Farmeri u Nizozemskoj nastavljaju s prosvjedima u razmjerima nezabilježenim u njihovoj zemlji. Bijesni su zbog vladinog prijedloga koji bi mnoge od njih mogao ostaviti bez posla. Nizozemski farmeri tvrde da je pravi cilj vlade zauzeti njihova vrijedna poljoprivredna zemljište. Oni prosvjeduju pod sloganom “Bez poljoprivrednika nema hrane” kako bi upozorili na opasnosti odricanja od neovisnosti domaće opskrbe hranom radi oslanjanja na uvoz.
Porijeklo krize seže do presude najvišeg upravnog suda u Nizozemskoj iz 2019., koji je presudio da mjere koje je nizozemska vlada poduzela za smanjenje emisija dušikovog oksida i dušikovog amonijaka nisu u skladu s pravilima Europske unije.
Netherlands… Gemeentehuis Veldhoven (Town Hall) is completely surrounded by farmers… they’re calling for an end of ESG requirements and the resignation of Mark Rutte pic.twitter.com/VpPDnJErHI
— Pelham (@Resist_05) July 13, 2022
Tekst se nastavlja ispod oglasa
U lipnju je nizozemska vlada odgovorila na presudu suda prijedlogom prema kojem je smanjenje broja stoke u zemlji jedini način da se značajno smanje emisije dušika. Dušik amonijak proizvodi stoka.
Nizozemska ima veliki poljoprivredni sektor te je drugi najveći svjetski izvoznik poljoprivrednih proizvoda po vrijednosti, nakon SAD-a.
Poljoprivrednici su počeli prosvjedovati nakon sudske presude 2019., ali problem je uglavnom pao u drugi plan s izbijanjem pandemije. Vlada je ponudila dobrovoljni otkup farmi, ali nije bilo puno prihvaćanja, prenosi The American Conservative.
Problem je ponovno izbio u prvi plan prošlog rujna, kada je procurilo vladino izvješće koje je predstavilo nekoliko scenarija, uključujući i prisilnu prodaju farmi. U lipnju je ministrica Christianne van der Wal ustvrdila: “Činjenica je da su potrebne snažne mjere. Emisije dušika moraju se smanjiti.”
The farmers are on the move. Three convoys of tractors will be meeting today in the Netherlands to protest the environmental policies on nitrogen emission. https://t.co/SG5ypAz3B9 pic.twitter.com/tHprfasTGX
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Lincoln Jay (@lincolnmjay) July 13, 2022
To je potaknulo poljoprivrednike na novi prosvjed. Rasporedili su traktore kako bi blokirali distribucijske centre supermarketa. To je brzo dovelo do praznih polica. Poljoprivrednici kažu da to ljudima daje predodžbu o tome što će se dogoditi kada se nizozemske farme zatvore.
Poljoprivrednici su također blokirali autoceste i parkirali svoje traktore ispred poduzeća za koja tvrde da ispuštaju više dušikovog oksida i dušikovog amonijaka nego oni. “Nastavit ćemo prosvjedovati, ali na način kakav Nizozemska još nije vidjela!” rekao je farmer William Schoonhoven na improviziranoj konferenciji za novinare u gradu Eerbeeku 8. srpnja.
Dutch farmers protest are spreading like wild fire in Europe. Now, the Farmers in Germany, Poland & Italy have also joined the mass European protests which started in Netherlands. Farmers r protesting against fertilizer cuts imposed on them, which will hit their yields & incomes. pic.twitter.com/7yPoqO5n49
— Ramandeep Singh Mann (@ramanmann1974) July 13, 2022
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Vlada je ponudila razgovore, ali je već najavila da cilj smanjenja emisija dušika nije predmet rasprave. Pod tim uvjetima, farmeri su odbili sjesti za stol s vladajućima. Mnogi poljoprivrednici vjeruju da vlada koristi emisije dušika kao paravan za otimanje zemlje. Nizozemska je jedna od najgušće naseljenih zemalja u Europi, a vrijednost poljoprivrednog zemljišta je astronomska. Neki od njih ukazali su na sporazum UN-a pod nazivom Agenda 2030 koji bi temeljito preuredio nizozemsko gospodarstvo, ali zahtijeva veliku količinu zemlje za postizanje svojih ciljeva.
