Prema informacija čeških novina Lidove noviny, a koje prenosi portal specijaliziran za vijesti iz zemalja članica Višegradske skupine rmx.news, ratifikacija Istanbulske konvencije u češkom parlamentu nije sigurna.
Češka Republika nalazi se među 10 zemalja koje još nisu ratificirale Istanbulsku konvenciju, a kako se radi o međunarodnom ugovoru, oba doma parlamenta ga moraju potvrditi prije završetka procesa ratifikacije.
Nakon listopadskih izbora, konzervativci su zadržali većinu u češkom parlamentu te se demokršćani oštro protive ratifikaciji IK. Zanimljivo je i to da su oko nje nesigurni i nezavisni i zastupnici Građanskih demokrata.
Istanbulska konvencija nije bila u fokusu javnosti sve dok ugledni katolički svećenik Petr Piťha nije poručio kako ona u stvarnosti predstavlja opasnost tradicionalnu obitelj. Piťha je inače bio ministar obrazovanja u vladi Vaclava Klausa, autor je brojnih knjiga iz područja obrazovanja te je pokretač matematičke lingvistike u Češkoj.
Podsjetimo, u srpnju ove godine Bugarska je također odbila ratificirati istanbulsku konvenciju nakon što je Ustavni sud zaključio kako “Definiranjem roda kao društvenog konstrukta u Konvenciji, spolne granice muškaraca i žena se relativiziraju, a ako društvo izgubi sposobnost razlikovanja žene i muškarca, borba protiv nasilja nad ženama ostaje samo formalna, ali neispunjena obveza.”
Uz to bugarski ustavni sud je utvrdio kako odredbe čl. 3. i 4. Konvencije, na koje nije moguće staviti rezerve, nameću nove “rodne” koncepte koji su u suprotnosti s Ustavom.
Podsjetimo kako je Hrvatski sabor, pod pritiskom premijera Plenkovića i njegovog koalicijskog partnera HNS-a te SDP-a i njima bliskih udruga, 13. travnja sa 110 glasova “za”, 2 “suzdržana” i 30 “protiv” ratificirao Istanbulsku konvenciju, unatoč snažnom te argumentiranom protivljenju velikog dijela građana, znanstvenika, stručnjaka, političara, udruga te Katoličke crkve i drugih vjerskih zajednica.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/rmx.news
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.