Četvrtak, 23 siječnja, 2025
9.9 C
Zagreb
Pratite nas:

Hrvatska ima problema s gužvama na granicama: I Slovenija zabrinuta za svoju turističku sezonu, protiv jačeg nadzora austrijske granice

Podijeli

Premijer Andrej Plenković izrazio je u ponedjeljak nadu kako će se do početka turističke sezone naći rješenje o trenutnom “neodrživom stanju sa dugim čekanjima na granicama”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi radimo na tome kontinuirano, od dijaloga sa svim partnerima na razini Europske unije, dakle s Komisijom, s Vijećem, s drugim državama članicama, kao i izravno sa Slovenijom”, rekao je premijer na marginama manifestacije “Tjedan EU fondova”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Podsjećam još jednom, pooštravanje ove uredbe o Schengenu koja je na neki način nametnuta zbog prijetnji terorizmom u brojnim državama članicama; sustavne kontrole svih koji ulaze i izlaze iz EU-a, ta uredba temeljem i našeg zalaganja ima mogućnost derogacije da se prijeđe sa sustavnih na ciljane kontrole”, pojasnio je Plenković. Kako je dodao, Hrvatska i Mađarska su to napravile, a očekujemo to i od Slovenije.

Po njemu, Slovenija taj dio nije napravila u mjeri u kakvoj je napravila Hrvatska. “Vodimo razgovore sa svima da objasnimo koliko je turizam za nas bitan, koliko je gospodarstvo važno, ne želimo da dođe do štete u turističkoj sezoni”, istaknuo je premijer. “Hrvatska u BDP-u glede turizma ima udio od otprilike 18 posto, prema tome učinit ćemo sve što je u našoj mogućnosti da se to pitanje riješi, a mislim da Hrvatska ima sve argumente na svojoj strani”, kazao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pripremili smo cjelovitu dokumentaciju s točno evidentiranim satima trajanja za prelazak granice na pojedinim prijelazima i, kao što sam rekao, za nas je ovo stanje neodrživo, u kontaktima smo sa svim kolegama i tražimo rješenje, a vjerujem da ćemo ga do početka turističke sezone i naći”, najavio je.

Što brine Slovence?

Slovenska ministrica unutarnjih poslova Vesna Gjerkeš zabrinuta je da će se na granici Austrije i Slovenije stvarati kolone u turističkoj sezoni ako Europska komisija ponovno produži mjere kontrole unutarnjih šengenskih granica zbog migracija i sigurnosnog nadzora, na što je pismeno upozorila europskog povjerenika za migracije Dimitrisa Avramopulosa i potpredsjednika Komisije Fransa Timmermansa, prenose slovenski mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako navodi ljubljansko Delo, mjere pojačane kontrole na austrijsko-slovenskoj granici koje su uvedene u jesen 2015. zbog migracijskog vala mogle bi, prema neslužbenim informacijama, ponovo biti produžene za tri mjeseca.

Slovenija se namjerava odlučno suprotstaviti takvim prijedlozima, za koje ne vidi nikakvog opravdanja, napisala je Gjerkeš u pismo europskim čelnicima, navodi Delo.

Nadzor na austrijsko-slovenskoj granici uzrokuje stalne zastoje vozila, osobito ispred tunela Karavanke, izaziva štetne gospodarske posljedice, a negativno djeluje i na slobodu kretanja ljudi, piše Gjerkeš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je navela, protok ilegalnih migranata iz Slovenije u Austriju je minimalan, a pojačane mjere kontrole nisu opravdane niti sa sigurnosnog stajališta, osobito nakon što je Europska komisija usvojila izmjene šengenskih pravila i uvela sustavne mjere kontrole na vanjskim granicama Schengena koje Slovenija poštuje i sistematski provjerava sve putnike na granici s Hrvatskom, obrazlaže ministrica.

Naglasila je da produžavanje mjera kontrole na austrijskoj granici negativno djeluje i na suradnju slovenskih i austrijskih regija, te da bi situacija na graničnim prijelazima s Austrijom mogla postati kritična u vrijeme ljetne turističke sezone, kad mnogo njemačkih i austrijskih građana putuje prema jugu.

Kaos na granicama: Slovenija kaže da je upozoravala na posljedice provedbe novih schengenskih pravila – kako je to riješila Finska?

Gost intervjua tjedna Točke na tjedan na N1 televiziji bio je ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić koji je veći dio emisije govorio o gužvama na graničnim prijelazima, te je za sve optužio Slovence, ali je pritom zaboravio da je gužva i na graničnim prijelazima s BiH i Crnom Gorom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(FOTO) Ministre Orepiću, zar Slovenci stvaraju kolone na ulazu u Hrvatsku iz BiH i Crne Gore?

“Za one koja ulaze u Hrvatsku mi možemo preuzeti tizik, da se uvaži naš sistem. Ako ne nađemo zajedničku analizu rizika mislim da bi to bilo na razini korektnog dogovora. Da za vozila koja ulaze u RH mi preuzmemo rizik. Ulazak u Sloveniju u Sloveniji, u Hrvatsku u Hrvatskoj. Argument koji se često ističe od strane Slovenije je da su oni zaduženi za šengen. Bez obzira što mi nismo u šengenu, aplicirali smo se za ulazak i odgovorno tvrdim da RH štiti vanjske granice Europe, ne svoje, nego Europe na potpuno identičan način kako će i kada uđe u šengen. Slovenija je po tom pitanju u puno komotnijoj poziciji”, zaključio je Orepić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatsku 88% turista dolazi cestovnim prijelazom – kako će Plenković spriječiti čekanje na granici?

Ovo nisu slike koje gledamo samo ovoga vikenda, ista slika, čak i gora, bila je vidljiva i protekla dva vikenda.

Hrvatska je destinacija u koju strani turisti najviše dolaze cestovnim prometom – čak posto turista.

64% hrvatskih inozemnih turista dolaze automobilom, avionom 11%, prikolicom 8%, autobusom 7%, kamperom 6% te biciklom 3%. Znači 88% turista dolazi cestovnim prijevoznim sredstvima, pokazali su podaci koje je objavio je objavio Institut za turizam u analizi ljeta 2014. godine(http://www.iztzg.hr/UserFiles/File/novosti/2015/Tomas-ljeto-2014-prezentacija-03-02-2015.pdf)

Kako će i kada Vlada, na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem, spriječiti čekanje na granici, ako znamo da u Hrvatsku 88% turista dolazi cestovnim prijelazom?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hina

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

4 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci