U Ukrajini se očekuju nove ofenzive, i s ruske i s ukrajinske strane. Rusija će vjerojatno pokušati osloboditi nova njima strateški važna područja, dok bi Ukrajina ofenzivu pokrenula zbog oslobađanja okupiranog teritorija, potiskivanja ruskih snaga i stvaranja boljih pregovaračkih pozicija za mogući završetak rata.
Vojni analitičar Gordan Akrap ističe za HRT da bi se fokus ofenzive mogao usmjeriti na područje od Hersona do Zaporižja i Melitopolja, prostor od oko 22.000 km2. Ovo područje predstavlja izazov za logističke potrebe Rusije, budući da bi bilo pod stalnom prijetnjom raketno-topničkih sustava i djelovanja zrakoplova poput F-16.
>Diplomacija u dva rata: Odnos Zapada prema Domovinskom i ukrajinskom ratu
“To je područje koje Rusija ne može tako lako i jednostavno pokrivati svojim logističkim potrebama, zato što će oni biti pod udarom raketno-topničkih sustava. S druge strane, ovo su točke kružnice koje pokazuju otprilike 160 km, znači radijus djelovanja zrakoplova F-16 koji će biti u funkciji. Vidi se da oni pokrivaju cijelo to područje.
>Britanski ministar obrane: Vrijeme mira je završeno, nalazimo se u predratnoj fazi
“S obzirom na činjenicu da su Ukrajinci uspjeli uništiti ruski radarski sustav na Krimu, da su uspjeli srušiti dva, a uništiti najvjerojatnije i treći ruski AWACS, koji omogućava koordiniranje, upravljanje, vođenje i zapovijedanje, integriranje ruskim vojnim operacijama na kopnu zemlju i zraku i s obzirom na činjenicu da je Ruska pomorska crnomorska flota ojačana s Baltičkom i sa Sjevernom flotom, praktički stacionirana u Sočiju i u Gornjoj Abhaziji, znači zajedno sa podmornicama, daleko od bojišnice, stvoreni su pretpostavke da Ukrajina, kad se stvore klimatološki uvjeti, i kad dođe F-16 u jednom brzom prodoru koji će trebati sigurno 3-4 tjedna, oslobodi ovo područje”, ustvrdio je Akrap.
Europa mora biti samodostatna
No, naglasio je i da Europa treba razviti samostalne obrambene sposobnosti kako bi zaštitila svoje interese. Posebno u svjetlu nedavnih događaja poput zastoja u Crvenom moru koji utječe na trgovinu između Europe, Indije i Kine. Ističe važnost europske samodostatnosti u obrani, navodeći da su trenutno jedini prisutni akteri na tom području Sjedinjene Američke Države.
>Tko su Huti – šijitski pobunjenici iz Jemena koji napadaju brodove u Crvenom moru?
“Europa mora razviti svoje obrambene sposobnosti tako da one budu koherentne, integrirane u NATO cjelinu, ali Europa mora biti samodostatna, samosigurne, samosposobna za obranu svojih vlastitih interesa, ne samo na granicama Europe, nego i svuda tamo gdje Europa ima interes”, poručio je analitičar.
Upozorio je na situaciju u prolazu Crvenoga mora.
>Huti pokušavaju zavladati Crvenim morem – Još jedan u nizu napada na brodove
“Što rade Hutisti? Zaustavljaju promet. Jednostavno, na takav način dižu cijene transporta i dižu cijene života ljudima u Europi jer se radi o ključnom prometnom pravcu za trgovinu između Europe s jedne strane, te Indije i Kine s druge strane. Neumitno će i nafta i sav terminal i LNG koji idu sada oko Rta dobre nade, gdje se put produžava za negdje 10-12 dana, što bitno poskupljuje i vozarinu, bitno poskupljuje osiguranje, bitno poskupljuje troškove, to ćemo osjetiti mi kupci. Prema tome Europa mora biti tamo, ali tamo su sad samo Sjedinjene američke države”, zaključio je Akrap.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.