Aleš Primc iz uspješne ‘Slovenske civilne inicijative za obitelj i prava djece’ (Civilne iniciative za družino in pravice otrok) koja je 2012. godine srušila slovenski zakon iz 2009. kojim se istospolnim partnerstvima dalo ‘pravo na brak’ i posvajanje djece, komentirao je za Narod.hr novi, sličan, zakon koji je sinoć izglasao slovenski parlament.
Jučer je Slovenski parlament izglasao zakon po kojemu izjednačuje istospolna partnerstva i brak. Što će taj zakon donijeti u primjeni?
Zapravo ovaj zakon ne izjednačava zajednicu žene i muškarca s istospolnom zajednicom nego ukida brak kao zajednicu žene i muškarca, te ustanovljava brak kao zajednicu dviju osoba. Sve što je vrijedilo za bračnu zajednicu žene i muškarca, vrijedi i za ovu novu bračnu zajednicu, uključujući posvajanje djece za istospolne bračne zajednice kao i to da slobodno odlučuju o rođenju djece. Pored toga naš obiteljski zakon nalaže državi da sa školskim i zdravstvenim sustavom omogućava ljudima da se pripreme na obiteljski život. To znači sada posljedično i homosesksualni “obiteljski” odgoj, kao što je bilo do sada u formalnom školskom programu odgoja za partnerstvo žene i muškarca.
Vi ste bili u inicijativi koja je 2012. organizirala uspješan referendum protiv sličnog zakona, kako je moguće da je ovaj zakon donijet?
U Sloveniji istinski vlada ispostava grčke Sirize, te je sve moguće, pa i to.
Političarima je jasno da idu protiv vrijednosti i volje naroda?
Za to ih baš briga. Imaju medije, imaju dvije trećine u parlamentu, imaju pravosuđe, imaju sve državne tvrtke te skoro neograničene mogućnosti financiranja ovakvih poduhvata.
Ne čini se baš ohrabrujuće?
Tako je bilo i od 2009. do 2012. No, sve ovo im ne pomaže, ako je Božja volja drugačija. Mi smo se tada stavili na raspolaganje Božjoj volji, pa ćemo se staviti i sada – naše ruke, noge i pamet.
Što planirate dalje?
Ponovo idemo na referendum. Put do njega vodi kroz mnogo rada, pa će ostvariti rezultate biti težak zadatak. Po zadnjim promjenama Ustava iz 2013., za ukidanje zakona izglasanog u parlamentu potrebno je 20% svih birača, što znači oko 350.000 birača. Na obiteljskom referendumu 2012. za pobjedu je bilo dovoljno 279.739 birača.
Jučer ste imali velik skup pred parlamentom.
Da. Prije manje od 14 dana ustanovili smo Koaliciju “Radi se o djeci!”, koju vodimo Metka Zevnik i ja. Jučer smo imali prvi veliki skup, “Dan Ljubavi”, na kojem je sudjelovalo oko 8.500 ljudi iz cijele Slovenije. Bilo je veličanstveno, pokazala se iznimna želja za radom i želja za pomoći svojoj djeci. Mnogi roditelji, majke i očevi pa i djedovi i bake, osjećaju kako je blokiranje ovog zakona njihova obiteljska dužnost. To je pravi put, pravi početak.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr
Photo: Narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.