Europski parlament usvojio je u četvrtak 13. srpnja, hitnu rezoluciju koja poziva vladu Indije da poduzme hitne korake za ponovno uspostavljanje mira usred sukoba pripadnika različitih vjerskih skupina i etničkih zajednica u indijskoj saveznoj državi Manipur.
>Najnoviji statistički podatci pokazuju da indijski kršćani svakodnevno trpe masovno nasilje
Rezolucija kao odgovor na svibanjski sukob
Rezolucija dolazi kao odgovor na nasilan sukob koji je izbio u svibnju ove godine, u kojem su ugroženi i kršćani, a do sada je poginulo najmanje 120 osoba, 50 tisuća ih je raseljeno, a uništeno je 1700 domova i 250 crkava, među kojima šest katoličkih i jedan pastoralni obrazovni centar.
Rezolucija, usvojena velikom većinom glasova na srpanjskoj plenarnoj sjednici Europskoga parlamenta u Strasbourgu, također poziva indijsku vladu „da se pozabavi nekažnjivošću koju uživaju gomile koje čine nasilje i da odgovori na zaustavljanje nasilja u skladu sa svojim međunarodnim obvezama u vezi s ljudskim pravima“, prenosi Ika.hkm.
>Progon redovnica Sv. Majke Terezije u Indiji gdje neumorno brinu o najsiromašnijima
Vjerske manjine treba zaštititi
Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Željana Zovko koja je u ime Kluba Europske pučke stranke bila uključena u donošenje hitne rezolucije istaknula je da se rezolucijom snažno poziva indijske vlasti da nastave primjenjivati sve potrebne mjere kako bi zaustavile vjersko nasilje. Kršćanski demokrati također zahtijevaju da Delhi „zaštiti vjerske manjine kao što je kršćanska zajednica Manipura i da spriječi bilo kakvu daljnju eskalaciju“.
Eurozastupnik Ladislav Ilčić iz Europskih konzervativaca i reformista (ECR) istaknuo je: „Naša poruka mora biti jasna: nećemo okretati glavu od nasilja i nećemo okrenuti leđa progonjenim kršćanima.“
>Progoni kršćana: U Indiji optužen 271 kršćanin, spriječeno održavanje bogoslužja
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.