Britanski parlament je s 312:308 glasova odbio podržati Brexit bez sporazuma 29. ožujka, zastupnici su također glasovali s 402 glasa za i 202 glasa protiv prihvatili kratku odgodu Brexita do lipnja.
Vodeći euroskeptici lobiraju u vladama desnice u Europi kako bi provjerili bi li stavile veto na britanski produžetak članka 50. i tako osigurale da Velika Britanija napusti EU na kraju mjeseca bez dogovora.
U teoriji, samo jedna zemlja mora biti protiv odgode Brexita 29. ožujka kako bi se on dogodio.
Tako je britanski euroskeptični političar Nigel Farage suočen je s glasinama koje sugeriraju da planira tražiti potporu saveznika u Italiji i Poljskoj kako bi se osiguralo odbijanje zahtjeva za produženje Brexita. On je potvrdio da je vrlo pažljivo razmišljao o kontaktu s partnerima euroskepticima kako bi osigurali da Velika Britanija napusti EU 29. ožujka.
“Sljedeći četvrtak uvečer je važan trenutak jer ako premijerka May dođe i krotko zatraži produljenje bez plana, a nije u mogućnosti ponuditi drugi referendum zbog posljedica za njezinu vlastitu stranku, moglo bi se otkriti da postoji veto sa ili bez moje pomoći”, kazao je arhitekt Brexita za Euronews.
“Još nisam razgovarao s ikim razgovarao, ali vrlo pažljivo razmišljam o tome. A vi ste me na to ohrabrili”, kazao je Farage kada ga je o istome upitao nizozemski liberalni eurozastupnik.
Kampanja Leave.eu koju je vodio Farage, na Twitteru je objavila, “Ako naši političari izdaju Brexit i glasaju za odgodu, Matteo Salvini može braniti 17,4 milijuna glasova i veto!”.
Zanimljivo je i da su tri konzervativna zastupnika prošlog otputovala u Varšavu kako bi se sastala s članovima poljske vladajuće stranke da razgovarali o krizi glede Brexita, kako javlja The Guardian.
Podsjetimo, nakon što je britanski parlament glasovanjem odbio podržati Brexit bez dogovora, zastupnik Konzervativne stranke Jacob Rees-Mogg najavio je mogućnost ovakvog razvoja događaja:
“Ako bi parlamentarni prijedlozi izmišljeni noć prije promijenili naš zakon, živjeli bismo pod potpuno arbitrarnim sustavom vlasti, no na sreću nije tako. Parlamentarna volja može biti izražena samo kroz zakon. Parlamentarna volja ne izražava se prijedlogom koji je danas tu, a sutra ga nema”, istaknuo je i nastavio.
“Zakon se nije promijenio. Dakle, još uvijek idemo prema Brexitu bez dogovora, osim ako se ne dogode tri stvari. Vlada mora zatražiti odgađanje izlaska, EU mora odobriti odgodu, a zatim Vlada mora zakonskim instrumentom odrediti novi datum. To je proces”, zaključio je.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Euronews/The Guardian
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.