U klinici za plodnost Chania na Kreti u Grčkoj prošle se godine dogodio skandal povezan sa surogatstvom. Osam članova osoblja Mediteranskog instituta za plodnost na Kreti uhićeno je. Optuženi su za trgovinu ljudima, nezakonito posvajanje, kupnju i prodaju genetskog materijala, krivotvorenje podataka iz medicinske dokumentacije u svrhu prodaje genetskog materijala, krivotvorenje, lažne liječničke potvrde itd.
Klinika koja postoji već 30 godina je optužena za iskorištavanje najmanje 182 žena iz Ukrajine, Rumunjske i Gruzije. Klinika se sumnjiči da je prisiljavala žene da budu surogat majke ili donatorice jajnih stanica držeći ih pod nadzorom.
Ovaj primjer najbolje pokazuje zbog čega je surogatstvo loše te da predstavlja globalni problem. Ovo je tema o kojoj se raspravljalo na okruglom stolu kojeg su organizirali udruga U ime obitelji zajedno sa predsjednicom Odbora Hrvatskog sabora za obitelj, mlade i sport doc. dr. Vesnom Vučemilović.
Na okruglom stolu izneseni su mnogi argumenti o opasnostima surogatstva i zašto bi ga trebalo zabraniti na globalnoj razini, jedan od ključnih je svakako onaj da djeca nisu objekt kupoprodajnih ugovora.
Možda će vas zanimati
Okrugli stol o surogatstvu: To je globalni problem, djeca nisu objekti kupoprodajnih ugovora
Okrugli stol „Surogatstvo – eksploatacija žena i trgovina djecom“ održan je danas u Hrvatskom saboru.
Najmanje 182 optužbe za iskorištavanje žena
Klinika je pod istragom odjela za organizirani kriminal grčke policije još od prosinca 2022. Naplaćivali su roditeljima naručiteljima 70.000-120.000 eura, a surogat majke su primale oko 18.000 eura. Nisu svi detalji slučaja dostupni javnosti, ali istraga je otkrila najmanje 182 optužbe za iskorištavanje ranjivih žena.
Trgovina ljudima
Čini se da je većina surogat majki i donora jajnih stanica bila iz Ukrajine i istočne Europe, a živjeli su u nekretninama koje je klinika iznajmljivala. Policija je pronašla oko 30 takvih žena, od kojih su neke bile trudne.
>Surogatstvo se u Hrvatsku uvodi na mala vrata, evo zašto ga treba zabraniti
Više od 400 lažnih IVF tretmana
Istraga je također pronašla dokaze o više od 400 lažnih IVF tretmana. Od osam osoba koje je uhićeno, četvero ih je i dalje u pritvoru, uključujući ravnatelja klinike i embriologa. Svih osam suočeno je s optužbama za trgovinu ljudima, kršenje zakona o potpomognutoj oplodnji, krivotvorenje medicinskih podataka i prijevaru.
Predsjednika NAMAR-a, profesora Nikolaosa Vrachnisa smijenio je s dužnosti ministar zdravstva Michalis Chrysochoidis. Profesor Vrachnis optužen je za povredu dužnosti i podmićivanje.
Možda će vas zanimati
Žena koju je rodila surogat majka, u Saboru iznijela svoju potresnu ispovijest
Na okruglom stolu koji je u četvrtak održan u Hrvatskom saboru na temu „Surogatstvo – eksploatacija žena i trgovina djecom“ u organizaciji udruge U ime […]
Možda će vas zanimati
Žena koju je rodila surogat majka, u Saboru iznijela svoju potresnu ispovijest
Moguće je da su neki dobili novorođenčad koja genetski nisu njihova
“Ovo je vrlo uznemirujuća situacija za sve pogođene”, rekla je australska veleposlanica u Grčkoj, Alison Duncan.
“Postoji oko 100 australskih parova koji su na neki način pogođeni, bez obzira na to imaju li trudne surogat majke, već rođene bebe ili embrije koji su tamo zarobljeni u skladištu”, rekao je globalni direktor Growing Families Sam Everingham komentirajući uhićeno osoblje klinike. Moguće je i da su neki dobili novorođenčad koja genetski nisu njihova, prenosi nine.com.au.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr