Svake godine isto pitanje: kamo sa starim božićnim drvcima? Grad Beč odavno je prepoznao njihov višestruki potencijal. Stoga bečko gradsko poduzeće za zbrinjavanje otpada (MA 48) i ove godine do 12. siječnja organizira sakupljanje starih božićnih jelki na 543 lokacije diljem grada. Radi se o izuzetno uspješnoj inicijativi kojom je, primjerice, 2018. godine prikupljeno preko 160.000 božićnih drvaca.
Sakupljene se jelke prevoze u spalionicu otpada „Pfaffenau“ koja je jedna od najmodernijih spalionica u Europi. Spaljivanjem drvaca proizvodi se električna i toplinska energija. Ukupno je tako moguće proizvesti 1.700 megavatsati energije za struju koju tijekom jednog mjeseca potroši oko 1.000 kućanstava i grijanje koje u istom razdoblju potroši oko 2.300 kućanstava. Važno je da građani prije odlaganja svojih starih jelki s njih uklone sve božićne ukrase jer one osim za struju i grijanje mogu poslužiti i jednoj drugoj svrsi. Dio sakupljenih drvaca odvozi se u deponij otpada „Rautenweg“ i postaje ukusan obrok za autohtonu austrijsku vrstu koza.
Kako bi se postigao što veći odaziv na ovu inicijativu i građanima olakšao put do najbližeg sakupljališta, putem posebne telefonske linije ili internetskih stranica bečke gradske uprave dostupan je detaljan pregled svih sakupljališta božićnih drvaca u gradu. A tu je i mobilna aplikacija koja prikazuje lokacije koje su najbliže pojedinom mjestu stanovanja te izračunava najkraći put do njih. Posljednje je to putovanje starih božićnih drvaca koja time dobivaju „drugi život“ jer donose svjetlost i toplinu u tisuće bečkih domova.
Što je s drvcima nakon božićnih blagdana u Zagrebu?
U Zagrebu, glavnom gradu Hrvatske prijašnjih godina kamioni bi odvezli više od 50.000 odbačenih drvca nakon blagdana, prikupljeni odbačeni borovi pretvaraju se u kompost, odnosno prerađuje se u humus koji služi kao poboljšavač kvalitete zemljišta.
Iz Zrinjevca poručuju da se drvca ne odlažu na nogostupe, parkirališta ili prometnice, već na zelenu površinu, pored kontejnera ili zelenog otoka.
Izvor: narod.hr