Slučaj ostavljenog djeteta: Možda ima više počinitelja, istraga ide u svim smjerovima

djeteta
Izvor: iStock by Getty Images

Beba pronađena u kanti za smeće u Zaprešiću srećom je u dobrom stanju. S obzirom na nepoznate roditelje, o djetetu sada brine sustav – od bolnice, policije, Centra za socijalnu skrb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Briga za niti jedan dan starog dječaka sada je u rukama institucija.

“Sreća u nesreći što je dijete uočeno na vrijeme, što mu je promptno pružena pomoć, što mu je stabilno i naravno da će bolnica uključiti sve službe uključujući centar za socijalnu skrb”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.

>Hod za život u Argumentima HKR-a: Nikada nije rješenje za ženu usmrtiti dijete

U zaprešićkom Centru za socijalnu skrb telefon zvoni stalno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Javljaju nam se ljudi, ustanove, preuzeli bi dijete, nude pomoć u robici, plišanim igračkama, svi su jako zabrinuti i htjeli bi pomoći djetetu”, kaže Krešimir Hojsak, voditelj Područnog ureda Zaprešić.

Daljnji koraci ovise o zdravstvenom stanju djeteta, nakon otpuštanja iz bolnice bit će smješteno u ustanovu ili u udomiteljsku obitelj.

“Djetetu se mora imenovati skrbnik s obzirom da je dijete od nepoznatih roditelja, skrbnik će biti po procjeni područnog ureda – ili netko od djelatnika iz PU ili netko od djelatnika iz ustanove, eventualno po pronalasku rodbine, netko od rodbine”, dodaje Hojsak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradonačelnik Zaprešića nudi i dugotrajniju pomoć – kaže da će beba imati besplatan smještaj u jaslicama u vrtiću, ako će to biti potrebno.

> Nakon slučaja iz Zaprešića: U ime obitelji traži uvođenje mogućnosti anonimnih poroda

Nije ovo prvi slučaj koji je potresao cijelu zemlju.

Prije sedam godina djevojčica u žutoj haljinici ostavljena je ispred župnog ureda u Sesvetama, beba je ostavljena i 2013. na ulazu u osječki dom zdravlja, ali i i prije 20-ak godina ispred bolnice Sveti Duh…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Psihijatar Ojadnić kaže da je u napuštanju jasan nedostatak empatije, no s obzirom na to da o osobi ne znamo ništa, uzroci toga mogu biti brojni, piše Dnevnik.hr.

“Mi možemo samo općenito govoriti da zaista postoje stanja kod rodilja koja opisujemo kao postporođajna depresija i postoporađajna psihoza koje bi teoeretski mogle dovesti do jednog takvog čina, ali ne znamo što se dogodilo”, kaže psihijatar Oliver Ojdanić.

>Aktivisti savjetuju: Imate trans-dijete? Postanite trans-roditelj

A dok liječnici i socijalni radnici preuzimaju brigu o tek rođenoj bebi, istraga o tome što se dogodilo i potraga za roditeljima, u rukama je policije.

Policija slaže mozaik što se točno dogodilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Istraživanje je u tijeku pa ne mogu dijeliti detalje s javnošću”, kaže Grubišić Požar i ističe da je istraživanje intenzivno.

Dijete je rođeno svega par sati prije nego je pronađeno.

“Novorođenče je vrlo osjetljivo, termolabilno i boravak vani nekoliko sati može biti smrtonosno, a u ovom slučaju ipak je dijete preživjelo što znači da je neki kraći vremenski interval”, kaže Grubišić Požar.

Istraga nije fokusirana samo na Zaprešić i tamošnje stanovnike.

“Radi se o zahtjevnim istraživanjima, ne ograničavamo se na jednu soluciju, tako se ne ograničavamo ni na prostor Zaprešića”, kaže Grubišić Požar i dodaje: “Možda je počinitelj majka, možda ima više počinitelja, zato istraživanje ide u svim smjerovima”.

Djelo se kvalificira kao pokušaj teškog ubojstva, zašto je ta kvalifikacija u ovom slučaju, pitala je Ćevid.

“Radi se o novorođenčetu, ono posebna kategorija ranjive skupine, najranjivija skupina s obzirom na dob. Novorođenče je doslovno ovisno o drugoj osobi – majci, nepružanje njege može biti smrtonosno”, kaže Grubišić Požar.

U ovom slučaju može se raditi o više kvalifikacija, osim teškog ubojstva, moguće je da se radi o kaznenom djelu usmrćenja. “To je privilegirano kazneno djelo jer počinitelj može biti majka za vrijeme poroda, odnosno neposredno nakon poroda”, rekla je Grubišić Požar.

Može li se majka u ovom slučaju, smatrati smanjeno ubrojivom i pod kojim uvjetima, pitala je reporterka Dnevnika Nove TV. Grubišić Požar odgovara da se svaki slučaj posebno vještači i na temelju toga se odlučuje.

>3. svibnja 1992. Slavonski Brod djeca kao žrtve srpskog bombardiranja

Pitanje je i koja je maksimalna zatvorska kazna za ovo djelo.

U kaznenom djelu teškog ubojstva to je najmanje 10 godina, a može i dugotrajni zatvoru.

U kaznenom djelu usmrćenja to je pet godina”, kazala je Grubišić Požar koja se nada da će pronaći majku te je još jednom zahvalila mladićima koji su pravovremeno i dobro reagirali i spasili život.

“Čuli smo što kažu iz policije – očevid je obavljen, ali istraga je još u tijeku nakon čega će biti poznate sve okolnosti, odnosno tko je, kada, kako i zašto dijete ostavio u kanti za smeće”, zaključila je Ćevid.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.