Srijeda, 30 travnja, 2025
23.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Austrija obustavila istragu protiv slovenskih ‘udbaša’ za ubojstvo emigranta Stjepana Crnogorca

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Austrijsko državno odvjetništvo je zbog nedostatka dokaza zaključilo istragu protiv slovenskih državljana Silva Gorenca i Boris Mužiča koje je istraživač arhiva i publicist Roman Leljak 2013. prijavio austrijskim vlastima zbog njihove uloge u nestanku mladog hrvatskog emigranta, studenta teologije Stjepana Crnogorca koji je bio otet 1972. godine i doveden u Sloveniju, gdje mu se je izgubio svaki trag.

Istražni postupak protiv Gorenca koji je u vrijeme tih događaja bio načelnik jugoslavenske Službe državne sigurnosti (kolokvijalno “Udbe”), te njegova zamjenika Borisa Mužiča u kojemu su se sumnjičili za ubojstvo austrijski su pravosudni organi obustavili, ali se nastavlja istraga zbog sumnje da su doista organizirali Crnogorčevu otmicu u Austriji, te ilegalno prebacivanje u Sloveniju, gdje je nakon ispitivanja vjerojatno ubijen, piše u ponedjeljak ljubljanski tjednik “Reporter”, blizak Leljaku.

Roman Leljak se bavi istraživanjem zločina Udbe i poratnim žrtvama, o čemu je napisao više knjiga, te i pred slovenskim sudovima pokreno više neuspješnih pokušaja suđenja nekadašnjim “udbašima” za zločine jugoslavenske političke policije u vrijeme komunizma.

Mladog studenta teologije iz Salzburga Stjepana Crnogorca jugoslavenske su vlasti prema nekim podacima povezale s takozvanom bugojanskom oružanom skupinom Hrvatskog revolucionarnog bratstva (HRB) koja je iz Australije preko Europe u ljeto te godine upala u Jugoslaviju, te likvidirana u Bosni jer je on s njom imao kontakt iako nije bio angažiran u emigrantskoj politici niti se bavio terorističkim aktivnostima.

Leljak je u slovenskom državnom arhivu našao dokumente iz kojih proizlazi da je jugoslavenska Udba u suradnji sa slovenskom Udbom organizirala Crnogorčevu otmicu u Salzburgu, gdje su mu se udbini agenti lažno predstavili kao austrijski policajci, a nakon toga ga omamili i u nesvjesnom stanju prebacili preko granice s krivotvorenim jugoslavenskim pasošem u kojemu je bila stavljena Crnogorčeva fotografija.

Leljak je u državnom arhivu među dosjeima Udbe među ostalim pronašao i tu krivotvorenu putovnicu na ime Marko Golac, Crnogorčevu poštu, dokumente i štednu knjižicu, ali i originalni tonski snimak Crnogorčeva ispitivanja koje je “udba” izvela u Ljubljani.
Leljak pretpostavlja da je Crnogorac “likvidiran” i to vjerojatno na području tada zaštićene vojne zone Gotenica, a tijelo mu ni do danas nije pronađeno.
Leljak je tvrdio da je o cijeloj aferi mnogo znao i kasniji slovenski predsjednik Milan Kučan koji je i 1972. bio na visokoj partijskoj dužnosti, te da je Kučan morao dobivati i tajne inforacije Udbe, što je on u svjedočenju pred parlamentarnim povjerenstvom prije par godina demantirao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

11 KOMENTARI

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci