Četvrtak, 24 travnja, 2025
15.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Europski sud za ljudska prava pristao saslušati sina koji tuži Belgiju zbog eutanazije svoje majke

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski sud za ljudska prava ovaj je tjedan pristao na saslušanje slučaja Toma Mortiera. Belgijske vlasti odbile su istražiti njegov slučaj, što znači da je Sud za ljudska prava Mortieru bio posljednja nada za traženje pravde zbog gubitka njegove majke. Liječnik koji je dao smrtonosnu injekciju Mortierovoj majci bez obavješćivanja obitelji jedan je od najizravnijih zagovornika eutanazije.

> Belgija usvojila zakon o dječjoj eutanaziji

> Nino Raspudić: Hoće li Zapad, koji ide u smjeru eugenike, ubuduće uvesti eliminacijske testove za stanovništvo?

> Europska moralna kriza – eutanazija psihičkih bolesnika

Međunarodno pravo čvrsto brani pravo na život – osobito onih koji su najranjiviji među nama. Slučaj Toma Mortiera razotkriva laž da je eutanazija dobra za društvo.

„Pozdravljamo odluku Suda vezanu uz pristanak na saslušanje ovog slučaja koji predstavlja presedan u vezi prava na život – osobito ako uzmemo u obzir da se on odnosi na one koji su najranjiviji u društvu. Međunarodno pravo nikada nije utvrdilo takozvano ‘pravo na smrt’. Naprotiv, ono čvrsto brani pravo na život – osobito onih koji su najranjiviji među nama. Žalosne činjenice vezane uz ovaj slučaj razotkrivaju laž da je eutanazija dobra za društvo,“ izjavio je Robert Clarke, direktor zagovaranja u Europi u udruzi ADF International, koji zastupa Toma Mortiera na Sudu.

Klizak teren zakona o eutanaziji

Majka Toma Mortiera eutanazirana je 2012. godine. Mortier je bio obaviješten dan nakon toga, bez prethodnog dogovora, uz objašnjenje da je njegova majka patila od ‘neizlječive depresije’.

To se sve dogodilo u Belgiji, gdje je eutanazija legalna. Zakon nalaže da se osoba mora nalaziti u ‘medicinski bezizlaznom stanju neprestane i neizdržive fizičke ili psihičke boli koja se ne može ublažiti, a koja je rezultat ozbiljnog i neizlječivog poremećaja uzrokovanog bolešću ili nesretnim slučajem’. Tomova majka bila je fizički zdrava te je psihijatar, koji ju je liječio više od 20 godina, potvrdio da ona nije zadovoljavala uvjete belgijskog zakona o eutanaziji.

> Opasnost eutanazije: Belgijski liječnici opće prakse ubijaju pacijente koji to nisu jasno zatražili

> Belgija – jedina država koja dopušta potpomognuto usmrćivanje djece sve dobi, zabilježila prvi slučaj eutanazije maloljetnika

„Veliki problem u našem društvu jest taj što smo se naizgled prestali brinuti jedni za druge,“ rekao je Tom Mortier.

„Moja je majka imala ozbiljan psihički problem. Borila se s depresijom tijekom čitavog svog života. Godinama je posjećivala psihijatre te smo na kraju izgubili kontakt. Godinu dana kasnije primila je smrtonosnu injekciju. Ni onkolog, koji joj je dao injekciju, ni bolnica nisu obavijestili mene ili bilo kojeg drugog člana obitelji o tome da je naša majka razmišljala o eutanaziji.“

Slučaj koji predstavlja presedan na Europskom sudu za ljudska prava

„Klizak teren u Belgiji izložen je očima javnosti i možemo vidjeti tragične posljedice ovoga slučaja. Prema najnovijem vladinom izvješću, više od šestero ljudi na dan biva ubijeno na ovaj način, a to je možda tek neznatni dio koji je nama poznat. Ovi podaci izlažu istinu na vidjelo ukazujući na to da, jednom kada se ovi zakoni izglasaju, učinci eutanazije izmaći će kontroli. Belgija je sama sebi ucrtala putanju koja, u najboljem slučaju, implicitno poručuje svojim najranjivijim građanima da njihov život nije vrijedan življenja,“ izjavio je Paul Coleman, izvršni direktor udruge ADF International.

Pogledajte potresnu priču Toma Mortiera:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/adfinternational.org

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Djeca i kućanski poslovi

Odaberite kućanske poslove koji odgovaraju dobi i sposobnostima djece.

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci