Utorak, 28 siječnja, 2025
13.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Prof. dr. sc. Nenad Hlača: Emocionalno zajedništvo obiteljske loze

Podijeli

Podijeli

Obitelj čine dvije emotivno povezane osobe slobodne volje koje žele biti zajedno. Pojedinac nije obitelj. U osnovi obitelji je par, primjerice francuski couple od copula carnalis jer samo tjelesno sjedinjenje muškarca i žene u spolnom činu obnavlja život u novoj generaciji potomaka. Možda grubo, naturalistički, ali neophodno za održanje vrste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brak je stoljećima bio prokušani model na kojem se nadograđivala obitelj. Nasljeđivanje prezimena po muškoj lozi možda i nije bio najsavršeniji oblik označavanja osoba i obitelji. Uloga žene, majke, roditeljice nije odgovarala danas poželjnom modelu ravnopravnosti spolova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povijesne rekonstrukcije rodoslovlja vrlo su zahtjevne i komplicirane jer je u samo stotinjak godina slijedeći uobičajeni životni tijek rađanja, ženidbi, krštenja i umiranja u svakoj obitelji bilo barem nekoliko događaja koji su utjecali na spajanje obitelji do tada različitih prezimena.

Ono što danas imamo, napose u pravnim sustavima koji uvažavaju apsolutnu slobodu izbora prezimena i zadržavanje različitih prezimena bračnih drugova pa čak i zajedničke djece, ukazuje da će onima iza nas biti gotovo nemoguće rekonstruirati lance prenošenja prezimena kao karika DNA lanca. Tim više što su danas učestali razvodi brakova i zasnivanje novih uzastopnih obitelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U braku se osebujno i neponovljivo kreativno isprepliću emocije, strasti ali i materijalna osnova ljudske egzistencije. Bračni drugovi nisu krvni srodnici. Tek ulogom oca, odnosno majke, preko djeteta kao trećeg, oni stvaraju nukleus nove loze krvnog srodstva, a istovremeno se u djetetu spajaju obje loze krvnih predaka.

Ostaje činjenica da pravni poretci ne mogu garantirati ljubav, vjernost, poštivanje, razumijevanje. Ono što je u partnerskim odnosima najvažnije nije moguće propisati zakonom jer doista tko ima pravo zboriti o emocijama, odnosno normirati ljudske osjećaje. Ideal emocionalnog zajedništva ostaje u zraku kao neka summa bonorum, neko opće dobro, nešto tako banalno jednostavno i univerzalno, a opet sasvim osobno i vrlo, vrlo krhko.

Zajednička crno bijela fotografija s vjenčanja koja je visila iznad bračnih kreveta po našim kućama bila je jedino pravo „umjetničko djelo“ koje je pratilo muža i ženu. Tu su sliku u sjećanjima nosila njihova djeca, pa još i mi kao unuci. Uz tu je fotografiju bila i koja reprodukcija kakvog nabožnog motiva. Obično se pod tom slikom rađalo i umiralo u duhu zavjeta da što Bog združi neka čovjek ne razriješi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U toj hladnoj kamari tekao je život od kolijevke pa do groba. Nulta godina nove bračne ere bila je ta fotografija nevestice i ženika, kao početak računanja nove ere, nove obitelji i novog života. Osoba pojedinac koji živi sam, bez potomaka, predstavlja kraj žive biološke loze do tada neprekinutog DNA lanca kojeg je donio na ovaj svijet kao nasljeđe svojih predaka.

U spomen mojoj majci Mariji Hlača 1934.-2021.

Nenad Hlača

Tekst se nastavlja ispod oglasa

* Prof. dr. sc. Nenad Hlača rođen je u Rijeci 1958. Diplomirao na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci 1980. gdje je redoviti profesor, na Katedri za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Rijeci. Profesor honoris causa na Universidad Abierta Interamericana u Buenos Airesu. Stalni je znanstveni savjetnik Ustavnog suda Republike Hrvatske. U zvanje izvanrednog profesora za područje pravo, grana obiteljsko pravo, izabran je 1998. godine. Oženjen, otac dvoje djece.

** Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci