Austrija i Slovačka objavile su u ponedjeljak da uvode kontrolu granica nakon što je Njemačka u nedjelju ponovno uvela kontrolu na granicama zbog priljeva tisuća migranata koji stižu pješice iz smjera Mađarske.
Austrija je najavila slanje oružanih snaga na svoju istočnu granicu, a Slovačka je uvela privremenu kontrolu na svojoj granici s Mađarskom i Austrijom.
Austrijski dužnosnici kazali su da nisu imali izbora nakon jučerašnje njemačke odluke, koja je privremeno suspendirala Schengenski sporazum otvorenih granica unutar EU-a.
“Budući da je Njemačka uvela granične kontrole i Austrija mora pojačati kontrolu na granicama. To upravo radimo”, rekao je vicekancelar Reinhold Mitterlehner na zajedničkoj konferenciji za novinare održanoj s kancelarom Wernerom Faymannom. Dodao je da će se vojska razmjestiti kao potpora.
“Fokus nam je potpora humanitarne pomoći, ali moram istaknuti i potpora graničnim kontrolama gdje je to potrebno”, rekao je Faymann.
Slovačko ministarstvo unutarnjih poslova je objavilo da će ojačati svoje snage za zaštitu granice s 220 policajaca.
U priopćenju stoji da Slovačka da se stanje nadzire i koordinira s vlastima susjedne Austrije, Mađarske i Republike Češke.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.