Rastući val bandi mladih migranata dovodi dugogodišnje prodavače kestena i voća u Münchenu do ruba. Trgovci, osobito oni na kultnom Karlsplatzu u starom gradu Bavarskog glavnog grada, osjećaju se sve nesigurnije. Mnogi napuštaju svoje štandove jer kriminal, vandalizam i uznemiravanje postaju svakodnevna pojava.
Lisi R., prodavačica kestena treće generacije, kaže da strah sada zasjenjuje obiteljski posao. „Očajni smo. Bande mladih – neki od njih su gotovo djeca, vjerojatno premladi da bi kazneno odgovarali – teroriziraju ovo područje,” izjavila je za münchenski Tageszeitung.
>Zločin u Solingenu ukazuje na tešku krizu useljeničke politike i pravne države
Poput mnogih drugih, boji se za svoju egzistenciju i za sina koji također radi na njihovom štandu. Lisi je dio novoosnovane Udruge operatora štandova u Münchenu (VMS), grupe od 150 trgovaca koji se bore protiv društvene degradacije koja prijeti njihovim poslovima.
Situacija je ozbiljna, s agresivnim prosjacima, egzibicionistima i narkomanima koji doprinose napetoj atmosferi. „Ljudi jedva da se usude izvaditi novčanike. Bande loše utječu na posao,” dodala je Lisi.
Sabine Powik, druga prodavačica, podijelila je svoju zabrinutost: „Samo od pomisli na dolazak na posao dobijete bolove u želucu. Jednom je mušterija morala pozvati policiju jer me jedan pijani čovjek uznemiravao.
„Nešto nam se dogodilo nekoliko puta. Primjerice, moj muž je samo htio prikačiti prikolicu za auto kad je došlo šest dječaka i počelo ga vrijeđati,” dodala je.
Rastuće nasilje i zastrašivanje prisilili su mnoge žene da napuste svoje štandove. „Žene više ne rade ovdje,” rekla je jedna prodavačica kestena. „Čak i ja, koja sam prošla obuku iz samoobrane, često se osjećam nelagodno. Ovo je srce Münchena, a tužno je da se više ne osjećamo sigurno.”
Čovjek turskog podrijetla objasnio je kako je u nekim situacijama uspio smiriti agresore razgovarajući s njima na njihovom jeziku.
„Nedavno sam imao sukob s 30 ljudi, ali govorim njihov jezik pa sam ih uspio primiriti,” dodao je.
>Švedska migrantima nudi veliku svotu za povratak u domovinu: Mnogi je ipak ne bi prihvatili
“Stara tradicija je u opasnosti”
Istaknuo je da je policijska prisutnost sporadična, a policajci često navode nedostatak osoblja za redovne patrole, piše Remix.
Daniel N., prodavač voća, odlučio je potpuno izbjegavati Karlsplatz. „Radije ću se odreći novca nego ugroziti svoje zdravlje ili zdravlje svojih zaposlenika,” rekao je, odlučivši prodavati na sigurnijim mjestima unutar pješačke zone. „Uvijek se mora nešto dogoditi prije nego što se poduzme akcija.”
Tvrtke u tom području također pojačavaju sigurnost. Knjižara Hugendubel omogućila je svojim zaposlenicima obuku za samozaštitu, dok McDonald’s već dugo ima zaštitare i nadzorne kamere. „Primijetili smo značajnu promjenu situacije na Stachusu,” rekao je glasnogovornik Hugendubela, potvrdivši pojačane mjere sigurnosti. „Sigurnost našeg osoblja je prioritet.”
Pogoršanje situacije dodatno je naglašeno nedavnim incidentom s nožem u koji je bila uključena banda mladih na Stachusu. Četrdesetogodišnjem muškarcu prijetilo se nožem, što je izazvalo veliki policijski odgovor, iako je počinitelj pobjegao. Srećom, muškarac nije ozlijeđen, ali incident dodatno ističe rastuće opasnosti.
Susanne Stein, voditeljica ureda VMS-a, naglasila je kako ovo stanje uzima danak na gradskoj tržnoj kulturi. „Sve manje i manje prodavača štandova želi nastaviti. Stara münchenska tradicija je u opasnosti,” upozorila je.
>Poljska od EU zbog ruske hibridne prijetnje traži suspenziju azila migrantima iz Bjelorusije
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/remix
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.