Dijete u Americi rođeno živo nakon što je pri operaciji srca bilo dijelom izvađeno iz majčine utrobe

srca
Foto: snimka zaslona / X

Rylan Harrison Drinnon danas je živ jer su liječnici smatrali da je vrijedno ljudsko biće dok je još bio u maternici, opisuje Lifenews.com slučaj dječaka koji je bio dijelom izvađen iz majčine utrobe radi operacije srca i opet onamo vraćen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svibnju je kirurški tim u klinici Cleveland u Ohiju izveo složenu, trosatnu operaciju uklanjanja tumora iz Rylanovog srca dok je još bio u maternici.

Njegovo stanje je toliko rijetko da liječnici vjeruju da je on tek druga osoba na svijetu koja je uspješno podvrgnuta takvoj operaciji.

Rođen deset tjedana nakon što je operiran

Rylan, sin Sam i Davea Drinnona iz Pittsburgha, rođen je 13. srpnja, oko 10 tjedana nakon što su on i njegova majka podvrgnuti operaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Snažno svjedočanstvo Ivane Bobić Čuline, majke dječaka s Downovim sindromom, s Hoda za život u Zadru

Bolnica je ovog tjedna u priopćenju objavila dječakovu priču, uz napomenu da su majka i beba dobro.


Kako je objavila klinika, dječačić je razvio rijetku, potencijalno smrtonosnu bolest srca u maternici. Bolest se razvija u zatajenje srca ako se ne liječi, a dr. Darrell Cass rekao je da o takvim slučajevimanema dovoljno medicinskih istraživanja.

U literaturi zabilježen samo jedan takav slučaj

“U svjetskoj medicinskoj literaturi zabilježen je samo jedan slučaj nastavka trudnoće i poroda nakon resekcije fetalnog intrapericardial teratoma”, rekao je Cass, ravnatelj Centra za fetalnu kirurgiju i njegu zametka u Klinici u Clevelandu.

“Koliko znamo, klinika u Clevelandu drugi je akademski medicinski centar na svijetu koji je uspješno izveo ovu operaciju fetusa uz nastavak trudnoće i poroda.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rylan je imao tumor koji je stiskao lijevu stranu srca, ometao cirkulaciju i uzrokovao nakupljanje tekućine oko srca i drugih organa, objasnio je liječnik.

>(VIDEO) Histerija na američkoj ljevici zbog promjene stava javnosti o zaštiti života nerođenog djeteta: ‘Trudnoća je bolest’

“Ovaj je tumor brzo rastao na potpuno pogrešnom mjestu”, rekao je Cass, dodavši kako je ustanovljeno da se srčana funkcija pogoršava.

“Morali smo djelovati brzo i odlučno kako bismo spasili fetus”, rekao je. U svibnju, u 26. tjednu trudnoće, Rylan i njegova majka Sam podvrgnuti su operaciji koja je trajala 3 i pol sata.

Kirurzi su napravili rez na majčinoj utrobi i djelomično izvadili Rylana iz maternice. Zatim su otvorili Rylanova prsa i uklonili tumor iz srca koje je kucalo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga su ga vratili u maternicu i zatvorili rezove, dopuštajući mu da raste još 10 tjedana u majčinoj utrobi prije nego što se rodio.

Ni dijete ni majka nisu imali nikakve komplikacije

Tim liječnika rekao je da ni Rylan ni njegova majka nisu pretrpjeli nikakve komplikacije i da su zadovoljni svojim oporavkom.

“Vrlo sam ponosan na naše darovite timove za operaciju srca i kirurgiju fetusa koji su se uhodali kako bi uspješno izveli složenu operaciju fetusa i tako spašavaju živote”, rekao je Cass.

>Udruga Judita pita pravobraniteljicu Ljubičić: Koju bolest uzrokuje trudnoća da se liječi abortusom?

Dr. Hani Najm, kardiokirurg koji je sudjelovao u operaciji, rekao je da se nada da će priča o obitelji Drinnon dati nadu drugima.

“Takva inovativna operacija fetusa pruža nadu drugim obiteljima koje se možda suoče sa sličnom teškom dijagnozom”, rekao je Najm, predstojnik dječje kirurgije i kirurgije srca u Dječnoj klinici u Clevelandu.

“Klinički timovi klinike Cleveland i Cleveland Clinic Children’s dosljedno surađuju i ostaju predani inovacijama i timskom radu kako bi osigurali da se naši pacijenti svih dobnih skupina mogu osjećati sigurno”, navodi se u priopćenju.

Rylanova priča naglašava vrijednost nerođenih beba, pokazujući nevjerojatne napore koje je društvo u stanju poduzeti kako bi spasilo život.

*Ovaj dokument (objava) izrađen je uz financijsku podršku Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Sadržaj ovog dokumenta u isključivoj je odgovornosti korisnika i ni pod kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta davatelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.