Član parlamenta Gideon van Meijeren iz desne stranke Forum za demokraciju artikulirao je to stajalište u govoru u nizozemskom parlamentu:
“Politika dušika ne odnosi se na prirodu, već na zemlju poljoprivrednika. Vlada se obvezala na međunarodnu Agendu 2030. i njezina provedba zahtijeva puno, puno zemlje. Da bi se postigli takozvani klimatski ciljevi, tisuće mega turbina na vjetar treba biti izgrađeno do 2030. Također žele izgraditi milijun rezidencija do 2030., za ljude koji još nisu ni u Nizozemskoj. Za to je potrebno zemljište… Država ga nema, ali poljoprivrednici imaju. Dvije trećine zemlje u Nizozemskoj se koristi u poljoprivrednom sektoru”.
Rutteovu vladajuću koaliciju čine četiri stranke. Samo jedna od njih, D66, snažno podržava trenutnu politiku emisija dušika. D66 je jedna od najprogresivnijih stranaka u Nizozemskoj. Oni su bili pokretači legalizacije eutanazije. Danas je D66 također stavio klimatske promjene u središte svoje platforme. Druge dvije stranke u koaliciji, Demokršćanski apel i Kršćanska unija, imaju veliki broj birača u poljoprivrednom sektoru te su suočeni s njihovim nezadovoljstvom.
? BREAKING: Netherlands ?? fire fighters join the farmers. ? pic.twitter.com/PTg7bJyCok
— Business Bear (@_BusinessBear) July 11, 2022
Ako se vladajuća koalicija raspadne zbog poljoprivrednih prosvjeda, to će izazvati nove izbore. Poljoprivrednici su se također sukobili s policijom ispred kuće ministra zaduženog za vladinu politiku dušika. A ovaj tjedan policajac je otvorio vatru na traktor koji je vozio 16-godišnjak. Nakon što je prvotno zadržan pod sumnjom za pokušaj ubojstva, mladi vozač pušten je bez podizanja optužnice.
Inače, tisućama poljoprivrednika u Nizozemskoj koji prosvjeduju protiv predloženih pravila o smanjenju emisija plinova koji se odnose na njihova gnojiva i stoku ovog su se vikenda pridružile skupine u Njemačkoj, Italiji, Španjolskoj i Poljskoj usred straha da bi se “anti-poljoprivredne” politike uskoro mogle proširiti i na njihove zemlje.
Wow, crazy to see. Dutch and German farmers meet at the border, shake hands, exchange flags, and continue their protests against tyrannical WEF law. https://t.co/363xQ3IVwh pic.twitter.com/lwYfkkF7TY
— Keean Bexte ?? (@TheRealKeean) July 12, 2022
Prosvjednike je podržao i legendarni Mick Jagger, frontmen Rolling Stonesa koji je u Nizozemskoj održao vikend.
Slična pravila izazvala su nemire u drugim zemljama, posebice Šri Lanki, koja je bila prisiljena ukinuti zabranu svih kemijskih gnojiva nakon manje od godinu dana i sada se suočava s velikim političkim preokretima.
„Mislim da među zagovornicima zaštite okoliša, nevladinim organizacijama za zaštitu okoliša i akademicima postoji mnogo vrsta zabluda koje kreatori politike preuzimaju na mjestima kao što je Europa, koji ih potom pokušavaju nametnuti poljoprivrednicima i drugim ljudima koji moraju zapravo živjeti pod tim politikama”, rekao je Ted Nordhaus, izvršni direktor Breakthrough Instituta, globalnog istraživačkog centra, prenosi Washington Examiner. “A reakcija prosvjednika koju vidimo prilično je reprezentativna za stupanj do kojeg su te ideje prilično izvan dodira s osnovnom, biokemijskom ekonomskom realnošću globalnog poljoprivrednog sustava.”
Konačno, prema znanstvenim istraživanjima od 1990. do 2018. godine, emisija dušika se u Nizozemskoj smanjila za čak 36 posto.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/The American Conservative/Washington Examiner
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.