trudnoće je bilo povezano i sa smanjenom porođajnom masom djece. Uočeni rizik je bio sličan kao i kod djece čije su majke pušile tijekom cijele trudnoće, javlja Pliva.zdravlje.

Stručni časopis BMJ Open piše kako dim cigareta sadrži tisuće kemijskih spojeva koji mogu proći kroz posteljicu te dosegnuti krvožilni sustav fetusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prestanak pušenja prije trudnoće može spasiti život bebe

Analizirajući podatke, stručnjaci s američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti ustanovili su kako pušenje tijekom trudnoće rezultira pet do osam posto većim rizikom od prijevremenog rođenja te 13 do 19 posto većim šansama da će novorođenče imati nedovoljnu težinu, prenosi ordinacija.vecernji.hr.

Stručnjaci su također ustanovili kako se pet do sedam posto smrti prerano rođene djece i 23 do 34 posto smrti uzrokovanih SIDS-om moglo spriječiti da majka nije pušila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Studija je uključila tri milijuna rođenja jednog djeteta tijekom 2002. godine, a oko 11 posto majki pušilo je tijekom trudnoće. Da su sve žene prestale pušiti sa začećem, zdravstveni troškovi bili bi znatno manji, a sveukupno zdravlje i majke i bebe bolje.

Oko 50 posto trudnica prestane pušiti kada saznaju da su trudne, no isto tako velik broj njih nastavlja s ovom navikom. Studija je objavljena u časopisu American Journal of Preventive Medicine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.