Četvrtak, 1 svibnja, 2025
19.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Polovica Nijemaca zabrinuta zbog migranata, 363.000 azilanata u 2014.

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Točno polovica Nijemaca zabrinuta je da veliko povećanje broj podnositelja zahtjeva za azilom ne bude previše za njih i njemačke vlasti, prema rezultatima ankete u četvrtak.

Europa se bori s neviđenim priljevom izbjeglica i migranata a Njemačka je najveće prihvatilište podnositelja zahtjeva za azilom u EU s 800.000 osoba koje se očekuje ove godine, četiri puta više nego prošle godine.

Anketu je provela nad 2373 osobe osiguravajuća tvrtka R+V između 5. lipnja i 17. srpnja.

363.000 azilanata u Njemačkoj u 2014.

U Njemačkoj je 2014. godine registrirano 363.000 tražitelja azila, objavio je u četvrtak državni ured za statistiku – Destatis, dodajući da je prošle godine zabilježeno povećanje broja zahtjeva za azilom za 61 posto.

Prema Destatisu, 63 posto tražitelja azila su muškarci, 37 posto žene, a 30 posto maloljetnici. Njih 69 posto staro je između 18 i 64 godine, a samo jedan posto iznad 65 godina.

Oko 38 posto azilanata dolazi iz Azije i u velikoj su mjeri Sirijci, Afganistanci i Iračani, dok su 38,4 posto tražitelja azila Europljani, mahom iz republika bivše Jugoslavije, i oni imaju vrlo malo šansi da se njihovi zahtjevi za azilom prihvate.

Njemačka ove godine očekuje priljev 800.000 azilanata.

Luksemburg: šef diplomacije traži da EU formira tijelo zaduženo za izbjeglice

Luksemburški ministar vanjskih poslova Jean Asselborn pozvao je na uspostavu jedinstvenog tijela u sklopu EU zaduženog za izbjeglice, navodeći kako isti standardi moraju biti primjenjivani u odnosu prema zahtjevima za azilom diljem regije.

Asselborn, koji je u luksemburškoj vladi zadužen i za pitanje migracija, predložio je prerastanje Europskog ureda za potporu u pitanjima azila, agencije sa sjedištem na Malti, u europsko tijelo zaduženo za izbjeglice, iznijevši taj prijedlog u intervjuu za njemački list Sueddeutsche Zeitung od četvrtka.

Po njegovim riječima, takva agencija je potrebna jer su trenutačno na snazi “nevjerojatni nesrazmjeri u vremenu potrebnom za proces aplikacije i postotku odobravanja azila”.

Luksemburg je zemlja koja trenutačno predsjedava Europskom unijom.

U Grčku od siječnja ušlo 230.000 migranata

Više od 230.000 migranata ušlo je u Grčku od siječnja ove godine, dok je u istom razdoblju prošle godine ta brojka iznosila 17.500, izjavio je u četvrtak pomoćnik ministra za trgovačku mornaricu Nikos Zois.

“Više od 80 posto njih su izbjeglice” koji imaju pravo na politički azil, kazao je Zois na konferenciji za novinare.

“Riječ je o nevjerojatnom porastu i ne znam kako se bilo tko mogao na to pripremiti”, dodao je grčki dužnosnik, dok istovremeno Atena trpi kritike izvana i iznutra zbog toga što je zakazala u prihvati priljeva migranata. Taj veliki pritisak migranata na Grčku rezultat je pojačane kontrole morske granice između Libije i Italije koju je EU uveo nakon niza utapanja migranata u travnju u vodama oko otoka Lampeduse.

Ministar Nikos Kristodulakis je ranije pozvao Grke da “ponude sve što može pomoći u prihvatu azilanata, velikom većinom Sirijaca”. Posebice je uputio apel brodovlasnicima da stave na raspolaganje svoje brodice kao skloništa za migrante i kako bi ih se moglo prebaciti s otoka u Egejskom moru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci