Utorak, 28 siječnja, 2025
13.3 C
Zagreb
Pratite nas:

Njemački ekonomisti žele da govedina poskupi za 56, perad za 25, a svinjetina za 19 posto zbog klime

Podijeli

Podijeli

Skupina “ekoloških” ekonomista sa sjedištem u Berlinu tvrdi da se utjecaj stočarstva na okoliš još ne odražava na cijenu mesa te su pozvali na velika povećanja poreza na sve mesne proizvode. Prema istraživačima s Katedre za održivo korištenje prirodnim resursima Tehničkog sveučilišta u Berlinu, stoka je odgovorna za 13 posto emisija stakleničkih plinova, stoga traže da se smanji potrošnja mesa po glavi stanovnika, tvrdeći da će bez smanjenja potrošnje biti nemoguće “postići neutralnost stakleničkih plinova”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voditelj grupe, profesor Linus Mattauch smatra da cijena mesa ne odražava ono što on tvrdi da su štetne ekološke posljedice stočarstva, uključujući nitratna onečišćenje tla i vode te krčenje šuma da bi se stvorio prostor za nove pašnjake, prenosi rmx.news.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dokazi sugeriraju da su utjecaji na okoliš toliko veliki da svijet ne može ispuniti klimatske ciljeve i održati vitalne ekosustave netaknutima bez smanjenja potrošnje mesa – barem u zapadnim zemljama s visokim dohotkom”, tvrdi.

Rješenje je, u njegovim očima, porez na meso. Prema izračunima grupe, izravni trošak uzgoja stoke u odnosu na klimatske promjene iznosi čak 9,21 dolara po kilogramu govedine. Primjena ovog troška na cijenu govedine mogla bi rezultirati skupljim goveđim proizvodima i do 56 posto. Slično, perad bi koštala 25 posto više, a janjetina i svinjetina poskupjeli bi za 19 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mattauch prihvaća da nije izvedivo povisiti cijenu mesa do te mjere, ali je pozvao zapadne vlade da “počnu razmišljati i o oporezivanju mesa da bi smanjile njegovu potrošnju”.

Porez na meso u vrijeme velike inflacije?

Kao odgovor na pitanje o neizbježnom protivljenju javnosti takvom potezu, u vrijeme kada troškovi života diljem Europe već dosežu zabrinjavajuće razine zbog rasta inflacije i energetske krize, Mattauch je pozvao vlade da ga “postupno uvedu”, priznajući da porez “nije nešto što će ljudi intuitivno slijediti”.

Osim toga, skupina je predložila uvođenje standarda za ekološki učinkovitiji uzgoj stoke i subvencije za zamjene za meso na bazi bilja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Njemačkoj je Greenpeace pozvao saveznu vladu da prilagodi PDV na meso i mliječne proizvode na redovitu stopu od 19 posto, a poljoprivredni stručnjak Matthias Lambrecht rekao je: “Zauzvrat, može se smanjiti PDV na voće i povrće ili ga ukinuti u potpunosti.”

O “porezu na meso” već se raspravlja u zemljama poput Njemačke, a prijedlog je dobio podršku Kršćansko-demokratske unije (CDU), Zelene stranke i Socijaldemokratske stranke (SPD), dok su oporbene stranke Alternativa za Njemačku (AfD) ) i Die Linke protiv tog prijedloga.

Međutim, vlade bi se mogle suočiti sa žestokim protivljenjem planovima za smanjenje ili uklanjanje mesa iz prehrane građana. Jedna anketa provedena u Australiji pokazala je da bi 73 posto ispitanih muškaraca radije umrlo 10 godina prije nego bi se odreklo odreska i hamburgera. Također 81 posto ispitanika izjavilo je da im je stalo do klime, ali 78 posto ih je reklo da ne bi razmišljalo o odustajanju od mesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, europske vlasti prošle su godine odobrile kukce kao prikladne za ljudsku prehranu, što mnogi smatraju dijelom stalnih napora da se potakne odmak od mesa prema prehrani koja se temelji na kukcima i biljkama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/rmx.news

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci