Roditelji oprez: Djeca mlađa od godine dana ne bi smjela uopće biti izložena elektroničkim zaslonima!

Foto: GettyImages

Mlađa djeca ne bi trebala provoditi više od sat vremena dnevno gledajući televiziju i videa ili igrajući računalne igrice, a djeca mlađa od godinu dana ne bi uopće trebala biti izložena elektroničkim ekranima, rekli su u srijedu iz Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz zdravstvene organizacije Ujedinjenih naroda, izdavši svoje prve takve smjernice, poručili su kako bi djeca mlađa od pet godina trebala biti fizički aktivna i dovoljno spavati kako bi razvili dobre životne navike i spriječili pretilost i druge bolesti kasnije u životu.

“Ono na što upozoravamo jest pretjerana upotreba elektroničkih ekrana kod mlađe djece”, rekla je stručnjakinja SZO-a Fiona Bull.

U smjernicama za države članice, iz SZO-a kažu kako djeca između jedne i četiri godine trebaju tijekom dana provoditi najmanje tri sata raznolikih fizičkih aktivnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djeca mlađa od godinu dana trebala bi se igrati na podu i izbjegavati sve ekrane, navodi se.

Neaktivnost potiče porast broja pretilih ili osoba s prekomjernom težinom diljem svijeta, poručili su iz SZO-a. Prekomjerna težina može uzrokovati preuranjenu smrt uzrokovanu bolestima srca, dijabetesom, hipertenzijom i nekim oblicima raka.

“Sprječavanje takvih smrtnih ishoda mora početi vrlo rano u djetinjstvu”, rekla je Bull.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedno od troje odraslih osoba danas je pretilo ili ima prekomjernu težinu, a jedno od četiri odraslih ne bavi se dovoljnom fizičkom aktivnosti, rekla je.

“U dobnoj skupini do pet godina, trenutno je 40 milijuna djece diljem svijeta koja su pretila. Od tog broja, 50 posto ih se nalazi u Africi i jugoistočnoj regiji Azije”, izjavila je Bull. Odnosno, riječ je o 5,9 posto djece cijelog svijeta.

Rano djetinjstvo period je brzog fizičkog i kognitivnog razvoja tijekom kojeg se formiraju navike koje se u obitelji mogu prilagoditi, navodi se u smjernicama SZO-a, temeljenim na dokazima stotina studija, najviše iz Australije, Kanade, Južne Afrike i Sjedinjenih Američkih Država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sjedilački način života, bila to vožnja motornim prijevozom prije nego hodanje ili biciklizam, sjedenje za stolom u školi, gledanje televizije ili igranje neaktivnih računalnih igara, sve se češće povezuju s lošim zdravstvenim ishodima”, poručuju iz organizacije.

Kronična neispavanost kod djece povezuje se s povećanim nakupljanjem masnoće koja se mjeri indeksom tjelesne mase (BMI), navodi se u smjernicama.

Kraće trajanje sna povezuje se s više gledanja televizije i vremena provedenog igrajući računalne igre, dodaje SZO.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.