Odgovarajući na aktualne pokušaje Europske unije da se miješa u pravosudnu reformu koju provodi poljska vladajuća stranka Pravo i pravda, poljski predsjednik Andrzej Duda rekao je:
“Nitko nam na stranim jezicima neće govoriti kako voditi poslove u Poljskoj”.
U govoru u Zwolenu u središnjoj Poljskoj, Duda je naglasio da postoje problemi s poljskim pravosuđem već nekoliko godina i da poljski građani imaju jako loše mišljenje o tome kako je ono funkcioniralo do sada.
Rekao je da je vlada započela s ispravljanjem problema.
„Postoji grupa ljudi koja vjeruje da je nedodirljiva i koja se najviše boji Disciplinskog vijeća pri Vrhovnom sudu. Ova grupa ne želi dopustiti promjene u pravosuđu”, rekao je predsjednik o sucima koji prosvjeduju protiv ove reforme, prenosi rmx.news.
Brojne privilegije sudaca potječu iz doba komunizma
Istaknuo je kako su u posljednjih nekoliko desetljeća suci u Poljskoj dobili brojne privilegije, od kojih su neke potjecale iz doba komunizma.
Rekao je da se Disciplinsko vijeće sastoji od sudaca i da je zamišljeno kako bi pomoglo sucima da dokažu kako mogu ukloniti one koji ne ispunjavaju standarde ove važne službe u društvu.
“Suci bi tu trebali biti za društvo, a ne društvo za suce” – rekao je Duda i dodao da, ako postoji ikakva “crna ovca” u sudstvu, ona treba biti eliminirana kroz Disciplinsko vijeće.
Duda je kazao kako su on, premijer i suci, samo službenici društva.
Predsjednik je također podsjetio suce koji se suprotstavljaju reformi da u poljskom ustavu stoji da predsjednik bira suce i kao “najviši predstavnik Poljske” daje sucima državne ovlasti.
“Ovdje se radi o nominaciji sudaca, a ne o tome da suci biraju vlastite prijatelje”, naglasio je Duda.
“Mi Poljaci imamo pravo sami odlučiti o svojim zakonima”
Objasnio je da više od 80% Poljaka negativnim ocjenjuje poljsko pravosuđe.
“Suci trebaju dobro pogledati sebe i strukturu koju stvaraju”, rekao je Duda.
Predsjednik se pozvao na Venecijansku komisiju, rekavši da “mi Poljaci imamo pravo sami odlučiti o sebi i svojim zakonima”.
“Neće nam govoriti na drugim jezicima kakav sustav trebamo imati u Poljskoj i kako upravljati poslovima u Poljskoj” – kazao je Duda okupljenima u Zwoleńu.
EP u četvrtak napao Poljsku i Mađarsku
Podsjetimo, EP je u priopćenju u četvrtak, 16. siječnja, istaknuo da se “pogoršava stanje vladavine prava u Poljskoj i Mađarskoj”. U jednoj od točaka su naveli i da “Parlament želi formalno biti uključen u saslušanja s nacionalnim vlastima”.
U rujnu 2018. Parlament je zatražio od Vijeća da učini nešto kako bi “spriječilo mađarske vlasti u narušavanju temeljnih vrijednosti EU-a. Zastupnici su prije svega bili zabrinuti za neovisnost pravosuđa, slobodu izražavanja, prava manjina te zbog korupcije i stanja migranata i izbjeglica. U slučaju Poljske, u prosincu 2017. Europska komisija je zatražila od EU-a da djeluje, zbog toga jer bila upozorena da je u toj zemlji ugrožena neovisnost pravosuđa.”
Jedna od najmoćnih frakcija unutar Europskog parlamenta, kojoj pripada i HDZ – EPP, prošle je godine suspendirao Orbanovu stranku Fidesz smatrajući da potkopava vladavinu prava, medijske slobode i manjinska prava u zemlji. Mađarski premijer Viktor Orban u obraćanju javnosti početkom siječnja ove godine upozorio je kako je pod utjecajem Sorosa EPP postao previše “liberalan” i “socijalistički”.
“EPP gubi utjecaj, postaje slabiji”, rekavši da skupina ne čini dovoljno na “obrani naših vrijednosti”.
Također, na izborima u Poljskoj održanima u listopadu 2019. godine desnica je trijumfirala. Konzervativna stranka Pravo i pravda (PiS) koja je i protekle četiri godine imala apsolutnu većinu u u parlamentu, potvrdila je status vodeće stranke.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/rmx.news
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.