Više tisuća Maltežana prosvjedovalo je u nedjelju u Sliemi, blizu La Valette tražeći pravdu dva tjedna nakon ubojstva novinarke i blogerice Daphne Caruane Galizije, koja se borila protiv korupcije.
Na poziv organizatora iz civilnog društva koji su pokrenuli veliki skup i prije tjedan dana, prosvjednici su defilirali uz more uz povike “Sramota, sramota” i “Pravda, pravda”.
Na prijedlog sina Daphne Caruane Galizije, ubijene 16. listopada u eksploziji bombe podmetnute pod njezin automobil, prosvjednici su nosili grane lovora, simbola snage i hrabrosti. Kao i tijekom prethodnih skupova, zahtijevali su smjene ravnatelja policije i ministra pravosuđa tražeći da imenovanja drugih ljudi na te dužnosti potvrde zastupnici dvije trećine parlamenta.
U najmanjoj državi Europske unije (430.000 stanovnika) mnogi ne vjeruju pravosudnim i policijskim dužnosnicima od kojih su neki bili na meti oštrih kritika te novinarke.
Caruana Galizia cijele prošle godine objavljivala je članke o navodima o korupciji, u koju su uključeni premijer Joseph Muscat i njegovi suradnici. Objavila je i članak da je supruga malteškog premijera Michelle dobila milijun dolara od kćeri azerbajdžanskog predsjednika preko odvjetničke tvrtke Mossack Fonseca, koja je registrirana u Panami i koja je postala svjetski poznata nakon objave “panamskih dokumenata”.
Objavom “panamskih dokumenata” otkriven je jedan od najvećih svjetskih korupcijskih skandala u povijesti. Riječ je o internim dokumentima tvrtke Mossack Fonseca, koja je služila kao golema praonica novca.
Muscat je pozvao u pomoć agente američke savezne policije (FBI) te Interpola kao i nizozemske stručnjake. Vlada je također deblokirala milijun eura nagrade za svaku informaciju koja bi omogućila pronalaženje počinitelja ili naručitelja ubojstva.
Nakon pomnih analiza tijelo Daphne Caruane Galizije je predano obitelji i pogreb je predviđen za petak 3. studenoga.
Izvor: hina/em
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.