“Pengana jaja” posebnost su dubrovačkog kraja.
Bojanje jaja, kao simbola života, najpoznatiji je uskrsni običaj koji je duboko ukorijenjen i u hrvatskoj tradiciji.
“Pengana jaja” karakteristika su dubrovačkog kraja. Riječ je o bojanju tzv. batik-tehnikom kojom se na Dalekom istoku ukrašavaju tkanine. U dubrovačkom kraju, a naročito u Konavlima i Primorju pengaju se uskršnja jaja.
Kako se “pengaju” jaja?
Za penganje jaja potreban je pravi pčelinji vosak i posudica u kojoj ga otopite, “penica”, boja, jaja, strpljenje i mirna ruka.
Penica se napravi tako da se glavičasta iglica zabode u komadić lozova ili lovorova drveta (ili u drvenu olovku).
Vosak se treba zagrijati dok se ne rastopi. On treba stalno biti u tekućem stanju. Brzim pokretima “penica” se umače u vosak, a potom nanosi na jaje.
Potrebno je biti dovoljno brz kako bi se vosak nanio na jaje dok je još vruć. Zato su i dekoracije na jajetu izrađene od sitnih, brzih poteza. Najčešći motivi penganja su zvjezdice, križevi, lepezice, kapljice i sl. Također, na njih su se upisivali i različiti natpisi.
Jaja ispisana voskom stavljaju se u vodu sa bojom. U Dubrovačkom kraju jaja su se uvijek bojala u crvenu boju dobivenu od ljuske luka.
Nakon što se stave u vodu s bojom, jaja se lagano zagrijavaju sve dok se vosak ne otopi, sklizne sa jaja i ostavi trag u obliku kojeg je “napengan”.
Neki od čestih natpisa na jajima su, primjerice, ovi:
“Ovo jaje srca dva, tebe volim ja”;
“Ovo jaje na dar ide da ga crne oči vide”
“Ovo jaje sretna šara, draga mi ga ruka dala”;
ili jednostavno
“Sretan Uskrs”
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr